Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE Soukromá válka pana Wilsona: O muži, co vyhnal Rusy, a politice to jde i zábavně

  11:37aktualizováno  11:37
Ve filmu Soukromá válka pana Wilsona se sešli tři skvělí herci: Tom Hanks, Julia Robertsová a Philip Seymour Hoffman. Jde o skutečný příběh ze zákulisí politiky.

Z filmu Soukromá válka pana Wilsona | foto: Bontonfilm

Ten příběh se opravdu stal, ale to není podstatné; důležitější je, jak jej režisér Mike Nichols ve filmu Soukromá válka pana Wilsona vypráví.

Pro kuriózní látku o trojici, která změnila novodobé dějiny, mohl zvolit seriózní drama; ale vybral si lépe. Natočil v podstatě britský politický sitkom s notnou dávkou nadsázky, brilantními hláškami, trpkou příchutí - a s výbornými herci.

Když se kongresman rozzlobí
Kdo je Charlie Wilson v podání Toma Hankse, kterému se tiše povedlo vyhnat Sověty z Afghánistánu a urychlit pád komunismu? Texaský kongresman, který rychle odhlasuje, co je třeba, a věnuje se večírkům, whisky, ženám. Ale fakt, že Amerika proti ruskému vpádu do Afghánistánu vlastně nic nedělá, ho zdravě naštve.

Soukromá válka pana Wilsona

USA, 102 min.

režie Mike Nichols,

hrají Tom Hanks, Julia Robertsová, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Hodnocení­: 70 %

A když se naštve, dovede vyvinout nečekanou energii. Za pomoci selského rozumu a dvou svérázných kumpánů, příležitostné bohaté milenky alias Julie Robertsové a zhrzeného agenta CIA v podání Philipa Seymoura Hoffmana, seženou peníze na pořádné zbraně i zákulisní cesty, jak je Afgháncům dopravit.

Hanks v hlavní roli coby pohodář, který z mejdanu jede hlasovat o skautském zákonu, o němž nic netuší, je naprosto přesný; nejde přes míru ani pod ni, bezpečně míjí karikaturu politika. Lehce odkvetlá, leč půvabně jedovatá, živočišná a neřiditelná hrdinka Robertsové k němu dokonale sedne.

A přesto nad nimi ční Hoffman, jejž právem nominovali na Oscara za postavu zdánlivě neškodného, rozšafného tatíka šerifovského typu, jenž umí řvát na lesy i kout nedozírné intriky hodné Jamese Bonda. Ale pozor, skvostná trojka spiklenců nepředstavuje žádné nebesky ušlechtilé spasitele: jsou prostě jen rozzlobení, činorodí a nekonečně hraví.

Trailer k filmu Soukromá válka pana Wilsona

Po filmařské stránce se Soukromá válka pana Wilsona sice nijak nevytáhla, ale zdobí ji scénář chytrý jako sto čertů, duchaplný a okouzlující tím suchým úsečným cynismem, jenž nedá zestárnout britskému seriálu Jistě, pane ministře.

V kostce jej vystihuje třeba kratičký dialog „Proč Kongres nic nedělá? - To je taková tradice“ či hrdinův trapas během sezení u prezidenta Pákistánu, kde si jako buran neznalý poměrů objednává whisky. Diplomatický rozhovor, který tu absolvuje, je velezábavný, ale také ostrý jako břitva; následná návštěva uprchlického tábora mírně zavání citovým vydíráním, ale pro přerod lehkoživky je nevyhnutelná.

Vysoká škola politiky
Hlavní kouzlo filmu však spočívá v exkurzi do zákulisí velké politiky, kde se kšeftuje, smlouvá, zapírá a takřka omylem občas i něco užitečného udělá.

Způsob, jakým se vyrábí tiskové prohlášení, když na hrdinu prasknou intimní aférky; výměna „něco za něco“ mezi výborem pro bezpečnost a výborem pro etiku; groteskní scénka, kdy Hoffman veze jako dar do Egypta „břišní tanečnici“ neboli slečnu od tyče; to jsou chvíle, kdy by člověk scenáristu objal.

Přečte-li si divák občas noviny a tuší, jak si asi stály vztahy mezi Egyptem a Izraelem, pak se baví vážně královsky například nad kulišárnou, která z obou zemí učiní spojence.

Za politickou oponou vládne humor třeskutý a plný skepse, černý, účelový, ohavně pragmatický, absurdní a smutný, ale plně funkční. Navíc odhaluje, jakou dávku komediantství politik potřebuje, aby pohnul soukolím; kolika páprdům musí podkuřovat, slibovat či hrozit. A přitom sám není výlupek ctností.

Soukromá válka pana Wilsona je zkrátka vysokou školou politiky, tak chytrou a vtipnou, až se člověk přistihne, že se spolu s hrdiny raduje, jak Rusy převezli. Jenže k té dětinsky ješitné radosti patří i vědomí, co následovalo, a to včetně 11. září. Osudová ironie dějin tak dává nevšední komedii hořkou příchuť.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz