Záběr z filmu Moře nestvůr

Záběr z filmu Moře nestvůr | foto: CinemArt

RECENZE: Percy Jackson znovu dělá z řeckých bájí slabikář

  • 6
Konec poezie. Před třemi lety vstoupil do kin Percy Jackson: Zloděj blesku, nyní přichází Percy Jackson: Moře nestvůr. Ve filmu má posel olympských bohů Hermes moderní zásilkovou službu a kolchidský býk rachotí součástkami jako Transformers.

Jedno je jisté: ani druhým dílem utrpení nekončí, protože knižní série o synovi řeckého boha a pozemské matky má celkem pět částí. Další filmy jsou na obzoru.

Autor knih Rick Riordan podle životopisných údajů "čerpá ze svých zážitků při výuce řecké mytologie a ze zkušeností s výukou dětí se speciálními potřebami".

Lze si to vyložit tak, že svým svěřencům upravoval antické báje do zjednodušené podoby blízké jejich vnímání světa. Ale v kině sedí jiné osazenstvo.

Buďto dospělí, kteří vědí, že Hermes byl nejen poslem olympských bohů, čili jeho přerod v moderního šéfa zásilkové služby považují za žertík dosti ubohý. Či naopak děti, které jméno Hermes slyší poprvé, tudíž daný pokus o vtip nemohou ani objevit, natož ocenit.

Když nejsi bůh

Zato tu najdou všechny znaky průmyslové velkovýroby moderní fantasy, zcela nepokryté odvozeniny Harryho Pottera či Hunger Games, počínaje táborem pro děti polobožského původu s pány "profesory" jako z Bradavic a konče týmovými soutěžemi zdatnosti a la Pevnost Boyard.

Percy Jackson: Moře nestvůr

45 %

USA 2013, 108 minut, titulky

režie: Thor freudenthal

hrají: Logan Lerman, Sean Bean, Alexandra Daddario, Jake Abel, brandon T. Jackson

Kinobox: 62 %

IMDb: 5.7

Kdo ještě věří v poetické kouzlo původních antických příběhů, bude se v kině nevěřícně štípat, zda se mu jenom nezdá, že existuje ostrov Kirkeland, že Zeus mění Dionýsovi značkové víno ve vodu a býci z Kolchidy, tvorové s kovovými rohy a ohnivými nozdrami střežící zlaté rouno, se ve filmu s rachotem rozpadají v hromadu šroubů a matiček jako autíčko Transformes na setrvačník. Pochopitelně ve 3D a s dabingem, který tahá za uši, zvláště když hlavní hrdina počne nahlas hluboce rozjímat "když nejsi bůh, je to na prd".

Do deseti let

Zápletka neohromí, zase už hrozí poražený Kronos a jeho nohsledi, takže vyvolený hoch s přáteli musí pro mocné zlaté rouno, toho času v Bermudském trojúhelníku. Berou to "na jih přes Floridu" se zastávkou ve Washingtonu, dále pak ve stylu Pirátů z Karibiku čili na vlnách, z nichž se noří digitální příšerky. Titulní hrdina musí též ocenit jednookého nevlastního bratra stejně jako Hermes úlohu rodiny, což mu prý došlo až za tři tisíce let.

Ale hloupoučký slabikář antiky postavené na hlavu láká hlavně na triky, kterými dokáže přece jen nasbírat body za tři až čtyři pohledné, byť nepříliš objevné okamžiky, například za "rozštěp" auta. Typicky teenagerská zábava? Spíše pro školáky do deseti let.