Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Co mají společného McConaughey a Trojan? Dobrý thriller

  8:02aktualizováno  8:02
Nemůžou být rozdílnější, ale jedno mají společné: dělají čest svému žánru. Americký thriller Obhájce už je pár dní v kinech, česko-slovenský Viditelný svět do nich vstoupí ve čtvrtek.

Z filmu Obhájce | foto: comingsoon.net

Viditelný svět natočil dokumentarista a je to na něm znát: minimum zvláštních efektů, minimum akce. Veškeré napětí obstará kamera a Ivan Trojan.

Coby podivínský Oliver, letový dispečer, kterému je něco přes čtyřicet, nejraději mlčí, nikam nechodí a když nemusí, s nikým nekomunikuje. Svůj život považuje za nevzrušivý, zato vše, co se děje kolem, pro něj vzrušující je a on to rád a soustředěně pozoruje.

Viditelný svět

Slovensko, 104 min.

režie: Peter Krištúfek,

hrají: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turhanová, Dagmar Bruckmeyer

Hodnocení­: 70 %

Hlavně žádné emoce: ty v prostředí přelidněného sídliště třaskají všude, ale do Oliverova světa neproniknou. Alespoň na první pohled ne. Na ten druhý už sem tam zachytíme "jisté" signály: rychlejší dech, záblesk v očích, drobný pohyb, který je o něco méně kontrolovaný než ostatní. Život Olivera sestává z rituálů, které uklidňují jeho i nás. Čím častěji se stane, že některý z nich vypadne, tím nervóznější začneme být i my.

V Trojanově postavě se hněv a agresivita hromadí pomalu, ale mrazivě jistě: stačí, aby viděl z okna šťastnou rodinku či spokojeného souseda odnaproti, a srdce se mu rozbuší. Tam, kde by se šel jiný opít nebo vyboxovat, udělá ovšem Oliver jen další nenápadný krok.

Nejprve si pořídí dalekohled. Pak si situace, které ho provokují, začne fotit. A pak do nich začne zasahovat: skrytě, opatrně, ale systematicky. Souseda naštve, rodinné štěstí rozklíží, ale pořád se drží v roli pozorovatele. Jednoho dne však nastřádané emoce musí bouchnout...

Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan agresor

Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan agresor

"Je zlo démonické a nadpřirozené, nebo spíš obyčejné a nenápadné? Chtěl jsem svým filmem upozornit na to, co bohužel zjišťujeme čím dál častěji: totiž že za nebezpečím nemusíme daleko, může nám bujet přímo před očima," říká režisér Peter Krištůfek a přesně tak definuje efekt, který na nás jeho film má - tušíme katastrofu, aniž bychom pro své podezření měli jediný "viditelný" důvod. Když sledujeme, jak Oliver na řídící věži naviguje letadla, trneme, protože si uvědomujeme, že tenhle tichý muž je jako nevybuchlý granát bez pojistky.

Z plážového krasavce herec

To Mick Haller z Obhájce Brada Furmana je přesný opak: pusu nezavře ani mimo soudní síň, kde je coby žádaný losangeleský advokát jako doma, a ve společnosti se cítí jako ryba ve vodě.

Micka překvapivě dobře ztvárnil novodobý filmový playboy Matthew McConaughey. Ten se snad poprvé ve své kariéře zamyslel nad tím, co hraje, a výsledkem je zvláštní mix génia a podvodníčka, něco mezi Travoltou a Willisem v době jejich největší slávy.

Z filmu Obhájce

Z filmu Obhájce

Hezoun s přidrzlým kukučem je expert přes právní kličky a obhajoby na hraně zákona, takže ho vyhledávají hlavně nejrůznější zlodějíčci, dealeři a recidivisté. Jezdí v lincolnu, který má místo poznávací značky cedulku s nápisem "not guilty" (nevinný - "de iure"), což, jak s oblibou zdůrazňuje, neznamená totéž co "innocent" (také nevinný, ale "de facto").

Ostatně až do chvíle, kdy mu osud přihraje synka z bohaté rodiny obviněného z vraždy, skutečnou míru provinilosti svých klientů moc neřeší - hlavně že je vyseká z průšvihu.

Z filmu Obhájce
Z filmu Viditelný svět - Ivan Trojan osamělý (i ve společnosti)

Mathew McConaughey jako Obhájce, Ivan Trojan jako zločinec

Stejně jako Viditelný svět, i Obhájce staví hlavně na hereckých výkonech (vedle McConaugheyo jsou to i John Leguizamo a kouzelně olezlý William H. Macy v rolích jeho pomocníků). A stejně jako u Viditelného světa jsou i v Obhájci důležitými spolutvůrci atmosféry hlavně kamera a hudba.

