Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Když Adam potká Emu, je to až bolavé. Ale skvěle napsané

  10:12aktualizováno  10:12
Není to Adam a Eva, ale Adam a Ema. Páry a vztahy z povídek české spisovatelky Hany Pachtové (1971) nejsou sice dokonalé, ale možná o to upřímnější. Podobné hodnocení by se dalo použít na celou autorčinu knížku. Jemná, něžná, ženská a bolavá.

Spisovatelka Hana Pachtová | foto: Nikola Hronková, Karel Hrdina,  MF DNES

"Laciné vtipy a omšelý způsob přibližování. Ale jak se přibližovat nově? Když lidé už tisíce let usilovně zkoumají a praktikují způsoby - přibližování na všech úrovních. I přibližování je omleté dějinami. Chceme se dotýkat, a můžeme se jen dotknout," píše v titulní próze Pachtová.

I její postavy se dotýkají nesměle a nejistě, pomalu se obcházejí v širokých obloucích, opatrně se probouzejí z letargie, těžce zahánějí vlastní úzkosti. Jsou totiž zvyklé pozorovat svět jako novodobé Sněhurky, zakleté do skleníku snů, představ a pochyb, kam jen tak někoho nevpustí.

Hana Pachtová

Spisovatelka Hana PachtováSpisovatelka se narodila v roce 1971 v Praze. Nyní žije u Prahy, předtím několik let strávila v Brně. Tamní nakladatelství Petrov (dnes už zaniklé) také vydalo v roce 2005 v edici Nezavedení její prvotinu Bůh je pes, soubor deseti povídek plných obraznosti i melancholie. Pachtová pracovala v několika reklamních agenturách, své povídky a fejetony publikovala v různých časopisech (například Babylon, Labyrint, Psí víno, Intelektuál, Weles) i na vlnách Českého rozhlasu.

Jedna z hrdinek, Amálie, dělá dlouho věci "jen jako, jako když spí". Další si připadá na světě jako turistka, která se narodila příliš pozdě, aby mohla být za hrdinku (chartistku) a vyhnula se slepým uličkám. Ta třetí svoje city táhne v zapařeném kontejneru zvratků, který nemůže opustit a který jí dopomáhá k "remíze se světem". A přece se tyhle ženy v jednu, určující chvíli rozhodnou, odhodí svazující kontejner a po hlavě skočí do divokých vod.

Což je ostatně autorčin častý příměr: nic v jejích textech nevábí a nesvádí víc než rozbouřené moře, lesní jezero, bazén. Nakonec v něm Pachtové postavy nenacházejí ani tak lásku (spíš jen na strhující chvíli) jako především samy sebe, vydané všanc, nahé, ale zralejší, odvážnější a s větší důvěrou ve vlastní schopnosti. Poměry sil se otáčejí a muž, který se zdál zprvu rozhodný a plný výzev, na konci zbaběle utíká, zatímco žena, zdánlivě pošlapaná a ponížená, si objevuje nový prostor.

Děravá slova

Pachtová formuluje v jednoduchých, prostých větách, bez vnější záumnosti a snahy o efekt. Je za tím možná její nedůvěra ve všemocnost jazyka. "Všechno, co říkáme, je lež ve srovnání s tím, co cítíme a vnímáme. A víme to. Je třeba smířit se s kompromisem. Nebo používat slova jako náznaky, co se hodí místo jiné provokace. Vysílat slova jako signály a toužit po odhalení přes všechnu neschopnost vyjádřit se," píše.

Její prózy mají společné téma, totiž hledání a osvobozování sama sebe, nikoli však formu, provedení. Jednou je to záhrobní rozhovor psychiatra a přítelkyně, podruhé krátký, hutný skeč o violoncellu a vajíčkách, potřetí zpověď "Husákova dítěte".

Spisovatelka Hana Pachtová

Ta neokázalost, citlivost a proměnlivost je v současné české literatuře sympatická a dost vzácná. Zároveň však ukazuje i autorčiny limity, které se projevují v nejslabším textu souboru Jména nechám v Evropě, lehce pak i ve Hře na babu a v titulní povídce. Pachtová je nejsilnější v lyrické projekci, ženských citech a pocitech, pavučině záchvěvů a nejistot, ale občas jako by jí to bylo málo a snaží se o větší dramatičnost, dějovost. V těchto případech pak trochu splašeně těká od jedné postavy k druhé, od jednoho osudu k druhému, v Adamovi a Emě místy sklouzává k milostnému patosu.

Navzdory drobným výtkám je však Adam a Ema nepochybným stvrzením talentu, který autorka naznačila už ve své prvotině Bůh je pes. Snad ho bude nadále jen rozvíjet.

Hana Pachtová: Adam a Ema
Kniha Zlín, 161 stran, cena 179 korun
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

RECENZE: Saturnin se vrací aneb Mackovo povedené polidšťování Milouše

Obálka knihy Saturnin se vrací

Bývalému politiku Miroslavu Mackovi se v odvážném pokračování oblíbeného Saturnina podařilo zachovat styl původního...

RECENZE: Jen takový mistr slova, jako je Kundera, si může dovolit banalitu

Milan Kundera (karikatura) - z knihy Karikatury, slavné tváře v čarách

Raději ať se smějí ďáblové než andělé slibující lidstvu šťastný život pro všechny, jejichž sliby se mění v kriminály,...

V Česku chyběly komiksy pro dívky i dospívající. Situace se zlepšuje

Jan Novák & Jaromír 99: Zátopek (ukázka z připravovaného komiksu)

Nejen Batman nebo Superman, ale také Emil Zátopek, Kafkův Josef K. či brzy bratři Mašínové jsou hrdiny komiksové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz