Jeremy Irons a Joseph Fiennes ve filmu Kupec benátský (2004)

Jeremy Irons a Joseph Fiennes ve filmu Kupec benátský (2004) | foto: Blue Sky Film

RECENZE Kupec benátský: Jeden herecký požitek a spousta ornamentů

Jak by vypadal ráj shakespearovského labužníka? Dává se Kupec benátský, v roli Shylocka se střídají Bolek Polívka a Al Pacino.

Přinejmenším ve dvou ohledech se český herec v letním představení na Hradě a jeho oscarový kolega na filmovém plátně shodují: nedělají ze Shylocka ani jednoznačného zloducha, ani směšnou figurku pro lidovou zábavu.

Ale vlastně se podobají i tím, že k „svému“ Kupci benátskému nikoho jiného nepotřebují.

Kupec benátský

60 %

VB, 138 minut.

režie Michael Radford,

hrají Al Pacino, Jeremy Irons, Joseph Fiennes,

Kinobox: 71 %

IMDb: 7.0

Filmový přepis režiséra Michaela Radforda vznikl jako koprodukce čtyř zemí: Spojených států, Velké Británie, Itálie a Lucemburska. Zjednodušeně se dá říci, že Evropa do projektu vložila scenerie a tradici, Hollywood peníze a Al Pacina. A ten je prostě k nezaplacení.

Po nečekaně brutálním úvodu se totiž snímek zklidní a ponoří do obvyklých stylových ornamentů dobových Benátek s pochodněmi, gondolami, maskami a kostýmy. Zkrátka servíruje vytříbenou podívanou bez překvapení: přesnou, uhlazenou, obrazově spíše televizní, herecky více divadelní a vůbec uctivě opatrnou.

Jeremy Irons a Joseph Fiennes, oba ušlechtile hezcí a až bezbarvě asexuální, si v rolích Antonia a Bassania dovolí jen náznak vzájemné něžnosti, ba i prostitutky s odhalenými ňadry vypadají strojeně, nikoli hříšně. Až se člověku zasteskne po drze kontroverzních modernizacích klasika, jakou předvedl třeba před deseti lety Baz Luhrmann s Romeem a Julií.

Naštěstí je tu Pacino. Nepřehání, nehřímá, nekňučí; jeho Shylock je věcný, žádná karikatura. Dobrou polovinu svého partu utáhne hravě jen hlasem, ani když se jeho hrdina rozohní, nesahá Pacino k přepjatosti. Sílu nehledá v intenzitě, důraz neobaluje do křiku a úsměv nosí Pacinův Shylock jen v koutku úst: milimetrový, skoro nepostřehnutelný.

Druhá linie děje nosí četné ozdůbky romantické pohádky; tady šlo ubírat na délce i líbivosti. I průhledné převleky žen za muže budí úsměv, který tady není namístě: nehraje se Zamilovaný Shakespeare.

Ale jakmile se vrátí Al Pacino, navrací se požitek i do sálu. Stačí jen přivřít oči a naslouchat, kterak vyslovuje své tiše nezvratné Můj úpis – My bond. I v sestavě uznávaných hvězd působí jako král mezi lokaji, jako jediný skutečně moderní herec.