Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Halucinace na písečné pláži kazí jenom klišé okoralé alkoholičky

  16:59aktualizováno  16:59
Nezvyklé prostředí doprovází letní divadelní novinku MeetFactory. Hraje se o zapomenutém ostrově Gavdos, kde kdysi sedm let dlel Odysseus. MeetFactory navíc diváky pozvalo do útrob lodi Altenburg kotvící u holešovického nábřeží.

Zuzana Ščerbová v inscenaci Psí dny | foto: MeetFactory

Rozpálená země, písek a borové šišky. Vedro je tak nesnesitelné, že jeden neví, kde se nachází hranice mezi realitou a halucinací. Na řecký ostrov Gavdos, ležící jižně od Kréty jako nejjižnější bod Evropy, zasadili tvůrci pražského prostoru MeetFactory autorský kus Psí dny. Hraje se nezvykle v interiéru staré lodi Altenburg na holešovickém nábřeží.

Fotogalerie

Dramaturg MeetFactory Matěj Samec napsal hru, kde se manželé Jamie (Pavel Neškudla) a Julie (Zuzana Ščerbová) pokoušejí znovu rozproudit skomírající vztah. Všudypřítomné horko a jedna nalezená mrtvola dodávají příběhu detektivní atmosféru. 

Daří se ji budovat i tím, že Samec divákům nic nedaruje, před nimi se totiž odehrávají zdánlivě nesouvislé střípky: tu aktuální dění na ostrově, tu chvíle jen několik dní staré, tu dávné vzpomínky na první seznámení manželů. 

Takový koncept bývá často využit k zmatení diváka či zakrytí dějové neobratnosti, ale v Psích dnech funguje. Pomáhá tomu i jasná režie Natálie Deákové, která k lepšímu porozumění využívá celého prostoru hypotetického ostrova.

Lásku ženy si musíš vydobýt

Samcova předloha, kterou inspirovalo několik knih, především asi Odloučení od Katie Kitamury, se může pochlubit pěkným jazykem. Zvláště situace mezi Jamiem a Julií, jejich hádky, usmiřování či stesk jednoho po druhém působí velice autenticky. Co se naopak příliš nepovedlo, je postava Jamieho matky ve ztvárnění Lucie Domesové.

Psí dny

MeetFactory (Altenburg 1964)

premiéra 27. srpna 2018

režie: Natálie Deáková

hrají: Pavel Neškudla, Zuzana Ščerbová, Lucie Domesová, Anežka Šťastná

Hodnocení­: 75 %

Postava vyžilé, okoralé a neustálá moudra šířící alkoholičky zavání velkým schematem. „Mateřská láska je daná, lásku vlastní ženy si musíš vydobýt,“ zazní třeba mezi klišovitým popíjením panáků. Domesová to svým expresivním hraním jenom podtrhuje, ocitá se totiž v přímém rozporu se zasněnou a halucinační náladou zapomenutého ostrova, kde podle řeckých bájí zřejmě Calypsó (Anežka Šťastná) věznila Odyssea.

Atmosféře naopak pomáhají hudební vstupy a dobré pěvecké výkony herců. Psí dny tak jsou ideální volbou na pozdně letní večer.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

RECENZE: Kněžna Libuše a veselí družstevníci. To je ale nadělení.

Scéna z inscenace Smetanovy opery Libuše v Národním divadle

Národní divadlo připravilo ke 100. výročí vzniku Československa novou inscenaci Smetanovy Libuše. Chce v ní sdělit...

RECENZE: Řádí jako tajfun je prvoplánová fraška, která se docela povedla

Z představení Řádí jako tajfun

Vyrazit si do pražského Divadla Radka Brzobohatého na hru Řádí jako tajfun, která se hlásí k odkazu archaického žánru...

VIDEO: Lesk a bída Hollywoodu. Burleska láká na zvěrstva zhýralých herců

PRAGUE BURLESQUE EXOTIC CHARADES

Pražská burleska ve vinohradském divadle Royal chystá nové představení s názvem Hollywood Babylon. Odkazuje tak na...

Najdete na iDNES.cz