Útok na newyorská dvojčata WTC. (11. září 2001)

Útok na newyorská dvojčata WTC. (11. září 2001) | foto: AP

RECENZE: Ďábelsky tlustý plán, jak se pomstít za terorismus 11. září

  • 18
Jen těžko se Spojené státy vzpamatovávají ze šoku vyvolaného teroristickým útokem 11. září 2001. Uplynul od něj rok a měsíc a pomsta má nést jméno Odvetný úder.

Hlavní padouch ve stejnojmenném románu Nelsona DeMilla kouří jednu cigaretu za druhou, což není v Americe právě košer. Ale především je pohádkově bohatý Bain Madox vůdčím činitelem skupiny nejvlivnějších podnikatelů, bývalých vojenských důstojníků a vysoce postavených vládních úředníků, kteří se scházejí v luxusní lovecké chatě Custer Hill kdesi v Adirondackých horách. „Parta bohatých pravičáckých magorů,“ charakterizuje je Harry Muller, když oznamuje svému kolegovi z Federální protiteroristické jednotky Johnu Coreymu, že tam o víkendu pojede.

Odvetný úder do čtečky

Knihu Nelsona DeMilla si také můžete stáhnout za 229 Kč na Knihy.iDNES.cz.

Obálka českého vydání knihy Odvetný úder

Píše se říjen roku 2002.

Na kamarádův návrat čeká John marně. A když se dozví, že původně měl být do Custer Hill poslán on sám, rozhodne se, že spolu s manželkou Kate, agentkou FBI, musí zjistit, co se stalo. Nejen pro klid svého rozjitřeného svědomí.

Vylíčit alespoň přibližně neuvěřitelně spletitý a barvitý děj knihy o rozsahu 650 stran (americké thrillery si obvykle potrpí na tloušťku) nelze. Takže stručně tolik: ta „parta magorů“ se chce pomstít za 11. září. A aby Ameriku vyprovokovala k činu, vymyslí si ďábelský plán: zničí atomovou bombou některé americké velkoměsto, ve hře je třeba Los Angeles nebo Las Vegas. Moc a technické i finanční prostředky jí nechybějí. A přirozeně se vše zakamufluje tak, že do podezření se dostanou arabští teroristé.

Co bude následovat? Přece odvetný americký jaderný úder, který by podle Madoxe měl zabít nějakých dvě stě milionů muslimů. „A pokud FBI nebo kdokoli jiný dospěje k názoru, že klub Custer Hill má něco společného s těmi útoky na Spojené státy, které vedly ke spuštění Odvetného úderu, myslíte si, že to budou vytrubovat do světa?“ prohlašuje suverénně.

Méně by bylo více

Nevyjde to, samozřejmě, John a Kate sice málem přijdou o život, ale ve spolupráci s řadou dalších se podaří šílený plán zhatit. Přiznejme DeMillovi obsáhlé politické i technické znalosti promítnuté do příběhu, schopnost perfektně vylíčit charaktery i vedlejších postav, proplétat a střídat jednotlivé linie vyprávění a především budovat a udržovat napětí do poslední řádky.

Ale přece jen se vkrádá skeptická úvaha: nebylo by méně – třeba tak o sto stránek – textu pro čtenáře přijatelnější? Časté Johnovy průpovídky jsou sice cynicky vtipné, ale při padesáté už lehce únavné.

Odvetný úder

70 %

autor: Nelson DeMille

nakladatel: Kniha Zlín

překlad: Marie Čermáková

656 stran, 389 Kč

Nicméně možná je to jen hnidopištství, jež neobstojí tváří v tvář znepokojení, že nějaké podobné plány mohou existovat – třeba v souvislosti se současným bojem proti Islámskému státu.

Rozhodně je na autorovi sympatické, že na rozdíl od mnoha svých spisovatelských kolegů nelíčí FBI jen jako spolek podrazáků a gaunerů – i když i tací se najdou a dokážou Johnovi komplikovat život. A za toto nečernobílé vidění dostává DeMille pět procent navíc.

Vietnamský veterán

Nelson DeMille (1943) po tříletém univerzitním studiu vstoupil do armády a účastnil se bojů ve Vietnamu. Byl vyznamenán Leteckou medailí, Bronzovou hvězdou a vietnamským Křížem za statečnost. Po návratu do Spojených států vystudoval politické vědy a historii; má tři čestné doktoráty. Literární kariéru začal detektivkami, jeho prvním velkým thrillerem je román Při řekách Babylonských (česky 1997). V češtině vyšly dále například Hra se lvem, Ostrov Antrax nebo Noční pád. Odvetný úder je ze série thrillerů věnovaných detektivovi Johnu Coreymu.

.