RECENZE Česká spojka: Když Karel Gott zpívá americkým špionům

  • 3
Nápad dát americkému špionážnímu thrilleru Bad Company (Špatná společnost) v tuzemských kinech název Česká spojka může mít dvojí účinek. První, v nějž distributor zřejmě doufá, je nápověda divákům, že se film v Česku točil a zčásti i odehrává. Kdo by se nešel podívat, kterak oscarový kanibal Anthony Hopkins coby agent CIA kosí zlosyny u Vltavy! Jenže název Česká spojka vyvolává i vzpomínku na pradávný domácí omyl Ivo Trajkova jménem Kanárská spojka, jenž se honosil titulem nejslabší film roku. A bohužel, ani tahle spojitost není úplně náhodná. Česká spojka totiž při vší úctě k Joelu Schumacherovi (Volný pád, Batman) nedělá tomuhle režisérovi zrovna velkou čest.

Zdejší divák totiž vnímá slabiny filmu, vycházející hlavně z ledabylého scénáře, dvojnásob ostře. Nejenže lituje Hopkinse odsouzeného k zoufalé recitaci hluchých vět typu „demokracie celého světa je v rukou tohoto mladíka“ - čímž míní narychlo vyškoleného náhradního agenta, jenž je dvojčetem zabitého kolegy, jinak vtipálka odkojeného ulicí a pokoutními obchody, kterého hraje Chris Rock.

Česká spojka

50 %

USA, 116 min.

režie: Joel Schumacher

hrají: Anthony Hopkins Chris Rock Matthew Marsh Gabriel Macht Kerry Washingtonová Adoni Maropisová Garcelle Beauvais-Nilonová Peter Stormare Marek Vašut

Kinobox: 56 %

IMDb: 5.6

Navíc si našinec všímá i místních drobností, jež zahraniční publikum velkoryse přehlédne. Třeba noční pobožné procesí kráčející se svícemi po pražských schodech a uskakující před palbou je stejně efektní jako nepravděpodobné. A nováčkova výuka českých nápisů pro jeho tuzemský úkol postrádá už vůbec smysl: kde v turistické Praze najdete směrovku „záchod“?

Klasický protiklad dvou parťáků - Rock coby nevycválaný kluk a Hopkins jako zdrženlivý suchar - sice působí mile, ale okoukaně. Drobné vtípky jako by házeli do prázdna, nepodchytí a neprodají je; situační nápady jsou nedovařené - nedopečené. Ne snad, že by ze Schumacherovy režie trčely vyložené chyby, spíš jakýsi nezájem.

Ale jako reklamní turné po darech České republiky je tenhle film velkolepý. Ledva Rockův hrdina stane na nábřeží, ocení pražské panoráma zvoláním „To je krása!“ a v hotelu si pak užívá se slečnami za zpěvu Karla Gotta. Záda mu kryjí další agenti vskutku nenápadně skrytí za sochami na Karlově mostě. Ruské mafii, kterou přebije mnohem rafinovanější balkánská partička, dělá poskoka Marek Vašut, jenž dva ze tří sólových výstupů věnuje pochvale Hopkinsova ošacení: „Hezkej kabát.“ Dále tu hrají klášter v Chotěšově, plynárna u Kladna a tyče chmelových polí lemující automobilovou honičku.

Naneštěstí i akci - a o tu v daném žánru jde především - kazí hvězdná opora snímku. Hopkins se už ani nesnaží předstírat sílu Jamesů Bondů; popoběhne nejvýše dva tři krůčky, postřeleného soka rozvážně „dorazí“ v důchodcovské chůzi parkem, a má-li rychle skočit do vozu, musí střih hodně čarovat, aby uchoval zdání tempa. V klidu je to pořád herec-formát, v pohybu už Hopkinsův rek očividně zdržuje.

Nakonec se člověku uleví, když si obvyklé finále, v němž tiká atomová bomba a terorista ztrácí čas výkřiky o prohnilé americké politice, odvezou hrdinové domů do Států. Ne že by hrdý Čech stavěl um zdejší tajné služby nad schopnosti CIA, ale tentokrát k nám vážně vyslali druhou ligu. S mrštným agentem Ethanem Huntem v Mission: Impossible se Praha cítila přece jen bezpečněji, ač Tom Cruise musel zvládat náročnější triky a složitější šarády.

Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka. Fotografie z filmu Česká spojka.