Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Princ z Persie: takhle má vypadat letní oddechovka

  7:34aktualizováno  7:34
Filmy odvozené z počítačových her provází jistá nedůvěra, neboť omezení svého původu zpravidla nepřekročí. Mohou však i příjemně překvapit, což je případ novinky Prince z Persie: Písky času.

z filmu Princ z Persie: Písky času | foto: Falcon

Na to, že vzešla z videohry, vybudovala si kouzlo pravé pohádky bez digitální umělosti, v duchu žánru dobrodružné romantiky ze starých časů a z exotických kulis. Hlavní hrdina – nevlastní syn vládce Persie – potká krásnou princeznu, která chrání zázračnou dýku umožňující vrátit čas, a bojují proti mocenským intrikám i temným silám, jež se snaží pomocí dýky ovládnout svět.

Ruční a "nožní" práce

Ovšem o zápletku nejde, i když v postavách hrdinových bratrů a strýce vyrábí docela slušné falešné stopy k možným spiklencům. To hlavní, čím Princ z Persie těší, zosobňují švih, uvolněnost a nadsázka, prostupující celý příběh od námluv k početným bitkám. Jako kdyby hrdina chodil do učení ke Třem mušketýrům, k Fanfánu Tulipánovi či Zorrovi; vzorem se zdají i Piráti z Karibiku, ač k jejich půvabu chybí Princi z Persie ještě větší odstup a odvážnější stylizace.

Zato dává znát britskou školu humoru a vkusu počínaje režií Mikea Newella a konče lehounkým nadhledem zábavných herců: bodře cynického dobového podnikatele Alfreda Moliny, pokerově temného strýce Bena Kingsleyho a hravě rošťáckého Jakea Gyllenhaala v titulní roli, jehož orientální nátěr není trhovecky ukřičený, naopak sází více na nadnárodní šarm rytířů z lidu.

Princ z Persie: Písky času

USA, režie M. Newell, hrají J. Gyllenhaal, B. Kingsley, A. Molina, tit., 116 min.

Hodnocení­: 70 %

Pouze Gemma Artertonová (a všechny její brady) do klukovské nálady naplno nezapadá, jako by stále byla v půli cesty ze Souboje titánů. Naštěstí s ním ani jinými strnule vážnými hrdinnými eposy včetně nového Robina Hooda se Princ z Persie příliš nepřátelí.

Počínaje úvodní honičkou po střechách s malými uličníky a konče barvitou výpravou přiznává, že je tu výhradně pro zábavu, navíc založenou na pořádné ruční (a díky skokům také "nožní") práci. Většina vydařených akcí se totiž zakládá na osobní fyzické náročnosti, nikoli dodatečných efektech, a vskutku frajerské kaskadérské kousky ještě zdobí důvtipná choreografie bojových scén završených nápaditými pointami.

Koloniální pohádka

Nejen soubojová "rytírna", ale ani romance se nebojí úsměvného jiskření, z něhož si film tvoří obrannou hráz před omšelými prvky žánru – jedy, hady, rituálními bojovníky, tajnými chodbami nebo písečnými bouřemi, zkrátka před rekvizitami na pomezí Angeliky, Mumie a Indiany Jonese.

Ale najdou se i zcela původní okamžiky, třeba pštrosí závody, při nichž zajatkyně zaskakují za hostesky, a vede se tu důmyslná válka proti daním. Děj má tempo, rychlý vývoj, dost překvapivých úhybných manévrů a z haraburdí stokrát přešívaných mýtů vydoloval poměrně poetickou báji.

Ovšem výhrad se najde také dost: patří k nim zejména již vousaté hrozby zkázou lidstva, manýristické zrychlování či zpomalování obrazu a hlavně finále, kde je herních motivů, bojů, ohňů a konců už přes míru. Putování časem totiž v sobě skrývá právě zradu několikera možných, tudíž nastavovaných závěrů.

Přesto má Princ z Persie přitažlivost, jakou vyzařují přesně vystižené a dobře odvedené žánrové podívané. Takhle vypadá letní "oddechovka", již pobavený nadhled odlišuje a polidšťuje. Newell ji vypráví s pochybovačným úsměvem, a přece s okouzlením, jako britský koloniální důstojník po návratu do londýnského klubu.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

Miloš Forman otiskl ruce pro chodník slávy. Jedenáct let se neděje nic

Hvězdné ruce. Miloš Forman spolu s některými kolegy zvěčnil své dlaně před lety...

Oliver Malina Morgenstern před jedenácti lety pořídil otisky rukou Miloše Formana pro českou obdobu hollywoodského...

VIDEO: Ivana Chýlková hraje v taneční romanci. Hlásí se Backstage

Ivana Chýlková ve filmu Backstage

Od 7. června přinese Backstage do kin v Česku vzácný žánr tanečního filmu. „Vypráví o lásce, tanci, přátelství,...

Omylem pohřbili Madonnu i Cher. Údajná smrt už postihla na 50 celebrit

Arnold Schwarzenegger (15. října 2013)

Americký komik Will Ferrell žije. I přesto, že byl v neděli účasten dopravní nehody a některá média jej okamžitě...

Najdete na iDNES.cz