Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Až V temnotě se ukáže mistr

  13:15aktualizováno  13:15
Loni získal nominaci na Oscara, nyní přichází do Česka. Snímek Agnieszky Hollandové V temnotě má ve středu slavnostní premiéru v pražské Španělské synagoze, kde zakončí celoroční projekt Polská sezona v Židovském muzeu; od čtvrtka vstoupí do kin. Kdo se na něj vypraví, ví, že nejde za zábavou.

A kdo snad na film zabloudí naslepo, od prvních scén - přepadení, rabování, štvanice nahých žen lesem, křik, výstřely - pozná dvě věci. Že jej nečeká příjemný zážitek, zato nádherné obrazy.

Z filmu V temnotách

Děj založený na skutečných událostech se odehrává za druhé světové války v okupovaném Lvově, kde polský čistič kanálů ukryje v podzemí skupinu uprchlíků z židovského ghetta. Za peníze, neboť s morálkou si příležitostný zloděj hlavu neláme, ale postupně se jeho postoj mění - a současně se proměňují i vztahy uvnitř jeho rodiny.

Právě hrdina a jeho manželka, respektive jejich představitelé Robert Wieckiewicz a Kinga Preisová, zastupují jeden z pilířů filmu. Zosobňují čistou "lidovku" bez karikatur, láskyplné soužití bez výlevů. Po ranním sexu vyrazí ona na mši, on za pochybnými kšeftíky; patří do skupiny typu "nestarám se o politiku, jen o rodinu". Teprve když se muž zaplete s uprchlíky, oáza domácího bezpečí dostává trhliny.

Stejně nejednoznačně však film rozdává karty i v židovské komunitě - odehrává se tu třeba akt živočišné nevěry přímo před očima zrazované manželky a dcery. Strach, panika, zášť při obdobě Sophiiny volby, to stále spolehlivě zabírá, zvláště když dojde na pláč dětí - Já dolů nechci, je tam tma a smrad!

Vytříbené řemeslo

V podzemí bohužel film zrazuje jeho epická košatost; obsahuje totiž tolik mikropříběhů, že by vydaly na seriál. Pak se modelová situace v labyrintu kanálů nutně zužuje na princip hororů - tedy kdo přežije a kdo ne, jen tíseň nejde odhodit jako u teenagerovské vybíjené.

Na druhé straně však i model hrozby v omezeném tmavém prostoru umí Hollandová využít nejen k účelovému strašení. Až při natáčení v temnotě se ukáže skutečný mistr; druhý pilíř filmu by se dal nazvat vysokou školou svícení.

Z filmu V temnotě

Z filmu V temnotách

Navíc režisérka výtečně, i když časem trochu monotónně "přepíná" mezi oběma říšemi: podzemím, kde zrak sotva zachytí pohyb potkanů či sluch ozvěnu zatím daleké střelby, a ulicí, na níž do očí doslova udeří oslepující bělost sněhu - a trosky, krev, zmar.

Vydržet dvě a půl hodiny ve tmě a hrůze není snadné. Ale je to jediná cesta, jak si ověřit, že ani v případě holokaustu se oscarové nominace nesbírají pouze za téma, nýbrž také za vytříbené filmařské řemeslo.

V temnotě
Polsko/Německo/Francie/Kanada, 2011, režie Agnieszka Hollandová, hrají Robert Wieckiewicz, Benno Fürmann, Weronika Rosati, titulky, 145 min
Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

VIDEO: Vrací se nejsprostší komiksový hrdina. Deadpool 2 má upoutávku

Z filmu Deadpool

Filmový komiks Deadpool 2 vstoupí do našich kin 17. května. V hlavní roli se vrací Ryan Reynolds, který smlouvu pro...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

Najdete na iDNES.cz