Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Variace na Krásku a zvíře nikoho neurazí

  6:58aktualizováno  6:58
Ne náhodou patřila Penelope k vybraným filmům, které slavnostně zahajovaly zlínský festival dětských filmů. Přijmou ji děti: je to pohádka. Vezmou ji náctiletí: je to teenagerovská romantická komedie.

Z filmu Penelope | foto: BlueSky

A smrtelně neurazí ani starší ročníky, pokud už na čirou ptákovinu vyrazí, protože má vtip a fantazii. Alespoň v první půli.

Vážně se ani brát nedá, neboť zápletka přináší čistě pohádkovou variaci na Krásku a zvíře a její vyznění zas výchovnou moralitu hlásající, že nezáleží na vzhledu, nýbrž na sebedůvěře a pravá láska že hledá jiné hodnoty než sladkou tvářičku.

Penelope

VB-USA, 2006, 101 minut.

Režie: Mark Palansky

Hrají: Christina Ricci, James McAvoy, Reese Witherspoonová.

Hodnocení­: 60 %

Taková cesta za poznáním a sebepoznáním čeká titulní hrdinku v podání hvězdné Christiny Ricci, bohatou, vzdělanou, zajímavou, ale kvůli dávné kletbě zohyzděnou prasečím rypáčkem.

Na vhodného ženicha, jenž by jí vrátil krásu, pořádají rodiče nábory, ale každý uchazeč prchá z honosného sídla zděšen, sotva nevěstu zahlédne. Což je mimochodem dost přehnané, neboť vedle jiných zakletých princezen od Fiony po nosatici ze Tří veteránů nevypadá Ricci tak příšerně.

A protože jde o pohádku moderní, zasáhne bulvár v podobě novináře, jenž si najme mladičkého hochštaplera alias okouzlujícího Jamese McAvoye, aby se vydával za nápadníka a ukořistil dívčinu fotografii.

Hon za senzací provázejí další lehce nelogické motivy, počínaje novinářem, jenž se vžitému chápání krásy vymyká víc než hrdinka, a konče usedlým modelem společnosti, kde zlí boháči na „zrůdu“ nevraží, kdežto dělný lid ji přijme vlídně.

Dívka totiž uteče z domova a učí se samostatnému životu a la princezna Lada v myším kožíšku, přičemž potká nové přátele včetně nezvykle stylizované postavy Reese Witherspoonové.

Z filmu Penelope
Z filmu Penelope
Z filmu Penelope

Nicméně pohádková kýčovitost nevadí, dokud z ní režisér Mark Palansky činí záměrnou, výtvarně barvitou a černým humorem mile shazovanou přednost. Pro výbušné fantaskní hrátky bývá srovnáván s Timem Burtonem, ale na rozdíl od něj Palansky nevystačí až do konce s dechem: bizarní půvab úvodu postupně rozpustí v běžné banalitě romantických komedií.

Pořád tu však těší snová nálada, chytlavá hudba Jobyho Talbota a příjemně nenucení herci, z nichž baví ještě Simon Woods coby trpný manekýn z vyšších kruhů.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz