Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE Hellboy: od chudého děje k tokajícím hrdinům

  3:41aktualizováno  3:41
Po batmanovském Temném rytíři přichází Hellboy II. A třebaže shodně vzešly z komiksových předloh, rozdílnost obou snímků bije do očí.

Z filmu Hellboy II: Zlatá armáda | foto: Bontonfilm

Zatímco Temný rytíř se posunul k modernímu thrilleru v současných kulisách, Hellboy II s podtitulem Zlatá armáda se za svůj žánrový původ nestydí, tak jako jeho tvůrce Guillermo del Toro neskrývá svou příchylnost k pohádkám na mexický způsob. Což značí hravé strašení nabité fantazií a magií.

Rafinovaně, po mexicku

Scénář mu sice pod rukama nezadržitelně bobtná jako těsto na lívance z werichovské klasiky Byl jednou jeden král, neboť půvabnými drobnostmi přizdobuje chudší děj – vlastně obdobu legendy o blanických rytířích čekajících na své probuzení, tady ve znamení zla.

Hellboy 2: Zlatá armáda

USA, režie Guillermo del Toro, hrají Ron Perlman, Selma Blairová, Doug Jones, John Hurt, titulky, 110 minut.

Hodnocení­: 70 %

Ale už onu pověst, kterou v úvodu vyslechne ještě malý Hellboy namísto večerníčku, ilustruje režisér osobitě coby nádhernou, byť krutou loutkovou bitvu, jejíž "dřevění" aktéři se blíží svou osobitou stylizací třeba loutkám Jiřího Barty.

A sotva se vyprávění přenese k dospělému Hellboyovi, baví doslova a do písmene ohnivými hádkami nedbalého hrdiny s jeho pořádkumilovnou láskou, načež temným nástupem rozličných zrůdiček, hmyzů, slizů a jiné havěti jako by del Toro jednoznačně vyhlásil: Dokud jsem tu já, bude se tady dodržovat a zálibně rozvíjet důsledný komiksový styl.

Samozřejmě po mexicku, podobně jako v tamních rafinovaných hororech. Objeví se nevinné, dobromyslně roztomilé stvořeníčko, jaké by člověk láskyplně pochoval, ale vzápětí vycení zuby a rozmnoží se v děsivý houf po vzoru kobylek.

Del Torův pohádkový svět hýří podobnou fantaskní barvitostí jako jeho Faunův labyrint. Patří do něj třeba trollí trh včetně miminka v náručí hlásícího: "Nejsem dítě, jsem nádor," ale také další příšerky, kterými režisér zahušťuje prostor nadměrně a mechanicky. Celek tak působí únavněji až rozbitě, ačkoli jednotlivosti – dítě na Hellboyově ocasu při výškové bitvě či poeticky tichý zrod lesa uprostřed města – naplňují nadšením a úžasem.

Nicméně dva prvky vybojují filmu body navíc: německá posila ve skafandru připomínající dávného robota Emila a něžný humor včetně sladkých milostných songů, jenž provází scénu tesklivě tokajících hrdinů posílených litry piva.

Přes všechny výstřední výtvarné nápady hodné komiksové říše si totiž Guillermo del Toro připisuje hlavní zásluhy právě za Hellboyovo nevtíravé polidštění, počínaje jeho ješitností a konče rodinným chomoutem, do nějž se chudák řítí.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Najdete na iDNES.cz