Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Co poničila vlezprdelní láska k SSSR a co Klausův korupčland

  8:58aktualizováno  8:58
Spisovatel Jiří Kratochvil nepolevuje ve svém autorském tempu ani po pětasedmdesátce. Dál vydává každoročně novou knížku: jednou román, jindy novelu, povídky, divadelní hry, eseje. Nejnovější titul Lůžko je rozestlané shrnuje jedenadvacet povídek, ve většině nových, v menšině převzatých z jiných mistrových knih a přepracovaných.

Jiří Kratochvil | foto: Radek Miča, MAFRA

Lůžko je rozestlané

Lůžko je rozestlané

Kratochvilovo dílo, doceněné už i v mezinárodních souvislostech, patří k základním kamenům české literatury po roce 1989. Autor se zhlédl v postmoderních finesách Milana Kundery, osvojil si pracovní postupy magického realismu a za sebe přidal maximální dávku nevšedního vypravěčského talentu plus sympatickou posedlost moravskou metropolí.

A nejen jí. Z nejnovější knížky vystupuje jako hlavní téma vztah jedince a národních dějin, zejména těch od druhé světové války po současnost, notně poničených „vlezprdelní láskou k Sovětskému svazu“. Jde tedy o vztah disharmonický, kolabující, končící rezignací, odchodem ze země anebo rovnou smrtí.

Autor hraje na výrazně kritickou notu a nešetří nejen režim před listopadem 1989, ale ani ten polistopadový, jemuž říká „Klausův korupčland“.

Lůžko je rozestlané

Jiří Kratochvil

Druhé město, 2015

Hodnocení­: 80 %

Žánr povídky padne Kratochvilovi jako ulitý. Na skromné ploše je schopen ve zkratce využít veškerého svého autorského umění – ať jde o dynamické a přitom básnicky jemné modelování osob a situací, střihy a změny úhlů vyprávění, družný rozhovor vypravěče se svými postavami, spojování divoce fantazijního s reálným či nadšenecké komentáře architektonických skvostů města Brna.

Autor však nezapomíná ani na své předcházející knižní tituly, a tak se čtenář v novince setkává s motivy osudové ženy (Femme fatale), hodináře (Herec) nebo postavy procházející napříč staletími (Nesmrtelný příběh).

Kratochvilovo vyprávění je plnokrevné, mohutné, má iracionální, spodní tah. Jako by autorovi stačilo sednout ke klávesnici počítače – a spojení bylo okamžitě navázáno. Každý líc má však svůj rub, takže čtenář se v několika rozsáhlejších povídkách, včetně té, která dala knize jméno, začne při konzumaci textové hmoty trochu zalykat.

Autor si hraje nejen s osudy svých postav, ale i se čtenářovou trpělivostí. Občas nechá běžet příběh samospádem, pustí otěže a lišácky přihlíží. Provokuje, nutí druhou stranu k aktivitě. A přestože na několika místech jeho postavy prohlašují, že umění by mělo být nadřazeno životu, ten apel se týká i všední existence.

Právě rezignace na cokoli, co přesahuje základní lidské potřeby, nemůže skončit jinak než „v tom našem už nikdy nekončícím kómatu“. Kratochvil je angažovaný vypravěč – v nejlepších významech obou těch slov.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz