Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Kouzelná chůva má příjemně dospělou polohu, nezapomíná však ani na děti

  5:28aktualizováno  5:28
Kouzelná chůva, v originále Nanny McPhee, znamená v anglickém prostředí obdobnou mile starosvětskou tradici úsměvných příběhů pro celou rodinu jako v Česku třeba Bylo nás pět.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třesk | foto: Bontonfilm

Na rozdíl od Poláčkových hrdinů však dětská dobrodružství doprovází čarodějná moc, která z knih Christianny Brandové, mimo jiné i známé detektivkářky, činí vděčnou a věčnou látku k zfilmování.

Přijde i potřetí?

Pět let po prvním snímku, kde titulní postava v proměnlivém podání Emmy Thompsonové postavila do latě rozháranou domácnost ovdovělého majitele pohřebního ústavu a hordy dětí, přichází přísná dáma s bradavicemi vypomáhat v opačném gardu. Tedy osamělé matce pečující o své tři děti, další dvě z města a zadluženou farmu, zatímco otec bojuje ve válce.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třeskZ filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Ale jinak podstata trvá: s každou lekcí, kterou děti přijmou, dostává chůva lidštější výraz. A pokud ji na rozdíl od úvodu, kdy ji „potřebovaly, ač nechtěly“, na konci už „chtějí, leč nepotřebují“, pak svůj úkol splnila a může jít do další pohádkové služby. Pravděpodobně ve třetím dílu, jehož vznik se předvídá.

Režisérka Susanna White dosud pracovala vesměs pro televizi, což je na filmu znát zejména v pečlivé, až přehnané doslovnosti. Když bláto, tak až po kolena, když kravince, tak hlasitě mlaskavé, ať se zhýčkané městské dětičky pořádně umažou a ještě štítivěji nevraží na své chudé pracovité příbuzné ze vsi.

Kouzelná chůva a Velký třesk

VB, 109 min.

režie Susanna White

hrají: Ralph Fiennes, Maggie Gyllenhaalová, Emma Thompsonová,

Hodnocení­: 60 %

Naštěstí se brzy ukáže, že i zdánlivá londýnská princátka mají své bolesti a strachy. Ba ani ústřední zlosyn intrikující s prodejem farmy není tak docela cynický, protože ho mají v hrsti dvě vymahačky dluhů v nezvyklé podobě svérázných blondýnek.

Vlastně jediné nenadsazené a nekarikované zlo tu představuje reálná hrozba v pozadí – druhá světová válka, kterou snad právě jen Britové dovedou tak nevtíravě zasadit do pohádkové komedie. Její ozvěny vedou od návštěvy strohého armádního velení v půvabné stylizaci Londýna 40. let, kam hrdiny dopraví „zvojáčtělá“ chůva na motocyklu, až po groteskní scénu, v níž samy děti zneškodňují podle tištěného návodu bombu uvízlou v obilném poli.

Efekty nepotřebuje

Díky střídmě používaným i střídmě přijímaným válečným odkazům se do příběhu vkrádá dospělejší tónina, třebaže je určen – včetně českého dabingu – především menším divákům.

Z filmu Kouzelná chůva a Velký třeskZ filmu Kouzelná chůva a Velký třesk

Na ně se zaměřují vtipné klukovské vynálezy, veselé hrátky s krávou v posteli, slůnětem v domě a selátky na stromech, ale také podtón lehce usedlé výchovné morality, kterým starší školáci stojící na prahu puberty zřejmě zvysoka pohrdnou.

Ale zato může Kouzelná chůva přirozeně propojit jiné dvě generace – děti, které ještě věří na pohádky bez podpůrných 3D efektů, a rodiče, kteří by jim rádi znovu věřili.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

VIDEO: Dinosauři proti sopce, prozrazuje Jurský svět: Zánik říše

Z filmu Jurský svět: Zánik říše

Na světě je finální trailer snímku Jurský svět: Zánik říše, který do našich kin přijde 21. června. Pokračování nové...

VIDEO: Od Království k Dědictví. První festival seriálů zveřejnil program

Lars von Trier

Serial Killer, první festival televizních a online seriálů ve střední a východní Evropě, představí v Brně od 2. do 5....

RECENZE: Více než dobrý Karel Dobrý je ozdobou Havelkova Hastrmana

Karel Dobrý ve filmu Hastrman (2018)

Pro svůj režijní debut Hastrman si Ondřej Havelka sáhl hodně vysoko, kniha Miloše Urbana se těžko převádí do filmové...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz