Záběr z filmu Richard Jewell

Záběr z filmu Richard Jewell | foto: Vertical Ent.

RECENZE: Když pyrotechnik zbledne. Clint Eastwood líčí skutečný případ

  • 4
Clint Eastwood už natočil silnější filmy, ale i jeho novinka pojmenovaná podle hrdiny Richard Jewell má všechny znaky solidního dramatu s vítaným odlehčením. Byť jde o skutečný příběh, jehož aktérům asi do smíchu nebylo.

Film se vrací do roku 1996, kdy během olympiády v Atlantě nalezl pracovník bezpečnostní agentury Richard Jewell batoh s výbušninami a díky rychlé evakuaci zachránil spoustu životů. Z oslavovaného hrdiny se však kvůli zavádějícím informacím tisku stal hlavním podezřelým z teroristického útoku.

Do značné míry si Richard Jewell půjčuje princip díla Miloše Formana Lid versus Larry Flynt. V obou figuruje poměrně nesympatický reálný obviněný, který i vlastního právníka přivádí k zoufalství, v obou však nad všemi lidskými slabostmi stojí spravedlnost.

Forman líčil pokušitelského pornografa zábavněji, vyhroceněji, provokativněji, nicméně též vlezlý tlouštík Jewell v podání Paula Waltera Hausera objeví nakonec vlastní důstojnost a ve svém advokátovi přítele.

Eastwood pojímá jeho životní dráhu zeširoka včetně obskurních zaměstnání, v nichž Jewell končí zpravidla pro svou přehnanou až protivnou aktivitu. Mimochodem se na jednom postu dopustí milého žertu s čokoládovými tyčinkami, jenž by pro naše tvůrce mohl sloužit coby zářný příklad, jak se dá zacházet se sponzorskými výrobky.

Na každý pád s výjimkou oddané maminky vidí lidé v budoucím rekovi snaživého burana, ostatně v roli zaměstnance bezpečnostní agentury bere své hlídkování v olympijském parku vážněji než profesionální policisté, kterým je k smíchu – než se ukáže, že měl pravdu.

Pohodovou náladu před výbuchem kreslí Eastwood věrně v čele s dobovou muzikou, dokonce i při nálezu bomb si dovolí šibeniční vtip – Jestliže vidíte, jak pyrotechnik zbledne, utečte – a s vědomím reálného pozadí události nabývá chaos před explozí i po ní na působivosti.

Ovšem pak už se buduje očekávaný model veřejné štvanice. Novinářka platící za senzační informace sexem je až příliš otrlá, Jewell i jeho matka zas až moc prostoduší, agenti FBI až přehnaně zatvrzelí. Uměřenost přichází teprve se Samem Rockwellem v roli druhořadého právníka, jenž do případu vnáší trochu efektního divadla a trochu soukromé ironie.

Kouzelně obrací oči v sloup, kdykoli jeho klient, noční můra každého advokáta, poruší závazek mlčení a jako naivní kluk nabízí pomoc mužům zákona, k nimž by tak rád patřil a kteří na něho přitom zkoušejí podraz za podrazem.

Richard Jewell

60 %

Režie Clint Eastwood, hrají Paul Walter Hauser, Sam Rockwell, Kathy Batesová, Wayne Duvall, Olivia Wilde

Kinobox: 79 %

IMDb: 7.5

Vypravěčsky je to zkrátka maličko nuda, ač všechna řemesla vykazují solidní úroveň a vedle Rockwella si postupně získá náklonnost i hrdina Paula Waltera Hausera, který své pohnutí zajídá obřími sousty.

Nicméně zpětné výjevy nastavují čas, než Jewellův tým zvolí protiútok vrcholící dojemnými projevy, kdy zaslzí i cynická reportérka. Případ obětního beránka, jenž se právě hodil, sice líčí Eastwood přesně, ale nepřidá o mnoho víc, než si lze o kauze přečíst.