Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Mirka Spáčilová: Indiana Jones se nemění. Díkybohu

  8:48aktualizováno  8:48
Chválabohu ještě existuje pevný bod ve filmovém vesmíru. Jmenuje se Indiana Jones. V době, kdy se uměle modernizuje čili zdrsňuje i James Bond a diktátu temnějších tónů podléhají dokonce pohádky, ví alespoň Steven Spielberg, že legenda je tu od toho, aby se neměnila a dělala si legraci sama ze sebe.

Z filmu Indiana Jones a Království křišťálové lebky | foto: © Paramount Pictures

Právě to činí film Indiana Jones a království křišťálové lebky, jenž dnešní půlnocí vejde do českých kin. A činí to způsobem nadmíru příjemným.

Člověk se přistihne, že se dvě hodiny nevědomě a šťastně usmíval; jako když zajde po dlouhých letech se starým přítelem na skleničku a s úlevou zjistí, že kamarád pořád perlí, nemluví o nemocech a nefňuká, že nevyjde s penzí.

Jízda sviští kolem svišťů
Právě tak titulní postavu v báječném podání Harrisona Forda tvůrci nikterak neomlazovali; k přiznanému věku patří tu a tam nešikovný pád, ale taky o to větší nadhled, přičemž z obojího se těží smích. A režisér odvádí k poctivému čistému žánru i těžko pojmenovatelný přídavek nad řemeslnou povinnost: z každého metru čiší, jak má profesora archeologie s duší uličníka rád.

Indiana Jones a království křišťálové lebky

USA, 123 minut.

režie Steven Spielberg,

hrají Harrison Ford, Shia LaBeouf, Karen Allenová, Cate Blanchettová

Hodnocení­: 80 %

Otevření staronové pohádky pro dospělé vyladí za pár vteřin příběh, dobu i styl. Svišť (či sysel, jak tipuje druhá půlka kina) uskočí před první jízdou: mladí v kabrioletu za zvuku rokenrolu vesele závodí s armádní kolonou.

Ale ta odbočí na základnu, následuje přepadení, z auta se vykutálí slavný klobouk... a Indy už cedí na adresu sovětských agentů, kteří na postu zla střídají nacisty z původní trilogie, suché sarkasmy. „Soudruhu“ zní z jeho úst jako skvostná urážka a Cate Blanchettová coby stalinská vědkyně, hrdinka socialistické práce, má ráz raných bondovek.

Vůbec patina děje z 50. let s obalem v duchu 80. let tvoří nečekaný soulad. Ve skladu, kde skončila archa úmluvy z prvního dílu, se objeví sci-fi motiv Roswellu, s hořkou ironií se zmíní éra amerického honu na čarodějnice, jedinečnou mezihru s umělým městečkem vroubí dobové rekvizity od ledničky po televizní reklamy – a zároveň se vypráví pomocí krásné „ruční práce“, filmařiny z podstaty, jaká se dnes nevidí.

Už epizoda se střelným prachem a magnetem či honička, ve které je Indy něžným nešikou, nasazuje vysokou laťku pravidla, že každá akce musí mít i nápad a pointu. Svišť tu opakuje obdobnou funkci jako praveverčák v Době ledové: je obchodní značkou nadsázky.

Balancování na hraně
Indy si dovolí jen chvilku stařecké melancholie, než se do jeho života vřítí na motorce Shia LaBeouf, přesný teenagerovský parťák s účesem a la Elvis Presley a drze přezíravým postojem – Kolik vám je, osmdesát?!

Ladí jim to skoro stejně jako ve „trojce“ Fordovi se Seanem Connerym, a když zažijí jízdu univerzitou napříč protikomunistickou demonstrací nebo rvačku s výjevem v duchu West Side Story, člověk si vděčně opakuje – To je radost, tolik hravosti a vtipu.

Zato nejméně zábavy a nejvíce řečí přináší objasňování titulní záhady, jež má dänikenovské parametry bez originality. Jedinečnost ztrácí i digitální finále, úlitba generaci počítačových triků působící velkolepě, ale jak z jiného filmu.

Nicméně vyčítat Spielbergovi mimozemské prvky není fér; právě tohle chtěl, totiž spojit vše, co má rád, oddechového dobrodruha Indyho s filozofičtějším tónem Blízkých setkání třetího druhu a rodinnými hodnotami.

A byť to občas drhne, vždy znovu žánr očistí krásnými žerty s hadem, mravenci či vodopády, s ruským kozáčkem na Amazonce a Tarzanem mezi opicemi, se skvostnou šermířskou bitvou britské a ruské školy či s jedovatě živočišnými partnerskými hádkami, které nemohou vydržet ani kovaní zabijáci sovětské KGB.

Na konci sice zahrozí nezvyklá vlna nasládlosti, ale poslední vtip ji znovu zažene. Spielberg umí balancovat na hraně a ví, kdy uhnout, aby se legenda nerozplizla v tuctovou sérii.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

Najdete na iDNES.cz