Britská spisovatelka  a novinářka Fiona Barton

Britská spisovatelka a novinářka Fiona Barton | foto: archiv F. Barton

RECENZE: Žije s mužem obviněným z pedofilie a touží po vlastním dítěti

  • 0
S právničkou Fidelmou se čtenář žánru krimi může podívat do starého Irska, s komisařem Adamsbergem pro změnu na Island i do událostí francouzské revoluce. A s jistou ženou na to, jak vypadá manželství s mužem, který byl souzen za únos dvouleté holčičky. Smrt se zkrátka toulá dějinami napříč celou Evropou a dává detektivům práci.

Ďáblova pečeť (70 %)
Nakladatelství Vyšehrad přináší již dvacátý příběh irské právničky Fidelmy a jejího druha Eadulfa z pera Petera Tremayna. V Ďáblově pečeti oba hrdinové momentálně tráví čas v Cashelu na dvoře Fidelmina bratra krále Colgúa, kam právě přijíždí anglosaská delegace duchovních, vedená římským učencem Ctihodným Veraxem. Její příjezd doprovází smrt – a obětí zločinu přibývá. Fidelma se pustí do pátrání, jako vždy komplikovaného, ale nakonec úspěšného.

Tremayne opět oslňuje podrobnostmi o dobových irských reáliích v sedmém století, i když tentokrát možná jeho zápletky týkající se různého pojetí křesťanství v Irsku a v Římě kladou až příliš velké nároky na čtenářovu pozornost a soustředění. Nicméně jako historická detektivka je Ďáblova pečeť stejně fascinující jako předchozí autorovy romány.

V mrazivých časech (80 %)
Francouzská historička Frédérique Audoin-Rouzeauová přivedla ve svých detektivních románech, jež píše pod pseudonymem Fred Vargas, na svět sympatického komisaře Adamsberga, lehkého mimoně s fantazií a bystrým rozumem. Mrazivé časy v názvu odkazují na dvě události. Jednak na dávný dramatický příběh skupiny Francouzů na Islandu, kde dva lidé údajně umrzli, jednak na záhadnou společnost, která v dobových kostýmech precizně reprodukuje schůze Národního shromáždění za Velké francouzské revoluce.

Adamsberg a jeho kolegové se do komunity dostanou kvůli dvěma sebevraždám, o kterých komisař usoudí, že to vlastně byly vraždy. A postupně dochází k přesvědčení, že mezi nimi a úmrtími na Islandu existuje souvislost. Podobně jako Tremayne dokáže i Vargas, respektive Frédérique Audoin- Rouzeauová, perfektně využít svých znalostí a konstruuje dějovou linii, v níž některá tajemství jsou tak děsivá, že nikdo nemá odvahu vynést je na světlo. Vydalo nakladatelství Argo.

Vdova (70 %)
Fiona Bartonová získala coby reportérka několik britských novinářských ocenění, a pokud byly její články stejně dobré jako její knižní debut Vdova, pak trofeje dostala rozhodně zaslouženě.

Její vhled do duše ženy, která žije s mužem obviněným z pedofilního zločinu – únosu dvouleté dívenky Belly – a která marně touží po vlastním dítěti, je psychologicky věrohodný a smutně tragický.

Jean Taylorová se za Glena provdala jako velice mladá a vždycky oddaně stála po jeho boku. Pochybnosti si nepřipouští, její manžel přece není schopen ničeho špatného. Osud ztracené holčičky silně zasáhne také inspektora Sparkese, jenž pátrání i přes nechuť svých nadřízených věnuje pár let života a cítí, že se brzy stane něco zásadního.

Díky nakladatelství Domino se na tuzemský trh dostala kniha poutavá nejen příběhem samým, ale rovněž líčením určitých žurnalistických praktik.