Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Hugo je Scorseseho mistrovská pocta kinematografii

  9:41aktualizováno  9:41
Dobrodružství napsané obrázky; tak se říká knize Velký objev Huga Cabreta, která u nás po čtyřech letech vychází znovu, teď k premiéře filmového přepisu.

Z filmu Hugo a jeho velký objev | foto: Bontonfilm

Její autor Brian Selznick je spřízněn s legendárním producentem Severu proti Jihu Davidem O. Selznickem, není tedy divu, že z ní dýchá obdiv k průkopníkům filmu. A láskyplný vztah dává najevo i Scorsese, sám legenda.

Jako Terminal

Je zvláštní, jak podobnou cestu si ve stejné době zkusili dva velcí vypravěči, Steven Spielberg v Tintinových dobrodružstvích a Scorsese v Hugovi. Oběma snímkům vládne něžné retro s pohádkovým nádechem dobrodružných klukovských snů, filmařská dychtivost a hravost ve stylu co záběr, to potěšení. A v neposlední řadě 3D coby skvěle využitý prostředek, nejen mechanická módní vábnička.

Ze Scorseseho filmu Hugo a jeho velký objev

Sledovat, jak Scorsese přemýšlí, přináší vyloženou rozkoš už od první chvíle, kdy se velké oči malého hrdiny zjeví ve strojovně obřích hodin pařížského nádraží, o něž sirotek tajně pečuje. Také tu spravuje podivného robota zděděného po otci, a kdykoli vyrazí sehnat si něco k jídlu, musí kličkovat před nádražním policistou s vrzající protézou a jeho psem. Honička vedoucí před obchůdky a kavárny s dobovou muzikou se blíží němé grotesce ve francouzském rytmu.

Tady je hoch doma, relativně v bezpečí, zato venku se tyčí temná sídla s přísnými zasněženými sochami. Zprvu, než poněkud zdlouhavě vyloží předchozí děje, má film sociálně dickensovský nádech. Ale změkčují jej půvabné každodenní rituály nádraží, což je svět sám pro sebe. Podobně účinkuje v moderní verzi Terminal. A stejně jako Toma Hankse na letišti, obklopují i chlapce mezi kolejemi figurky srostlé s prostředím, jimž herecky vévodí Ben Kingsley a Sacha Baron Cohen.

Dělá jim čest

Zápletka se blíží dětské detektivce plné něžného humoru, v níž obrazy a nálady příjemně převažují nad slovy. Ostatně hold němé éře tu v kině vzdává i Harold Lloyd visící na hodinové ručičce ve snímku O patro výš, načež slavnou scénu Scorsese s malým hrdinou v napínavém akčním okamžiku dokonale zopakuje.

Hugo a jeho velký objev

USA, režie Martin Scorsese, hrají Ben Kingsley, Sacha Baron Cohen, Jude Law, Christopher Lee, 126 min.

Hodnocení­: 80 %

Znovu se pak obdivně skloní před ranými zázraky v okamžiku, kdy na scénu uvádí motiv Georgese Méliése a jeho Cesty na Měsíc. Pravda, v téhle části se dětskému publiku hodně vysvětluje, naučný tón sráží rytmus a přednáškou se film neúměrně nastavuje. Nicméně opět se odrazí od země při půvabných rekonstrukcích Méliésova natáčení, kdy režisér velící statistům v kostýmech "Humři na místa!" maně připomene nadšenecké výjevy z Eda Wooda.

Ano, je to výlet do jiného světa, v němž film byl ještě kouzelnickou disciplínou a diváci pociťovali to podstatné - totiž úžas. Všem svým dávným předchůdcům, báječným mužům s klikou, o nichž tak podmanivě, ba "vymazleně" vypráví, dělá mistr Scorsese čest.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Najdete na iDNES.cz