Hayden Christensen (Anakin Skywalker) a Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi) ve filmu...

Hayden Christensen (Anakin Skywalker) a Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi) ve filmu Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005) | foto: Bontonfilm

RECENZE Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů: Kruh Hvězdných válek se čistě uzavřel

  • 16
Obřad trvá už 38 let. Sotva se na plátně objeví titul Star Wars a zazní Williamsova hudba, kterou si tak rády půjčují ceremoniály, sál se roztleská. Na uvítanou. Podstatnější však je, jestli se tleská i v závěru toho kterého dílu slavné vesmírné ságy Georga Lucase.

Ne všechny byly přijaty stejně nadšeně. Epizodu III – Pomsta Sithů však potlesk provází i na rozloučenou. Právem.

Nejde totiž o pouhý fanouškovský hold celému naplněnému snu. Nejnovější z Hvězdných válek obstojí i sama o sobě, ačkoliv vypravěčsky měla možná nejtěžší úlohu – vytvořit plynulý most návaznosti mezi původní trojicí filmů a později natočenými díly, které líčením událostí předchozích postupují proti času.

Jen uhlídat všechny detaily zpětného chodu tak složitého hodinového stroje, jehož kolečka do sebe musí přesně zapadnout právě nyní, v příběhu propojujícím dvě generace hrdinů, musí být práce tuze nimravá. Třeba robotům putujícím všemi díly bylo nutno vymazat paměť, aby „příště“ nic nevyslepičili.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů

80 %

USA (2005), 135 min.

režie George Lucas

hrají Hayden Christensen, Natalie Portman, Ewan McGregor, Samuel L. Jackson, Ian McDiarmid, Christopher Lee

Kinobox: 87 %

IMDb: 7.6

Jenže kdyby Lucas doplnil chybějící článek řetězu pouze mechanicky, potlesku by se nedočkal. Věrní diváci přece z dosavadních dílků skládačky vědí, co se v Epizodě III zhruba odehraje – ale zajímá je, jak. Znalci ať odpustí zjednodušený popis pro nezasvěcené, existují-li vůbec ještě nějací: ví se, že jeden z „hodných“ rytířů Jedi, jehož rodokomen se vine celou ságou, přejde na stranu „zlých“. Ale netuší se, kterak to Lucas zařídil a natočil.

Oboje zvládl čistě. Od černobílé dělby pohádkových světů na kladné a záporné přešel definitivně k mýtům v duchu Pána prstenů, tedy k pokušitelskému souboji světla a temna v mysli každého jednotlivce. A pro Anakina Skywalkera připravil místy snad až příliš rozvláčné, nicméně důkladně zdůvodněné martyrium pochyb a rozhodování.

Čtěte recenze dalších dílů

Jeho volba se nedá zlehka odsoudit, nezralost ctižádosti a netrpělivosti stojící proti moudrosti a pokoře jsou jen jedním odstínem vnitřní války. Roli v ní hrají i láska, strach, v neposlední řadě zmatek i ztráta iluzí v soukolí vysoké politiky.

Přelévání sil výmluvně ukazuje, jak snadno se překlápějí vzletné poučky o míru a pravdě na tu či onu stranu, jak se „výjimka“ může rázem proměnit v pravidlo. Navíc Pomsta Sithů, stavějící proti sobě bytosti dosud blízké a věrné, vnáší do kroniky rodu Skywalkerů rysy takřka antické osudovosti. Ti nejlepší jsou schopni nejhoršího, dokládá.

Temnota obsahu, k níž se Epizoda III přiklání, pomohla Lucasovi i v obraznosti. Z dokonalosti triků stírá svou náladou jistou umělost, i z lyriky, která není režisérovou nejsilnější zbraní, učiní kradmé tísnivé příšeří přece jen únosnější podívanou než v jiné scéně, kde si hrdinova milá nekonečně pročesává vlasy.

Ubylo sice humoru, nicméně svou kratičkou suchou úsečností těší o to víc – jako hrátky s výtahem nebo větička „něco nám upadlo“ glosující skutečnost, že z vesmírné lodi zbyla jen ohořelá polovina, přistávající nouzově přímo „do publika“. Nájezdů z plátna na diváky je víc, od přívalové vlny po žhavou lávu, na níž se „surfuje“ v klíčovém souboji.

Bojové scény se sice občas zahlcují sebeúčelnou efektností, sestřih by jim slušel, ale budiž to Lucasovi odpuštěno. Už kvůli všem těm stvořením vzešlým z jeho hravé fantazie, po kterých se bude stýskat.