Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Co mají společného McConaughey a Trojan? Dobrý thriller

  8:02aktualizováno  8:02
Nemůžou být rozdílnější, ale jedno mají společné: dělají čest svému žánru. Americký thriller Obhájce už je pár dní v kinech, česko-slovenský Viditelný svět do nich vstoupí ve čtvrtek.

Z filmu Obhájce | foto: comingsoon.net

Viditelný svět natočil dokumentarista a je to na něm znát: minimum zvláštních efektů, minimum akce. Veškeré napětí obstará kamera a Ivan Trojan.

Coby podivínský Oliver, letový dispečer, kterému je něco přes čtyřicet, nejraději mlčí, nikam nechodí a když nemusí, s nikým nekomunikuje. Svůj život považuje za nevzrušivý, zato vše, co se děje kolem, pro něj vzrušující je a on to rád a soustředěně pozoruje.

Viditelný svět

Slovensko, 104 min.

režie: Peter Krištúfek,

hrají: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turhanová, Dagmar Bruckmeyer

Hodnocení­: 70 %

Hlavně žádné emoce: ty v prostředí přelidněného sídliště třaskají všude, ale do Oliverova světa neproniknou. Alespoň na první pohled ne. Na ten druhý už sem tam zachytíme "jisté" signály: rychlejší dech, záblesk v očích, drobný pohyb, který je o něco méně kontrolovaný než ostatní. Život Olivera sestává z rituálů, které uklidňují jeho i nás. Čím častěji se stane, že některý z nich vypadne, tím nervóznější začneme být i my.

V Trojanově postavě se hněv a agresivita hromadí pomalu, ale mrazivě jistě: stačí, aby viděl z okna šťastnou rodinku či spokojeného souseda odnaproti, a srdce se mu rozbuší. Tam, kde by se šel jiný opít nebo vyboxovat, udělá ovšem Oliver jen další nenápadný krok.

Nejprve si pořídí dalekohled. Pak si situace, které ho provokují, začne fotit. A pak do nich začne zasahovat: skrytě, opatrně, ale systematicky. Souseda naštve, rodinné štěstí rozklíží, ale pořád se drží v roli pozorovatele. Jednoho dne však nastřádané emoce musí bouchnout...

Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan agresor

Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan agresor

"Je zlo démonické a nadpřirozené, nebo spíš obyčejné a nenápadné? Chtěl jsem svým filmem upozornit na to, co bohužel zjišťujeme čím dál častěji: totiž že za nebezpečím nemusíme daleko, může nám bujet přímo před očima," říká režisér Peter Krištůfek a přesně tak definuje efekt, který na nás jeho film má - tušíme katastrofu, aniž bychom pro své podezření měli jediný "viditelný" důvod. Když sledujeme, jak Oliver na řídící věži naviguje letadla, trneme, protože si uvědomujeme, že tenhle tichý muž je jako nevybuchlý granát bez pojistky.

Z plážového krasavce herec

To Mick Haller z Obhájce Brada Furmana je přesný opak: pusu nezavře ani mimo soudní síň, kde je coby žádaný losangeleský advokát jako doma, a ve společnosti se cítí jako ryba ve vodě.

Micka překvapivě dobře ztvárnil novodobý filmový playboy Matthew McConaughey. Ten se snad poprvé ve své kariéře zamyslel nad tím, co hraje, a výsledkem je zvláštní mix génia a podvodníčka, něco mezi Travoltou a Willisem v době jejich největší slávy.

Z filmu Obhájce

Z filmu Obhájce

Hezoun s přidrzlým kukučem je expert přes právní kličky a obhajoby na hraně zákona, takže ho vyhledávají hlavně nejrůznější zlodějíčci, dealeři a recidivisté. Jezdí v lincolnu, který má místo poznávací značky cedulku s nápisem "not guilty" (nevinný - "de iure"), což, jak s oblibou zdůrazňuje, neznamená totéž co "innocent" (také nevinný, ale "de facto").

Ostatně až do chvíle, kdy mu osud přihraje synka z bohaté rodiny obviněného z vraždy, skutečnou míru provinilosti svých klientů moc neřeší - hlavně že je vyseká z průšvihu.

Z filmu Obhájce
Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan osamělý (i ve společnosti)

Mathew McConaughey jako Obhájce, Ivan Trojan jako zločinec

Stejně jako Viditelný svět, i Obhájce staví hlavně na hereckých výkonech (vedle McConaugheyo jsou to i John Leguizamo a kouzelně olezlý William H. Macy v rolích jeho pomocníků). A stejně jako u Viditelného světa jsou i v Obhájci důležitými spolutvůrci atmosféry hlavně kamera a hudba.

U Obhájce je efekt hmatatelnější, retronáladu podbarvovanou příjemnou černou muzikou a hlasem Marleny Shawové podporují detaily, jako jsou patinované barvy či dělený obraz pod úvodními titulky (jinými slovy finesy, jež si automaticky spojujeme s krimisériemi 70. let).

(Ne)viditelná kamera

Viditelný svět je méně šmrncovní a hravý, ale když si uvědomíme, že jeho jediným výrazným objektem je jedna mlčící mužská osoba, musíme smeknout, protože divákovu pozornost dokáže držet téměř konstantně.

Obhájce

USA, 119 min.

hrají: Brad Furman,

režie: Matthew McConaughey, Ryan Phillippe, Marisa Tomei, William H. Macy

Hodnocení­: 70 %

Může za to hlavně neosobně působící kamera Martina Štrby, která se na svět dívá jinak, než je zvykem: souzní s voyeurským způsobem vidění, a zdaleka se tak přitom neděje jen ve chvílích, kdy spolu s Oliverem šmíruje sousedy.

Dobře navíc funguje i nápad nepřetržité zvukové kulisy, která Oliverovy "sledovačky" provází: hlasy lidí sedících na vzdálených balkónech logicky neslyšíme, ale slyšíme jiné hlasy - z cizojazyčnéhoo programu v televizi, kterou má Oliver permanentně puštěnou (a paradoxně se na ni nikdy nekouká).

Ani Obhájce, ani Viditelný svět nejsou filmy bez chyb: působivost toho česko-slovenského kazí příliš doslovná linka traumat z dětství, americký zase skřípe, kdykoli přijde řeč na osobní život Micka (rozvedený, ale starostlivý otec se srdcem na pravém místě). Přesto si nezaslouží, aby si jich v programu nikdo nevšiml jen proto, že opakují to, co už jsme viděli tisíckrát. Opakují to s pokorou a nadprůměrně dobře.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Další z rubriky

Loni v televizi vyhrály tři pohádky v čele s Andělem Páně 2 a dvě krimi

ÚNOR: Nový film režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně 2

Nejsledovanějším pořadem roku 2017 zůstala štědrovečerní pohádka Anděl Páně 2, jediná nad třemi miliony diváků. Kdo se...

TELEVIZIONÁŘ: Toto je skutečný Kevin Spacey, ne ten odepsaný štvanec

Odteď už jej nepůjde nebrat vážně. Kevin Spacey ve filmu Americká krása

Americká krása je krása nevídaná, tečka. Ne pro pět vyhraných Oscarů a stovku jiných cen ani proto, že sám výkonný...

VIDEO: Noční můra smetánky má tvář evropských hvězd a jméno Happy End

Trailer k filmu Happy End

Satirická noční můra evropské smetánky, napsal The Guardian o snímku Happy End, který do našich kin přijde 1. února. A...

Najdete na iDNES.cz