Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Konečně! Cesta k Amorfě je výstava evropských rozměrů

  11:29aktualizováno  11:29
Expozice věnovaná dílu Františka Kupky se Národní galerii povedla. Na zrodu jeho prvních abstraktních obrazů ukazuje, že jeho tvorba je i po sto letech podnětná. Výstava je k vidění v Salmovském paláci, potrvá do 30. března příštího roku.

Z výstavy František Kupka - Cesta k Amorfě | foto: ČTK

František Kupka znovu v Praze! Jeden z nejvýznamnějších malířů minulého století, celosvětově oceňovaný průkopník abstrakce, se u nás po patnácti letech dočkal další velké přehlídky. Připravila ji Národní galerie, která tímto projektem jako by vstala po čase z mrtvých.

Výstava ukazuje vývoj, kterým Kupka prošel, než se dal na abstraktní malířství.

Výstava ukazuje vývoj, kterým Kupka prošel, než se dal na abstraktní malířství.

Nejde však o retrospektivu. Název Cesta k Amorfě odkazuje k jednomu z prvních Kupkových děl, v nichž malíř opustil tradiční svět figur a předmětů a vrhl se odvážně do neznáma, kde hrají prim už jen barva a tvar, jejich vztahy a skladba. Autorova cesta k bezpředmětné malbě trvala víc než dekádu a malíř ji "ušel" v tom nejinspirativnějším uměleckém prostředí své doby, v Paříži.

Milníky na cestě...

Kupka, ročník 1871, studoval v Čechách jen krátce; vzdělání sbíral především ve Vídni a následně ve jmenovaném městě nad Seinou. Vyšel z postimpresionistické malby, na přelomu století si vyzkoušel s úspěchem výtvarný symbolismus, ovlivnila jej jistě i razantní, těžká barevnost expresionismu. Ze všech těchto zastávek jsou v Praze k vidění ta nejvybranější čísla: Radosti – Balada (1902), Cesta ticha (1903), Podzimní slunce (1906) nebo Velký akt (1910).

Fotogalerie

"Vyvinu to, co se ve mně vře a k čemuž se malbu po malbě šplhám," napsal Kupka někdy kolem roku 1910. Ten čas je pro světové výtvarné umění klíčový. A nejen pro ně: také v hudbě nebo v literatuře se z díla zvolna vytrácí příběh a jeho reálné předobrazy a začínají je nahrazovat čiré improvizace ve zcela novém řádu. Kupkova "Amorfa" je v malířství jedním z důležitých milníků, dalšími jsou práce Kandinského, Maleviče nebo Mondriana. Právě tito čtyři bývají považováni za zakladatele abstraktního malířství.

... do krajiny harmonie a krásy

Pražská výstava však nestaví jen na velkých dílech, nabízí také řadu přípravných skic, náčrtů, grafik, pastelů a kvašů a samozřejmě ukázky z korespondence. K vidění jsou tu rovněž dvě plátna Gleizese a Metzingera, francouzských kubistů, z jejichž výtvarného světa začaly reálné předobrazy mizet zhruba ve stejné době jako z díla Františka Kupky.

Amorfa - Dvoubarevná fuga o rozměrech dva krát dva metry je jedním z prvních

Amorfa - Dvoubarevná fuga je jedním z prvních abstraktních obrazů Františka Kupky.

To však není paralela z nejpříhodnějších. Daleko cennější by bylo předvést souvislosti s výše uvedenými abstrakcionisty Mondrianem, Malevičem a Kandinským. František Kupka hledal v abstrakci způsob, jak zvládnout zkrotit pohyb a sílu barev a tvarů, jak je harmonizovat, idealizovat, dovést ke kráse.

Jeho bezpředmětná tvorba připomíná často bující a přelévající se proudy energií, z nichž snad kdysi povstal vesmír. Je výrazně smyslová, stejně jako múzická. Živelná i lyrická. Každopádně podnětná i sto let po svém vzniku. Je dobře, že Cesta k Amorfě vznikla. Praha má zas po čase výstavu evropských rozměrů.

Hodnocení: 90 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Najdete na iDNES.cz