U Obhájce je efekt hmatatelnější, retronáladu podbarvovanou příjemnou černou muzikou a hlasem Marleny Shawové podporují detaily, jako jsou patinované barvy či dělený obraz pod úvodními titulky (jinými slovy finesy, jež si automaticky spojujeme s krimisériemi 70. let).

(Ne)viditelná kamera

Viditelný svět je méně šmrncovní a hravý, ale když si uvědomíme, že jeho jediným výrazným objektem je jedna mlčící mužská osoba, musíme smeknout, protože divákovu pozornost dokáže držet téměř konstantně.

Obhájce

USA, 119 min.

hrají: Brad Furman,

režie: Matthew McConaughey, Ryan Phillippe, Marisa Tomei, William H. Macy

Hodnocení­: 70 %

Může za to hlavně neosobně působící kamera Martina Štrby, která se na svět dívá jinak, než je zvykem: souzní s voyeurským způsobem vidění, a zdaleka se tak přitom neděje jen ve chvílích, kdy spolu s Oliverem šmíruje sousedy.

Dobře navíc funguje i nápad nepřetržité zvukové kulisy, která Oliverovy "sledovačky" provází: hlasy lidí sedících na vzdálených balkónech logicky neslyšíme, ale slyšíme jiné hlasy - z cizojazyčnéhoo programu v televizi, kterou má Oliver permanentně puštěnou (a paradoxně se na ni nikdy nekouká).

Ani Obhájce, ani Viditelný svět nejsou filmy bez chyb: působivost toho česko-slovenského kazí příliš doslovná linka traumat z dětství, americký zase skřípe, kdykoli přijde řeč na osobní život Micka (rozvedený, ale starostlivý otec se srdcem na pravém místě). Přesto si nezaslouží, aby si jich v programu nikdo nevšiml jen proto, že opakují to, co už jsme viděli tisíckrát. Opakují to s pokorou a nadprůměrně dobře.
Nejčtenější

Alkohol může být zrádný, popsal David Švehlík Za scénou

Švehlík byl ve Varech hostem natáčení dalšího dílu našeho pořadu Za scénou,...

Ve čtvrtek do českých kin zamíří snímek Úsměvy smutných mužů, který vznikl podle stejnojmenné knihy spisovatele Josefa...

Sen, Hamlet i Romeo a Julie. Kupte lístky na Shakespeara s exkluzivní slevou

Tereza Voříšková a Jan Sklenář jako Romeo a Julie na Letních shakespearovských...

Letní shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu. Vedle letošní novinky Dobrý konec všechno spraví s Martinem...Zemřel herec Václav Glazar, proslavil se v kostýmu jeptišky v Kameňáku

Z filmu Kameňák

Václav Glazar zemřel ve středu, bylo mu 65 let. Informaci přinesl režisér Zdeněk Troška, jehož série filmových Kameňáků...

Mamma Mia! Muzikál je zpět, se Streepovou, Brosnanem i babičkou Cher

Záběr z pokračování snímku Mamma Mia!

Filmařsky sice žádná sláva, ale nakažlivá nálada, výteční herci a písně skupiny ABBA vylepšili před deseti lety...

VIDEO: Buď zemře hladem, nebo mezi žraloky. Útěk znovu zkusí Motýlek

Motýlek

Koncem září přijde do kin nová verze slavného dramatu Motýlek. Roli muže, který se snaží uprchnout z trestanecké...

Další z rubriky

VIDEO: Je zelený, ničí Vánoce a mluví hlasem Benedicta Cumberbatche

Trailer k filmu Grinch

Už od léta šíří předvánoční náladu první ukázka z filmu Grinch, který do našich kin dorazí 8. listopadu. Natočil jej...

RECENZE: Lolitka a zasmušilý šarmér. Za polské Studené války studí i city

Záběr z filmu Studená válka

Před pěti lety dostal Paweł Pawlikowski Oscara za film Ida, letos vezl z Cannes cenu pro nejlepšího režiséra za...

Vysněný projekt? Svého Dona Quijota jsem nesnášel, přiznává Gilliam

Režisér Terry Gilliam a herečka Joana Ribeiro přijeli do Varů představit snímek...

Nezavítal k nám zdaleka poprvé, rozhodně ale patřil k nejzábavnějším hostům letošního karlovarského festivalu. Terry...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz