Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Neskromná výstava skromného malíře Václava Boštíka

  11:35aktualizováno  11:35
"Nechci udivovat, ale poznat," prohlašoval o sobě český malíř Václav Boštík. A vystihl tak nebývale přesně svou uměleckou osobnost.

Václav Boštík | foto: Galerie výtvarného umění v Chebu

Václav BoštíkVýstava v pražské městské knihovně, která nese název Václav Boštík (1913…2005), umělcův skromný a hloubavý přístup dokazuje. Výjimečně ucelená expozice, která je historicky první malířovou retrospektivou, odhaluje způsob Boštíkova přemýšlení o výtvarném umění, jeho celoživotní hledání odpovědí.

Václav Boštík: Genesis

V čistém bílém výstavním prostoru, který dává příjemně vyniknout subtilnosti některých olejomaleb či pastelů, je k vidění skutečně reprezentativní výběr děl z jeho padesátileté tvorby. Několik desítek obrazů, které kurátor Karel Srp vybral z Boštíkovy rozsáhlé pozůstalosti (a českých i zahraničních sbírek), je uspořádáno do pěti etap, jež jasně odhalují jednotlivé fáze malířova uměleckého vývoje.

Lebka v ateliéru

První část, nazvaná V kruhu, zahrnuje tvorbu z let 1936 až 1948. Z dob Boštíkových začátků zde nechybí několik raných olejů zachycujících rodný mlýn (který patří jeho rodině dodnes), série zamyšlených autoportrétů nebo melancholický obraz s názvem Jitřní světlo, který Boštík maloval za druhé světové války.

Václav Boštík: Nebeský Jeruzalém

Druhá kapitola – Znaky – představuje díla z let 1949 až 1961. Nechybí zde například série lebek, kterými se malíř zabýval, když ho lidská lebka zaujala v pražském anatomickém ústavu na Klárově natolik, že si ji půjčil do ateliéru. Postupem doby začíná malíř přecházet od realistické malby k abstrakci a právě té je věnována většina výstavy. V jeho díle je vidět i inspirace francouzskými malíři, zřetelný je i zájem o přírodní národy nebo vědu a techniku.

"Byla doba, kdy Václav Boštík nemaloval, protože sestavoval vlastní dalekohled. Brousil si čočku," prozradil kurátor Karel Srp důležitý malířův inspirační zdroj – vesmír, který se v díle objevuje v podobě jemných mlhovin, éterických planet inekonečností prostoru.

Václav Boštík: Obraz pole

Třetí kapitola – Pole – přináší obrazy z 60. a 70. let, nechybí zde ani Modrá pro Jana Palacha. V chronologickém sledu následuje kapitola Vlnění (mapuje období do roku 1987) a fáze Mlhoviny, ke které malíř dospívá ke konci života. "Jde mi o objasnění a pochopení základních výtvarných prvků, jejich funkcí a vzájemných vztahů v pokud možno co nejširší obecnosti. Aby to bylo možné, snažím se malbu zbavit všeho nedůležitého a zjednodušit ji právě na tyto základní vztahy," vysvětluje Václav Boštík.

Magie obrazů

A jeho díla vyzařují specifické kouzlo: ať už jde o malby od poloviny 60. let (například "tečkované" Pole), či meditativní, někdy až éterické obrazy z let pozdějších – Nebeský Jeruzalém (1989), Počátek (1991) nebo Vesmír (1996). Byť je někdy dotyk štětce na plátně téměř neviditelný, magie obrazů je naopak velmi zřetelná.

Václav Boštík: Antický bojovník

Boštík ve své tvorbě vycházel z křesťanské tradice a možná právě to dává jeho obrazům zřetelný kladný náboj. Výstava Václav Boštík (1913…2005) dodá návštěvníkovi pozitivní energii, zastaví ho ve zmatku současného světa a přenese ho do tichého světa rozjímání a meditace.

Václav Boštík (1913...2005)
Městská knihovna v Praze, Mariánské nám. 1, Praha 1., kurátor Karel Srp.
Výstava trvá do 9. ledna.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz