Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Jste „stupid rock stars“, vzkazuje Shoenfelt Bonovi a Geldofovi

  15:55aktualizováno  15:55
V Praze žijící britský rocker Phil Shoenfelt vydal se svou kapelou Southern Cross po osmi letech nové album, nazvané Paranoia.com. Pro něj typické temné a melancholické polohy na něm střídají okamžiky zjevné naštvanosti. On sám mluví až o zuřivosti. Album vyšlo na sklonku minulého roku.

Phil Shoenfelt | foto: MySpace

Phil Shoenfelt: Paranoia.com (obal)Phil Shoenfelt o albu Paranoia.com, natočeném sice v Praze, avšak vydaném u britského labelu Easy Action, mluví jako o nejrockovějším v kontextu tvorby s českými muzikanty. Přirovnává jeho výraz k tvorbě s postpunkovou skupinou Khmer Rouge, kterou vedl v první polovině 80. let v New Yorku a Londýně. Je na tom ale jen kus pravdy.

Album je to dozajista ostré, energické a od začátku do konce rockové, odkojené americkou, ale i britskou a v neposlední řadě australskou postpunkovou scénou. Netají se jasnými vlivy Stooges (jejich méně známá skladba Open Up And Bleed se ostatně objevuje na albu jako jediná coververze), Joy Division, ale ani starších sestav okolo Nicka Cavea (který hlavně kvůli velmi příbuzné barvě hlasu bývá v souvislosti se Shoenfeltem zmiňován odedávna).

Jenomže album vznikalo v roce 2010 a je to na něm znát. Absolutní přímočarost, ale i jistá chaotičnost, která z nahrávek všech tří "zdrojů" ční, je u Southern Cross nahrazena sofistikovaným přístupem k nahrávce. Ta je i ve svých nejrockovějších pasážích vypiplána do posledního zvuku – v tomto ohledu připomíná, byť se jedná zčásti o odlišnou hudbu, například některé z posledních nahrávek dalších klasiků americké scény, Sonic Youth.

Phil Shoenfelt & Southern Cross (vpředu dole Phil Shoenfelt - kytara, zpěv, vzadu zleva Pavel Cingl: kytara, housle, mandolína, Jarda Kvasnička - bicí, Pavel Krtouš - baskytara)

Phil Shoenfelt & Southern Cross (vpředu dole Phil Shoenfelt - kytara, zpěv, vzadu zleva Pavel Cingl: kytara, housle, mandolína, Jarda Kvasnička - bicí, Pavel Krtouš - baskytara)

Zatímco v živé podobě jde Shoenfelt se Southern Cross často skutečně na dřeň (a to i v temných baladách, na které je opravdový mistr), při nahrávání se – coby "selfproducent" – osvědčil takřka jako vizionář, který má nejen bujnou představivost, ale i schopnost svou fantazii dotáhnout do konce. Neboť ví to nejdůležitější: jak na to. Jistěže v úzké spolupráci se zvukovým inženýrem Danem Šatrou.

Shoenfelt upozorňuje, že písňovou tvorbu, která je na albu obsažena, ovlivnilo jeho dlouhodobé onemocnění, s nímž se musel poprat. A léky, které bral, zjitřily jeho vnímání světa. Shoenfelt nikdy nepsal radostné výjevy z bezstarostného života. V jeho rukopise jsou odjakživa přítomny temné odstíny a sklony až k apokalyptickým vizím (připomeňme v této souvislosti například, že jedno z jeho starších alb nese název God Is The Other Face Of The Devil). Tentokrát si to ale "rozdává se světem" skutečně naplno.

Phil Shöenfelt

Reflektuje soukromé tragédie (včetně předčasné smrti nejbližšího přítele, muzikanta Bruna Adamse, s nímž léta vedl kapelu Fatal Shore), pohybuje se mezi "feťáckými láskami" (jak zní titul jeho stále nedopsaného dvoudílného autobiografického románu), mluví o sadomasochismu i terorismu, o nenávisti jako odvrácené straně lásky.

A v písni Stupid Rock Star si bere na mušku rockové "spasitele". Sám k ní v jednom rozhovoru řekl: "Rock by měl být divoký a anarchistický. Neměl by se zaobírat sociálním blahem. Nesnáším Geldofa, Bona a Stinga! Jsem přesvědčen, že si myslí, že přes ně mluví sám Ježíš."

Těžko říct, nakolik zrovna písně Phila Shoenfelta jsou anarchistické – na absolutní "popření všeho", na punkové "no future", je Shoenfelt "až příliš muzikant" a "až příliš básník". Rozhodně a s jistotou jim ale lze přiznat divokost. Byť dovedně ukryta v promyšlených kytarových stěnách, tepe absolutně bez kompromisů.

Hodnocení iDNES.cz: 80 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz