Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Vtip pánské jízdy s názvem Pařba v Las Vegas ničí žvanivost

  8:29aktualizováno  8:29
Popravdě nepřináší žádný objev. Komedie Pařba ve Vegas, což je zbytečně křiklavý český distribuční název pro původní Hangover čili údernou, jasnou a výmluvnou kocovinu, představuje jen další variaci na mnohokrát už využitou situaci: předsvatební pánskou jízdu na rozloučenou se svobodou.

Z filmu Pařba v Las Vegas | foto: Warner Bros.

Režisér Todd Phillips jako by jen propojil své Mládí v trapu, kde líčil rovněž partu brzkých třicátníků, se studentskou jízdou v dalším svém filmu Road Trip.

Stejný model

Nicméně Pařba ve Vegas se příjemně strefuje do letní i generační nálady, takže ji první víkend v kinech vynesl do čela amerických tržeb. Má totiž vtip, styl a půvab klukovské souhry, jejž brzdí pouze přehnaná, typově spíše „holčičí“ užvaněnost.

Pařba ve Vegas

USA, 2009, 100 min.

režie Todd Phillips,

hrají Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Mike Tyson,

Hodnocení­: 60 %

Výchozí situace se nikterak neliší od ustáleného modelu: dva dny před svatbou vyrazí ženich alias Justin Bartha na svůj poslední staromládenecký tah. S sebou má tři kamarády – hrají je Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis – a před sebou noc v Las Vegas, na niž se nezapomíná.

Jenže když se hrdinové ráno vzbudí, mají v bolavé hlavě úplně prázdno – a není divu, když alkoholovou smršť začínali jägermeisterem. Nepamatují si vůbec nic; kdo zničil hotelový pokoj ani kam zmizel ženich, po němž se nevěsta už shání.

Typová skladba kamarádů sice nepřekvapí, ale ti tři spolu dobře ladí: cynický frajer – učitel, jenž na mejdan zpronevěřil peníze dětí na školní výlet; dále stydlín pod pantoflem své přítelkyně, jenž se rebelsky odváže; a ženichův příští švagr, dětinský cvok buranského ražení.

Role pro Tysona

Nad všemi jejich vylomeninami však účinkuje ranní obraz „krajiny po bitvě“, kvůli níž snad celý film vznikl: doutnající trosky pokoje, jímž se procházejí slepice a tygr. Až přijde líto, že po tak neskutečném výjevu se originalita lehce vytratí a rekonstrukce bujaré noci vede po tradičnějších trasách od policie přes vstřícné dívky až k maléru s tvrdými gangstery.

Byť obsahuje milé zastávky, třeba se zavilým tlustým hošíkem či netušenou novomanželkou, postupně se Pařba ve Vegas vzdálí žánru crazy čili ztřeštěné komedie a z říše absurdit se vrací na půdu konverzačních přestřelek, situačních trapasů a smířlivých konců.

Naštěstí však obsahuje jeden prvek, který ji bezpečně odliší od jiných čistě kratochvilných pánských jízd. Pohostinskou roličku zde totiž přijal světoznámý boxer Mike Tyson a jeho pobavenou uvolněnost by mu mohl závidět leckterý herecký profesionál.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

RECENZE: Už i Mel Gibson coby drsný dědeček musí zjihle slzet

Do druhého dílu komedie Táta je doma přibyl Mel Gibson

Smutné konce stárnoucích akčních hrdinů by byly veselejší, kdyby v rolích dědečků mohli bavit. Jenže celý svět by Mel...

Pitt či Cruise v popředí, vrah Manson v pozadí. Tarantino chystá retro

Quentin Tarantino v pražském studiu při nahrávání filmové hudby k westernu The...

„Nejde o Charlese Mansona, jde o rok 1969,“ prohlásil Quentin Tarantino o svém příštím projektu. Případ vraha Sharon...

RECENZE: Herecká krize středního věku nosí krycí jméno Rock’n Roll

Marion Cotillardová a Guillaume Canet ve filmu Rock’n Roll

Není to hudební film, ač má název Rock’n Roll. Ve francouzské komedii však znamená krycí jméno touhy „být rocker“ –...Najdete na iDNES.cz