Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Comeback: konečně pořádný český sitkom

  15:14aktualizováno  15:14
Vyhaslá popová hvězda 80. let, střelený rocker, puberťačka, starostlivka a potrhlá dvojčata. Na skvěle poskládanou přehlídku figurek láká televize Nova. Původní sitkom s Martinem Dejdarem a Tomášem Matonohou v hlavních rolích začne vysílat od 4. září.

Sitkom Comeback | foto: Archiv TV Nova

Zda si Nova čtvrtečním časem 21:20 vybrala dobrý chlíveček v programu, se teprve ukáže. Ale mohla by to být zajímavá bitva. Česká televize totiž ve stejné době nabídne premiérový díl z cyklu napínavých městských legend Černá sanitka, kterými provede Roman Zach (čtěte Nový seriál ČT vsadil na vraždy a děs.)

Před kamerou, za kamerou

Tvůrčí tým
Seriál připravuje tým lidí, který vzešel z kurzu vedeného jedním z tvůrců amerického hitu Ženatý se závazky Johnem Vorhausem. Seriál o šesti hlavních postavách, které se pohybují ve třech prostředích, nyní vytváří čtrnáct scenáristů a tři režiséři.

Osoby a obsazení
Tomáš Matonoha - Tomáš Pacovský
Martin Dejdar - Ozzák
Kristýna Leichtová - Iva Pacovská
Marie Doležalová - Alexandra (Saša) Bůčková
Matouš Ruml - Alexandr (Lexa) Bůček
Dana Batulková - Marcelka

Novináři měli možnost ve čtvrtek vidět čtvrtý a pátý díl seriálu. S kým se tedy Zach utká? Se skvělou směsicí zahraničních sitkomů.

Nejprve je tu Tomáš, hlava bláznivé rodiny. Bývalý zpěvák, který si s uměleckou přezdívkou Tomi Paci užil záři reflektorů na Festivalu mongolské písně i v oblíbeném pořadu Ein Kessel Buntes. Nyní je však majitelem obchůdku s hudebními nosiči (Že by paralela k prodejci obuvi Alu Bundovi?) a zbrklým otcem, jenž se (mylně) domnívá, že ovládá život své šestnáctileté dcery Ivy.

Na starost má i druhé dítě - Ozzáka. Tomášův nevlastní bratr přišel k rodině na návštěvu před šestnácti lety. Od krátkodobých zaměstnání se dostal až prodeji nahrávek v bratrově obchodu. Hudbu ovšem rozděluje na dobrou (tu rozdává zadarmo) a špatnou (tu odmítá prodávat). Na padesát let rozhodně nevypadá, zato se chováním blíží milovanému Listerovi z paluby těžařské vesmírné lodi Červený trpaslík.

S nápady a narážkami obou chlapů žongluje Iva, normální puberťačka. Tak normální, jak jen dospívající dívka, jejíž otec zbožňoval své jméno Tomi Paci, může být. Kristýna Leichtová v sobě spojuje hned tři zahraniční sitkomové postavy - dívky ze seriálu Krok za krokem, které na střídačku bojují s ne/vlastním rodičem.

Na startu

. Na startu

„Nejtěžší bylo natočit první díl, kde musíte všech šest hlavních postav představit. Epizodu jsme dokonce přetáčeli, protože se nám nezdála dobrá,“ prozradil jeden ze dvou producentů Comebacku Michal Wondreys. Jak se štáb s televizním formátem vypořádal, bude možné zhlédnout i na internetu, kde se v budoucnu jednotlivé díly objeví.

Má-li Iva v něčem jistotu, je to „mimozemšťaství“ její nejlepší kamarádky Saši. Skrytou zbraní seriálu je ovšem Matouš Ruml alias Lexa, Sašino dvojče.

Roztomilé pako se nebojí ničeho: striptýzu, nabídky stát se Ozzákovým adoptovaným synem a platonických snů o vztahu s Ivou. „Ozzák si o něm myslí, že to je nadějný mladý muž. Iva, že je debil,“ charakterizovali postavu tvůrci seriálu. Ruml postavě vdechl kouzelnou intelektuální plachost i zmateně trhané pohyby á la Joey Tribbiani z Přátel.

A všechny dohromady hlídá Marcelka. Ochranitelka Tomášova obchodu i osobního života, nasoukaná do kýčovitě pastelových barev a levné bižuterie (jako Peggy Bundová ze série Ženatý se závazky), ale neumí být kritická. Do Tomiho Paciho se zamilovala před dvaceti lety na koncertu ve Slaném a její láska ne a ne opadnout.

Zdá se to hodně bizarní? Ať se divák bude jakkoliv bránit, v seriálu se pozná. V tématech jednotlivých dílů, v gestech, v narážkách. A přál by se poznat i ve vtipech, které ho vždy napadnou pozdě. Takže se dá vykřiknout: „Konečně má Česko po Hospodě pořádný sitkom!“

Sitkom na českých obrazovkách

. Sitkom na českých obrazovkách

Čeští diváci se dosud setkali převážně se zahraničními sitkomy. Televize nabídly seriály Ženatý se závazky, Krok za krokem, Jistě, pane ministře, Červený trpaslík, Přátelé či Haló, haló, Na zdraví, Raymonda má každý rád, Will a Grace.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

Najdete na iDNES.cz