Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Až V temnotě se ukáže mistr

  13:15aktualizováno  13:15
Loni získal nominaci na Oscara, nyní přichází do Česka. Snímek Agnieszky Hollandové V temnotě má ve středu slavnostní premiéru v pražské Španělské synagoze, kde zakončí celoroční projekt Polská sezona v Židovském muzeu; od čtvrtka vstoupí do kin. Kdo se na něj vypraví, ví, že nejde za zábavou.

A kdo snad na film zabloudí naslepo, od prvních scén - přepadení, rabování, štvanice nahých žen lesem, křik, výstřely - pozná dvě věci. Že jej nečeká příjemný zážitek, zato nádherné obrazy.

Z filmu V temnotách

Děj založený na skutečných událostech se odehrává za druhé světové války v okupovaném Lvově, kde polský čistič kanálů ukryje v podzemí skupinu uprchlíků z židovského ghetta. Za peníze, neboť s morálkou si příležitostný zloděj hlavu neláme, ale postupně se jeho postoj mění - a současně se proměňují i vztahy uvnitř jeho rodiny.

Právě hrdina a jeho manželka, respektive jejich představitelé Robert Wieckiewicz a Kinga Preisová, zastupují jeden z pilířů filmu. Zosobňují čistou "lidovku" bez karikatur, láskyplné soužití bez výlevů. Po ranním sexu vyrazí ona na mši, on za pochybnými kšeftíky; patří do skupiny typu "nestarám se o politiku, jen o rodinu". Teprve když se muž zaplete s uprchlíky, oáza domácího bezpečí dostává trhliny.

Stejně nejednoznačně však film rozdává karty i v židovské komunitě - odehrává se tu třeba akt živočišné nevěry přímo před očima zrazované manželky a dcery. Strach, panika, zášť při obdobě Sophiiny volby, to stále spolehlivě zabírá, zvláště když dojde na pláč dětí - Já dolů nechci, je tam tma a smrad!

Vytříbené řemeslo

V podzemí bohužel film zrazuje jeho epická košatost; obsahuje totiž tolik mikropříběhů, že by vydaly na seriál. Pak se modelová situace v labyrintu kanálů nutně zužuje na princip hororů - tedy kdo přežije a kdo ne, jen tíseň nejde odhodit jako u teenagerovské vybíjené.

Na druhé straně však i model hrozby v omezeném tmavém prostoru umí Hollandová využít nejen k účelovému strašení. Až při natáčení v temnotě se ukáže skutečný mistr; druhý pilíř filmu by se dal nazvat vysokou školou svícení.

Z filmu V temnotě

Z filmu V temnotách

Navíc režisérka výtečně, i když časem trochu monotónně "přepíná" mezi oběma říšemi: podzemím, kde zrak sotva zachytí pohyb potkanů či sluch ozvěnu zatím daleké střelby, a ulicí, na níž do očí doslova udeří oslepující bělost sněhu - a trosky, krev, zmar.

Vydržet dvě a půl hodiny ve tmě a hrůze není snadné. Ale je to jediná cesta, jak si ověřit, že ani v případě holokaustu se oscarové nominace nesbírají pouze za téma, nýbrž také za vytříbené filmařské řemeslo.

V temnotě
Polsko/Německo/Francie/Kanada, 2011, režie Agnieszka Hollandová, hrají Robert Wieckiewicz, Benno Fürmann, Weronika Rosati, titulky, 145 min
Hodnocení: 70 %




Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...



GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Najdete na iDNES.cz