Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Lou Reed věnoval pražský koncert Václavu Havlovi. Vyjde na DVD

  4:01aktualizováno  4:01
Lou Reed bohatě vynahradil svou neúčast na koncertě k poctě Václava Havla koncem loňského roku. Svoje středeční vystoupení v rámci evropského turné zesnulému prezidentovi za mohutného aplausu věnoval. Záznam koncertu navíc vyjde jako oficiální DVD.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa. | foto: ČTK

Našlapané hlediště Divadla Archa, které vytvořilo téměř nedýchatelnou - ale vlastně "správně rockově-animální" - atmosféru v sále i předsálích rozehřívali jak muzikanti z Reedovy doprovodné kapely, tak písničkářka Allison Weissová, která v průběhu hlavního bloku protagonistovi zpívala vokály. Po pravdě řečeno, málokdo asi na jejich vystoupení měl v očekávání budoucího myšlenky. Smutný úděl všech předkapel.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Reedova šňůra nese název From VU To Lulu, přičemž první zkratkou je samozřejmě míněna kapela Velvet Underground, Lulu je pak název společného loňského projektu s kapelou Metallica. Právě těmto "hraničním" obdobím své kariéry Reed, obklopený nikoli čtyřčlennou, jak bylo předem avizováno, nýbrž sedmičlennou kapelou (místy hrály až čtyři kytary naráz), věnoval většinu svého repertoáru.

Kdo má Reeda rád opravdu se vším všudy, asi nemohl odcházet nespokojen. Koncert, tedy jak jeho program, tak provedení, nabídl všechno, co dělá Reeda Reedem. Nenápadná propracovanost, snoubená s podstatnou hrstí hráčské anarchie, kořenné rock'n'rollerství s tím, co bývalo v 60. letech experimentem, absolutně nezaměnitelné riffové písničkářství i svérázné baladiérství.

Fotogalerie

Co se intenzity zvuku týče, nejrockovější okamžiky nastaly při hned čtyřech kusech z dvojalba Lulu, z nichž dva, Brandenburg Gate a Junior Dad, základní set rámovaly, a další dva, The View a Mistress Dread, tvořily jeho střed. Dva asi největší velvetovské hity Heroin a I'm Waiting For My Man byly Reedovou podanou rukou ctitelům klasiky hned na druhé a třetí pozici. Další dvě, Beginning To See The Light a Sweet Jane, byly přídavky "na jistotu".

Mezi těmito opěrnými sloupy koncertu pak Reed vybíral ze své sólové tvorby. Sáhl jak k songům všeobecně "provařeným" jako je Street Hassle, Sad Song nebo Walk On The Wild Side, tak i k písním možná poněkud opomíjeným, konkrétně Senselessly Cruel, Cremation a Think It Over.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Lou Reed zjevně nestaví svoje kapely podle hráčského mistrovství bez chuti a zápachu - například o houslistovi nebo saxofonistovi rozhodně nelze říct, že by byli jiskrnými instrumentalisty, kteří jeden den hrají jazz, druhý den pop a třetí underground. To nicméně nevylučovalo, že právě houslista se zjevně stal miláčkem pražského publika, zvlášť po svých dvou ďábelsky noiseových sólech v Heroinu. A že saxofonista si jako jeden z mála vysloužil potlesk na otevřené scéně po svém sólovém vstupu do Walk On The Wild Side, de facto okopírovaném ze slavné studiové nahrávky.

I když kapela velice často "hrála do plnejch" právě po vzoru, nastaveném jednou provždy právě Velvet Underground, neztrácely se v její hudbě dvě podstatné věci, a to dynamika a práce s detailem. Obojí skvěle působilo právě třeba v snad na dvacet minut nataženém Heroinu. I v okamžicích, kdy se všichni muzikanti předháněli v exponované hře, Reed s rozvahou Starého Mistra ležérně "šolíchal" struny své kytary a dodával tak jejich řádění dokonalý kontrapunkt.

Lou Reed koncertoval 4. července 2012 v pražském Divadle Archa.

Samotné Reedovo angažmá bylo výbornou ukázkou toho, co všechno se dá s jeho i velmi slavnými písněmi dělat. V ničem si v tomto smyslu nezadá třeba s Bobem Dylanem, který stejně jako on frázuje své hity pokaždé jinak a mnohdy z nich dokáže vytvořit vlastně zcela nové dílo. Dlužno dodat, že Reed se coby vokalista, jakkoli zůstal věren svému polomluvenému stylu, ukázal v mnohem lepším světle, než jak je k vidění na webových záznamech z minulých koncertů turné.

Možná v tom sehrálo roli to, že zpíval "Pražanům, kteří mu rozumějí", možná - a to je pravděpodobnější - si dal více záležet proto, že byl celý koncert natáčen a podle informací pořádající agentury 10:15 Promotion vyjde jeho záznam jako oficiální DVD nahrávka z tohoto turné. My všichni, kteří jsme želeli jeho neúčasti na koncertě Pocta Václavu Havlovi 23. prosince loňského roku (jehož DVD záznam shodou okolností vyšel právě v den Reedova koncertu), jsme tak dostali odpovídající náplast.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

RECENZE: Newyorští Grizzly Bear máchli tlapou a struny čouhaly z pódia

Záběr z prvního pražského koncertu newyorské kapely Grizzly Bear (13. srpna...

Americká alternativní kapela Grizzly Bear dorazila v pondělí poprvé k nám. V pražském Roxy naživo předvedla tu méně...

Na Soundtracku zahrají i hudbu z Kingdom Come. K mání byly lístky se slevou

Tvůrci hry Kingdom Come: Deliverance vrátili areálu jeho středověkou podobu,...

Kingdom Come: Deliverance, tedy česká počítačová hra roku, která zaujala i v zahraničí, se na festivalu Soundtrack...

Najdete na iDNES.cz