Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Variace na Krásku a zvíře nikoho neurazí

  6:58aktualizováno  6:58
Ne náhodou patřila Penelope k vybraným filmům, které slavnostně zahajovaly zlínský festival dětských filmů. Přijmou ji děti: je to pohádka. Vezmou ji náctiletí: je to teenagerovská romantická komedie.

Z filmu Penelope | foto: BlueSky

A smrtelně neurazí ani starší ročníky, pokud už na čirou ptákovinu vyrazí, protože má vtip a fantazii. Alespoň v první půli.

Vážně se ani brát nedá, neboť zápletka přináší čistě pohádkovou variaci na Krásku a zvíře a její vyznění zas výchovnou moralitu hlásající, že nezáleží na vzhledu, nýbrž na sebedůvěře a pravá láska že hledá jiné hodnoty než sladkou tvářičku.

Penelope

VB-USA, 2006, 101 minut.

Režie: Mark Palansky

Hrají: Christina Ricci, James McAvoy, Reese Witherspoonová.

Hodnocení­: 60 %

Taková cesta za poznáním a sebepoznáním čeká titulní hrdinku v podání hvězdné Christiny Ricci, bohatou, vzdělanou, zajímavou, ale kvůli dávné kletbě zohyzděnou prasečím rypáčkem.

Na vhodného ženicha, jenž by jí vrátil krásu, pořádají rodiče nábory, ale každý uchazeč prchá z honosného sídla zděšen, sotva nevěstu zahlédne. Což je mimochodem dost přehnané, neboť vedle jiných zakletých princezen od Fiony po nosatici ze Tří veteránů nevypadá Ricci tak příšerně.

A protože jde o pohádku moderní, zasáhne bulvár v podobě novináře, jenž si najme mladičkého hochštaplera alias okouzlujícího Jamese McAvoye, aby se vydával za nápadníka a ukořistil dívčinu fotografii.

Hon za senzací provázejí další lehce nelogické motivy, počínaje novinářem, jenž se vžitému chápání krásy vymyká víc než hrdinka, a konče usedlým modelem společnosti, kde zlí boháči na „zrůdu“ nevraží, kdežto dělný lid ji přijme vlídně.

Dívka totiž uteče z domova a učí se samostatnému životu a la princezna Lada v myším kožíšku, přičemž potká nové přátele včetně nezvykle stylizované postavy Reese Witherspoonové.

Z filmu Penelope
Z filmu Penelope
Z filmu Penelope

Nicméně pohádková kýčovitost nevadí, dokud z ní režisér Mark Palansky činí záměrnou, výtvarně barvitou a černým humorem mile shazovanou přednost. Pro výbušné fantaskní hrátky bývá srovnáván s Timem Burtonem, ale na rozdíl od něj Palansky nevystačí až do konce s dechem: bizarní půvab úvodu postupně rozpustí v běžné banalitě romantických komedií.

Pořád tu však těší snová nálada, chytlavá hudba Jobyho Talbota a příjemně nenucení herci, z nichž baví ještě Simon Woods coby trpný manekýn z vyšších kruhů.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz