Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE Soukromá válka pana Wilsona: O muži, co vyhnal Rusy, a politice to jde i zábavně

  11:37aktualizováno  11:37
Ve filmu Soukromá válka pana Wilsona se sešli tři skvělí herci: Tom Hanks, Julia Robertsová a Philip Seymour Hoffman. Jde o skutečný příběh ze zákulisí politiky.

Z filmu Soukromá válka pana Wilsona | foto: Bontonfilm

Ten příběh se opravdu stal, ale to není podstatné; důležitější je, jak jej režisér Mike Nichols ve filmu Soukromá válka pana Wilsona vypráví.

Pro kuriózní látku o trojici, která změnila novodobé dějiny, mohl zvolit seriózní drama; ale vybral si lépe. Natočil v podstatě britský politický sitkom s notnou dávkou nadsázky, brilantními hláškami, trpkou příchutí - a s výbornými herci.

Když se kongresman rozzlobí
Kdo je Charlie Wilson v podání Toma Hankse, kterému se tiše povedlo vyhnat Sověty z Afghánistánu a urychlit pád komunismu? Texaský kongresman, který rychle odhlasuje, co je třeba, a věnuje se večírkům, whisky, ženám. Ale fakt, že Amerika proti ruskému vpádu do Afghánistánu vlastně nic nedělá, ho zdravě naštve.

Soukromá válka pana Wilsona

USA, 102 min.

režie Mike Nichols,

hrají Tom Hanks, Julia Robertsová, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

Hodnocení­: 70 %

A když se naštve, dovede vyvinout nečekanou energii. Za pomoci selského rozumu a dvou svérázných kumpánů, příležitostné bohaté milenky alias Julie Robertsové a zhrzeného agenta CIA v podání Philipa Seymoura Hoffmana, seženou peníze na pořádné zbraně i zákulisní cesty, jak je Afgháncům dopravit.

Hanks v hlavní roli coby pohodář, který z mejdanu jede hlasovat o skautském zákonu, o němž nic netuší, je naprosto přesný; nejde přes míru ani pod ni, bezpečně míjí karikaturu politika. Lehce odkvetlá, leč půvabně jedovatá, živočišná a neřiditelná hrdinka Robertsové k němu dokonale sedne.

A přesto nad nimi ční Hoffman, jejž právem nominovali na Oscara za postavu zdánlivě neškodného, rozšafného tatíka šerifovského typu, jenž umí řvát na lesy i kout nedozírné intriky hodné Jamese Bonda. Ale pozor, skvostná trojka spiklenců nepředstavuje žádné nebesky ušlechtilé spasitele: jsou prostě jen rozzlobení, činorodí a nekonečně hraví.

Trailer k filmu Soukromá válka pana Wilsona

Po filmařské stránce se Soukromá válka pana Wilsona sice nijak nevytáhla, ale zdobí ji scénář chytrý jako sto čertů, duchaplný a okouzlující tím suchým úsečným cynismem, jenž nedá zestárnout britskému seriálu Jistě, pane ministře.

V kostce jej vystihuje třeba kratičký dialog „Proč Kongres nic nedělá? - To je taková tradice“ či hrdinův trapas během sezení u prezidenta Pákistánu, kde si jako buran neznalý poměrů objednává whisky. Diplomatický rozhovor, který tu absolvuje, je velezábavný, ale také ostrý jako břitva; následná návštěva uprchlického tábora mírně zavání citovým vydíráním, ale pro přerod lehkoživky je nevyhnutelná.

Vysoká škola politiky
Hlavní kouzlo filmu však spočívá v exkurzi do zákulisí velké politiky, kde se kšeftuje, smlouvá, zapírá a takřka omylem občas i něco užitečného udělá.

Způsob, jakým se vyrábí tiskové prohlášení, když na hrdinu prasknou intimní aférky; výměna „něco za něco“ mezi výborem pro bezpečnost a výborem pro etiku; groteskní scénka, kdy Hoffman veze jako dar do Egypta „břišní tanečnici“ neboli slečnu od tyče; to jsou chvíle, kdy by člověk scenáristu objal.

Přečte-li si divák občas noviny a tuší, jak si asi stály vztahy mezi Egyptem a Izraelem, pak se baví vážně královsky například nad kulišárnou, která z obou zemí učiní spojence.

Za politickou oponou vládne humor třeskutý a plný skepse, černý, účelový, ohavně pragmatický, absurdní a smutný, ale plně funkční. Navíc odhaluje, jakou dávku komediantství politik potřebuje, aby pohnul soukolím; kolika páprdům musí podkuřovat, slibovat či hrozit. A přitom sám není výlupek ctností.

Soukromá válka pana Wilsona je zkrátka vysokou školou politiky, tak chytrou a vtipnou, až se člověk přistihne, že se spolu s hrdiny raduje, jak Rusy převezli. Jenže k té dětinsky ješitné radosti patří i vědomí, co následovalo, a to včetně 11. září. Osudová ironie dějin tak dává nevšední komedii hořkou příchuť.
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

Najdete na iDNES.cz