Záběr z filmu Jack Ryan: V utajení

Záběr z filmu Jack Ryan: V utajení | foto: CinemArt

RECENZE: Strach přichází z Moskvy, špion Jack Ryan brání lásku i dolar

  • 0
Historku vzal čert, hlavní je Jack Ryan. Špion z knih Toma Clancyho, jejž v Honu na ponorku hrál Alec Baldwin, ve Vysoké hře patriotů i Jasném nebezpečí nejjiskřivější Harrison Ford a v Nejhorších obavách Ben Affleck, se vrací opět s jinou tváří. Ve filmu Jack Ryan: V utajení, který vchází do našich kin, své předchůdce střídá Chris Pine.

Výměna stráží se děje přesně podle diktátu omlazování, jímž Hollywood láká teenagery na jejich idoly v předělávkách starých hitů; i Pine už takhle vzkřísil hrdinu ságy Star Trek.

Ale nutno uznat, že výsledek není natolik telecí, jak se divák bojí, mezi manekýny své generace patří Pine k těm snesitelnějším, ba schopným nadsázky.

Jenže na obsazení se tvůrci vyřádili víc než na zápletce. Uvede ji 11. září 2001, kdy se mladík vrhne do odvetné mise, zachrání kolegy a na své svaly i mozek upozorní CIA čili Kevina Costnera, výjimečně věcného, bez obvyklého psího pohledu. Ukrutně prší, hrdinově milé v podání Keiry Knightley to ukrutně sluší a celé to lze hladce škrtnout, neboť vlastní děj začne až po deseti letech.

Jack Ryan: V utajení

60 %

USA / Rusko, 2014, 100 min

režie: Kenneth Branagh

hrají: Chris Pine, Keira Knightley, Kevin Costner, Kenneth Branagh, Colm Feore, Nonso Anozie, Aleksandar Aleksiev a další

Kinobox: 65 %

IMDb: 6.2

Strach se šíří tradičně z Moskvy, odkud finančním terorismem hrozí zlosyn, který "pije jako Rus" a hovoří s teatrálním přízvukem Kennetha Branagha.

Ohrožuje hrdinovu vlast, měnu i lásku; zkrátka špionážka jako každá jiná, agent se nemusí jmenovat zrovna Ryan. Ale drží si vcelku stylové napětí starosvětského žánru s dialogy na ostří nože, pokerovými tvářemi a zákeřnými údery v rukavičkách.

Zprvu zmatený mariňák s odborností analytika Wall Street se v akci zorientuje rychleji než jeho prapředek ze Tří dnů Kondora - a kdo se ztrácí v matematické džungli bankovního záškodnictví, může obdivovat alespoň výkonnost počítačů, od oka tisíckrát hbitějších než film sám.