Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE Hellboy: od chudého děje k tokajícím hrdinům

  3:41aktualizováno  3:41
Po batmanovském Temném rytíři přichází Hellboy II. A třebaže shodně vzešly z komiksových předloh, rozdílnost obou snímků bije do očí.

Z filmu Hellboy II: Zlatá armáda | foto: Bontonfilm

Zatímco Temný rytíř se posunul k modernímu thrilleru v současných kulisách, Hellboy II s podtitulem Zlatá armáda se za svůj žánrový původ nestydí, tak jako jeho tvůrce Guillermo del Toro neskrývá svou příchylnost k pohádkám na mexický způsob. Což značí hravé strašení nabité fantazií a magií.

Rafinovaně, po mexicku

Scénář mu sice pod rukama nezadržitelně bobtná jako těsto na lívance z werichovské klasiky Byl jednou jeden král, neboť půvabnými drobnostmi přizdobuje chudší děj – vlastně obdobu legendy o blanických rytířích čekajících na své probuzení, tady ve znamení zla.

Hellboy 2: Zlatá armáda

USA, režie Guillermo del Toro, hrají Ron Perlman, Selma Blairová, Doug Jones, John Hurt, titulky, 110 minut.

Hodnocení­: 70 %

Ale už onu pověst, kterou v úvodu vyslechne ještě malý Hellboy namísto večerníčku, ilustruje režisér osobitě coby nádhernou, byť krutou loutkovou bitvu, jejíž "dřevění" aktéři se blíží svou osobitou stylizací třeba loutkám Jiřího Barty.

A sotva se vyprávění přenese k dospělému Hellboyovi, baví doslova a do písmene ohnivými hádkami nedbalého hrdiny s jeho pořádkumilovnou láskou, načež temným nástupem rozličných zrůdiček, hmyzů, slizů a jiné havěti jako by del Toro jednoznačně vyhlásil: Dokud jsem tu já, bude se tady dodržovat a zálibně rozvíjet důsledný komiksový styl.

Samozřejmě po mexicku, podobně jako v tamních rafinovaných hororech. Objeví se nevinné, dobromyslně roztomilé stvořeníčko, jaké by člověk láskyplně pochoval, ale vzápětí vycení zuby a rozmnoží se v děsivý houf po vzoru kobylek.

Del Torův pohádkový svět hýří podobnou fantaskní barvitostí jako jeho Faunův labyrint. Patří do něj třeba trollí trh včetně miminka v náručí hlásícího: "Nejsem dítě, jsem nádor," ale také další příšerky, kterými režisér zahušťuje prostor nadměrně a mechanicky. Celek tak působí únavněji až rozbitě, ačkoli jednotlivosti – dítě na Hellboyově ocasu při výškové bitvě či poeticky tichý zrod lesa uprostřed města – naplňují nadšením a úžasem.

Nicméně dva prvky vybojují filmu body navíc: německá posila ve skafandru připomínající dávného robota Emila a něžný humor včetně sladkých milostných songů, jenž provází scénu tesklivě tokajících hrdinů posílených litry piva.

Přes všechny výstřední výtvarné nápady hodné komiksové říše si totiž Guillermo del Toro připisuje hlavní zásluhy právě za Hellboyovo nevtíravé polidštění, počínaje jeho ješitností a konče rodinným chomoutem, do nějž se chudák řítí.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz