Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Comeback: konečně pořádný český sitkom

  15:14aktualizováno  15:14
Vyhaslá popová hvězda 80. let, střelený rocker, puberťačka, starostlivka a potrhlá dvojčata. Na skvěle poskládanou přehlídku figurek láká televize Nova. Původní sitkom s Martinem Dejdarem a Tomášem Matonohou v hlavních rolích začne vysílat od 4. září.

Sitkom Comeback | foto: Archiv TV Nova

Zda si Nova čtvrtečním časem 21:20 vybrala dobrý chlíveček v programu, se teprve ukáže. Ale mohla by to být zajímavá bitva. Česká televize totiž ve stejné době nabídne premiérový díl z cyklu napínavých městských legend Černá sanitka, kterými provede Roman Zach (čtěte Nový seriál ČT vsadil na vraždy a děs.)

Před kamerou, za kamerou

Tvůrčí tým
Seriál připravuje tým lidí, který vzešel z kurzu vedeného jedním z tvůrců amerického hitu Ženatý se závazky Johnem Vorhausem. Seriál o šesti hlavních postavách, které se pohybují ve třech prostředích, nyní vytváří čtrnáct scenáristů a tři režiséři.

Osoby a obsazení
Tomáš Matonoha - Tomáš Pacovský
Martin Dejdar - Ozzák
Kristýna Leichtová - Iva Pacovská
Marie Doležalová - Alexandra (Saša) Bůčková
Matouš Ruml - Alexandr (Lexa) Bůček
Dana Batulková - Marcelka

Novináři měli možnost ve čtvrtek vidět čtvrtý a pátý díl seriálu. S kým se tedy Zach utká? Se skvělou směsicí zahraničních sitkomů.

Nejprve je tu Tomáš, hlava bláznivé rodiny. Bývalý zpěvák, který si s uměleckou přezdívkou Tomi Paci užil záři reflektorů na Festivalu mongolské písně i v oblíbeném pořadu Ein Kessel Buntes. Nyní je však majitelem obchůdku s hudebními nosiči (Že by paralela k prodejci obuvi Alu Bundovi?) a zbrklým otcem, jenž se (mylně) domnívá, že ovládá život své šestnáctileté dcery Ivy.

Na starost má i druhé dítě - Ozzáka. Tomášův nevlastní bratr přišel k rodině na návštěvu před šestnácti lety. Od krátkodobých zaměstnání se dostal až prodeji nahrávek v bratrově obchodu. Hudbu ovšem rozděluje na dobrou (tu rozdává zadarmo) a špatnou (tu odmítá prodávat). Na padesát let rozhodně nevypadá, zato se chováním blíží milovanému Listerovi z paluby těžařské vesmírné lodi Červený trpaslík.

S nápady a narážkami obou chlapů žongluje Iva, normální puberťačka. Tak normální, jak jen dospívající dívka, jejíž otec zbožňoval své jméno Tomi Paci, může být. Kristýna Leichtová v sobě spojuje hned tři zahraniční sitkomové postavy - dívky ze seriálu Krok za krokem, které na střídačku bojují s ne/vlastním rodičem.

Na startu

. Na startu

„Nejtěžší bylo natočit první díl, kde musíte všech šest hlavních postav představit. Epizodu jsme dokonce přetáčeli, protože se nám nezdála dobrá,“ prozradil jeden ze dvou producentů Comebacku Michal Wondreys. Jak se štáb s televizním formátem vypořádal, bude možné zhlédnout i na internetu, kde se v budoucnu jednotlivé díly objeví.

Má-li Iva v něčem jistotu, je to „mimozemšťaství“ její nejlepší kamarádky Saši. Skrytou zbraní seriálu je ovšem Matouš Ruml alias Lexa, Sašino dvojče.

Roztomilé pako se nebojí ničeho: striptýzu, nabídky stát se Ozzákovým adoptovaným synem a platonických snů o vztahu s Ivou. „Ozzák si o něm myslí, že to je nadějný mladý muž. Iva, že je debil,“ charakterizovali postavu tvůrci seriálu. Ruml postavě vdechl kouzelnou intelektuální plachost i zmateně trhané pohyby á la Joey Tribbiani z Přátel.

A všechny dohromady hlídá Marcelka. Ochranitelka Tomášova obchodu i osobního života, nasoukaná do kýčovitě pastelových barev a levné bižuterie (jako Peggy Bundová ze série Ženatý se závazky), ale neumí být kritická. Do Tomiho Paciho se zamilovala před dvaceti lety na koncertu ve Slaném a její láska ne a ne opadnout.

Zdá se to hodně bizarní? Ať se divák bude jakkoliv bránit, v seriálu se pozná. V tématech jednotlivých dílů, v gestech, v narážkách. A přál by se poznat i ve vtipech, které ho vždy napadnou pozdě. Takže se dá vykřiknout: „Konečně má Česko po Hospodě pořádný sitkom!“

Sitkom na českých obrazovkách

. Sitkom na českých obrazovkách

Čeští diváci se dosud setkali převážně se zahraničními sitkomy. Televize nabídly seriály Ženatý se závazky, Krok za krokem, Jistě, pane ministře, Červený trpaslík, Přátelé či Haló, haló, Na zdraví, Raymonda má každý rád, Will a Grace.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz