Režisér filmu Vicky Cristina Barcelona Woody Allen přijede 20. prosince do Prahy. Tentokrát se představí jako klarinetista.

Režisér filmu Vicky Cristina Barcelona Woody Allen přijede 20. prosince do Prahy. Tentokrát se představí jako klarinetista. | foto: Aerofilms

RECENZE: Woody Allen v milostné komedii něžně opíjí španělským vínem

  • 9
Novinka Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona jako by dokládala úsloví, že každý tvůrce točí po celý život jediný film, byť v obměnách. Vyloženě špatných kousků z Allenovy dílny se netřeba obávat ani ve chvíli, kdy režisér pomalu završí padesátku titulů a třiasedmdesát let věku.

Jeho Vicky Cristina Barcelona navíc patří v kolekci posledních let k těm vydařenějším, ale sám fakt, že se příběh odehrává na španělské půdě, ještě vůbec neznamená, že by Allen změnil styl.

Vicky Cristina Barcelona

70 %

USA-Španělsko, 2008, 96 min.

režie Woody Allen,

hrají Javier Bardem, Scarlett Johanssonová, Chris Messina, Penélope Cruz

Kinobox: 73 %

IMDb: 7.1

Prakticky jen přenesl uměleckou výseč New Yorku do obdobné komunity v katalánské Barceloně. Pije se tu opojnější víno za zvuku španělských kytar místo jazzu, ale jinak se milostné kotrmelce odehrávají podobně, mezi lidmi, kteří si existenční bezstarostnost vynahrazují citovými zmatky a hrátkami s uměním – nebo na umění.

Letní Barcelona je jednou z titulních hrdinek; další dvě představují americké studentky přijíždějící na dovolenou. Dojemná Scarlett Johanssonová hraje citově přepjatou plavovlásku bez závazků, úsporná Rebecca Hallová věcnou brunetku před svatbou. Jejich povahy i činy provází obsáhlý vypravěčský komentář, jehož účel ironické zkratky se dostaví jen párkrát – třeba v glose k milování „Tentokrát nezvracela“.

Hádky ve vyšších otáčkách

Ale zbytečný slovní ornament přestane člověk vnímat, jakmile dívky na jedné vernisáži objeví přitažlivého malíře. Javier Bardem je opravdu démonicky bezprostředním bohémem – a přitom si drží odstup od šarže exotického nadsamce. Když zaskočené dívky přesvědčuje o výhodách noci ve třech, vychutnává si perlivý humor trapasu spolu s diváky; i jeho postupná vítězství mají půvab neupocené samozřejmosti.

Vicky Cristina Barcelona je zkrátka pravá romantická komedie: prchavá, ale náladově přesná, i když mírně „skleníková“ – dívky prakticky putují pouze mezi galeriemi a večery u svíček, kde hudba opíjí rychleji než víno.

Z filmu Vicky Cristina Barcelona

Jenže v allenovské, příliš okaté interpretaci si lásku umí plně užít jen emotivní Evropa, kdežto materiální i prudérní Amerika ji „řeší“: jedna z dívek se trápí, druhá zkouší, je-li dost svobodomyslná.

Uvolněný sled veselých i melancholických dní zpřetrhá až po půli filmu nástup navenek poničené, přesto žádoucí Penelope Cruzové v roli malířovy stále žárlivé exmanželky. Právě ona dodá filmu tu pravou jiskřivou šťávu, a kdykoli ve vášnivých půtkách s Bardemem přejdou do své mateřštiny, dostává se film do otáček, jako by se hrálo Manželství po italsku ve španělské verzi.

Leckdo se dokonce přistihne, že tihle dva a jejich výbušně horoucí vztah věčných rozchodů a návratů by mu na plátně úplně stačili – i bez amerických studentek, jakkoli Johanssonová s nimi spoluvytváří rozkošně třaskavý mezinárodní trojúhelník spějící k dámské jízdě. Nicméně velké finále si přivlastní opět Cruzová a její sólo a la Dívka s pistolí už nikdo a nic nepřebije.

Woody Allen zahraje v Praze

Woody Allen zahraje Praze

Čtyři dny před Vánocemi dorazí do Česka opěvovaný herec a režisér Woody Allen. Tentokrát se představí jako klarinetista, se svou kapelou New Orleans Jazz Band zahraje v pražském Kongresovém centru.

Kromě průhledné konfrontační teze o nudných Američanech a vášnivých Evropanech trochu ruší i motiv manželské krize postarších hostitelů dívek, jímž děj nabobtná pouze proto, aby jedna z hrdinek viděla svou budoucnost jako v zrcadle.

Ale to je jen kousek korku ve vínem provoněném filmu, jenž není přímo strhující ani nepřináší nic nového pod sluncem, ale plyne jakoby mimochodem, s lehkou duchaplností a slunečnou přirozeností. Vicky Cristina Barcelona připomíná prázdninové intermezzo, které chvíli bolí a na něž se v penzi rádo vzpomíná.