Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Kung-fu panda, vtipný kreslený Kill Bill bez krve

  0:01aktualizováno  0:01
Nejen díky Shrekovi šlape animační divize společnosti DreamWorks konkurenční firmě Pixar na paty. Možná neoslňuje jedinečnou obrazovou stylizací jako nejnovější pixarský přírůstek Vall-I, jenž k nám dorazí v srpnu, ale na rozdíl od něj zase tlumí výchovně kazatelské prvky příběhů.

Z filmu Kung-fu panda | foto: Bontonfilm

Což platí i pro Kung-fu pandu, jež má dnes českou premiéru a která zásadu hravosti promítla i do animované verze firemní značky.

Kung-fu panda

USA, režie Mark Osborne a John Stevenson, mluví Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, česky Saša Rašilov, Miroslav Táborský, Nela Boudová, titulky i dabing, 88 minut.

Hodnocení­: 70 %

Hrdina se z úvodního, výtvarně odlišného snu o vlastní válečnické slávě probudí do všedního rána kulatého nemotory, jehož budoucnost dávno určil rodinný recept na nudlovou polévku. O bojovém umění kung-fu může jen snít, vždyť sotva vyfuní po nekonečných schodech do kláštera, kde pod osvíceným dohledem želvího kmeta cvičí zkušený mistr pětici mrštných zvířat.

Jedno z nich se má stát vyvoleným Dračím bojovníkem, jenž zastaví mstu zlosyna uprchlého z vězení. Vetchý guru dá však nečekaně šanci právě pandímu cvalíkovi, nad nímž si trenér zoufá - než z jeho slabosti pro plné břicho učiní ctnost.

Zápletkou Kung-fu panda nepřekvapí. Sleduje tradiční vypravěčský model o třech dějstvích, jež tvoří nástup hrdiny, jeho výcvik a rozhodující bitva; vazbami mezi otcem a synem i učitelem a žákem připomíná samurajské legendy či Hvězdné války.

V nadsázce se dá film shrnout jako kreslený Kill Bill bez krve, leč s vtipem. Stará Čína s exotickými sceneriemi i hudebními motivy je pro animaci velmi vděčná, nefritový palác má podobně impozantní účinek jako temná věznice v záři jisker.

Bojovým scénám umožňuje animace tak ostré tempo, že jsou při dokonalém vystižení technik kung-fu občas až nepřehledné. Ale nejosobitější kouzlo nesou rituály, které sice prošly zjednodušující úpravou pro děti, ale beze ztráty magie, poezie a moudrosti. Stačí zmínit odcházení želvího mudrce mezi květy broskvoní.

Nicméně Kung-fu panda přišel na svět především pro zábavu, což plní situacemi i průpovídkami, zato povinné poučky typu "jdi za snem, neboť nic není nemožné" drží rozumně na uzdě. A navíc nenápadně razí zdravý postoj k jídlu, takže se dá ordinovat proti nechutenství, anorexii i módě diet.

Pandu totiž posvátná úcta či strach svazují jen do chvíle, než zavětří sousto, přičemž jeho zemitý přístup se s duchovní linií propojí ve zcela přirozený soulad.

Dlouhé slovní výlevy před akčním finále brzdí rytmus, ale zase baví řež na visutém mostě, lety a la Tygr a drak či boj o knedlíček srovnatelný s Johnnym Deppem na rožni v Pirátech z Karibiku. Panda má zkrátka přiměřeně mystiky, poezie, smíchu, bojového baletu - a sladce světskou pointu.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

Najdete na iDNES.cz