Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Modiglianiho příběh zastínil jeho díla

  9:58aktualizováno  9:58
V dětství i v dospělosti byl neduživý, přesto si dokázal užívat života tak, že je opředen mnoha legendami. A projevilo se to i na dílech Amedea Modiglianiho, která můžete zhlédnout v pražském Obecním domě.

Z pražské výstavy Amedea Modiglianiho | foto: ČTK

Výstava nesoucí prostý název Amedeo Modigliani je rozdělena do dvou výstavních sálů. Jeden je věnován umělcově tvorbě a druhý jeho životu a kontextu doby.

V prvním převažují jeho subtilní, křehké kresby, skici a trasa prohlídky graduje u jeho introvertních, zadumaných portrétů, jejichž výraz diváka provokuje k tomu, odhalit jejich příběhy.

Poznat tajemství, které se skrývá za typickýma mandlovýma očima, z nichž jedno často bývá upřené na diváka a druhé do vlastního nitra. Zdá se, že skrze melancholické pohledy jeho portrétů nahlížíme spíš do duše portrétisty.

Z pražské výstavy Amedea Modiglianiho

Expozice je sestavena nechronologicky, ale divácky vděčně. Jemné kresby tužkou, uhlem či pastelkou, jako například Portrét Maxe Jacoba (1916), jsou střídány výraznými oleji. Expozice umožňuje například srovnat náčrtky v notovém sešitě, ve kterém Modigliani zachytil několika letmými tahy kubistickou malířku Marevnu, a její útlý, olejem vyvedený portrét z roku 1919.

Kurátorský záměr Sereny Baccagliniové umožnit téměř po sto letech setkání Modiglianiho s Františkem Kupkou a upozornit tím na to, že oba jsou výjimečnými umělci, kteří šli vlastní svébytnou cestou, však působí nedotaženě.

Sedm Kupkových olejů, z nichž pouze jeden je z jeho realistického období, v kontextu s Modiglianim moc nefungují. Kupka zde působí spíš rušivě a tak nějak sentimentálně.

Na pražské výstavě Amedea Modiglianiho jsou k vidění i díla jeho současníků, například Františka Kupky

Druhý sál zase až příliš zřetelně odhaluje fakt, že se výstava přesouvala z komornějších prostor Muzea Kampa do velkorysejšího Obecního domu. I když fotografie z římského archivu Amedea Modiglianiho doplňují dobový kontext, návštěvník by se bez nich klidně obešel.

Amedeo ModiglianiZáměr kurátorky ukázat Modiglianiho komplexně, nejen jako umělce, ale i jako člověka, byl však naplněn. Bohužel až příliš. Modigliani člověk se svým romantickým osudem přebíjí Modiglianiho-umělce a to je škoda. Byť měla výstava aspirovat na kulturní událost roku, asi se jí nestane.

Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...

Zemřel sochař Jan Koblasa, po emigraci uznávaný i v zahraničí

Jan Koblasa vystavuje na Pražském hradě.

Ve věku 84 let zemřel minulý týden český sochař, malíř, grafik a autor mnoha filozofických esejů Jan Koblasa. Jeho...

Zemřel výtvarník Jan Steklík, jenž nepovažoval hospodu za ztracený čas

Jan Steklík v roce 2011

V sobotu zemřel výtvarník Jan Steklík. Bylo mu 79 let. Poslední rozloučení s nekonformním umělcem a performerem se...Najdete na iDNES.cz