Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Bourneův odkaz je odleskem sérií, jimž se by se rád přiblížil

  14:11aktualizováno  14:11
Nový špionážní thriller Bourneův odkaz se tak trochu přilepil na památnou a strhující trilogii o agentovi Jasonu Bourneovi. Nepomohlo to a bylo to zbytečné. Bourneův odkaz se řadí spíš k průměru filmů svého žánru.

Samotný Bourne (Matt Damon) se v novém filmu fyzicky neobjeví. Jeho odkaz, tedy vlastně skutečnost, že v předchozí trilogii nahlédl špičkám špionážní služby do karet, děsí zvláště šéfa tajných operací Byera (Edward Norton). A tak se Byer rozhodne zlikvidovat tajný program Outcome, využívající viry a genetické mutace na posílení potenciálu vybraných agentů. Mužem, jenž uniká Byerovým zabijákům, je všestranný agent Aaron Cross v podání Jeremyho Rennera, který vyhledá neméně ohroženou doktorku Martu Shearingovou (Rachel Weiszová). Oba se dají dohromady a snaží se likvidační řežbu přežít.

Z filmu Bourneův odkaz
Z filmu Bourneův odkaz

Rachel Weiszová a Edward Norton ve filmu Bourneův odkaz

Nový ústřední hrdina Aaron Cross ovládá podobně jako Bourne rychlost střelby a pět chlapů přepere levou zadní. Ve výtečně rozehrané akci na Aljašce Cross vyřídí smečku vlků i bezpilotní letoun, který jej ostřeluje raketami. Na motorce kličkující kolonami v ulicích filipínské Manily nakonec Cross s doktorkou Shearingovou prchají před místní policií i najatým vrahounem.

Vybízí k pokračování

Cross je civilnější a méně tajemný hrdina než Bourne, vazba na něho se však jeví jako účelová a komerčně tak trochu průhledná. Vždyť nový dvouhodinový film funguje zcela nezávisle, jakkoli jej s Bournem spojuje jméno režiséra a scenáristy Tonyho Gilroye, který předtím Bourneův příběh psal.

Gilroy pojímá akční scény realističtěji, jakoby uvěřitelněji.

Nevymýšlí si lezení po mrakodrapu a la Mission: Impossible ani nadupané honičky včetně létajících a vybuchujících kamionů v duchu série Smrtonosná past. Ani špionážní techniky pátrání nejsou v Bourneově odkazu vyumělkované, víc se blíží realitě.

Z filmu Bourneův odkaz

Jeremy Renner jako agent Aaron Cross

Ovšem Gilroyovi se nepodařilo vymyslet nic zvláštního, co by vypíchlo jedinečnost nového hrdiny Crosse, aby si jej divák zařadil někam vedle Ethana Hunta (Mission: Impossible) či samotného Bournea.

Tomu se postupně vracela uměle zablokovaná paměť a zároveň řešil špionážní zápletku, děj měl vlastně dva póly napětí a vtahoval diváky víc do hry.

Novinka Bourneův odkaz má pouze jediný zdroj napětí v přímočarém příběhu o lovcích z CIA a prchající lidské kořisti. Vznikl pouhý, avšak solidně natočený špionážní thriller s otevřeným koncem, který vybízí k pokračování. No, uvidíme. Zatím Bourneův odkaz zůstává spíš odleskem stylových sérií, jimž by se asi rád přiblížil.

Bourneův odkaz
USA, 2012, režie Tony Gilroy, hrají Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weiszová, Oscar Isaac, Joan Allen, Albert Finney, titulky, 134 minut.
Hodnocení MF DNES: 60 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

TELEVIZIONÁŘ: Mrtví kaskadéři, zlí indiáni. Antimayovka Rio Grande žije

John Wayne ve filmu Rio Grande

Někomu vadí četné, třebaže prý autentické zpěvy kavaleristů, někomu zase pojetí ve stylu antimayovek. Pravda je, že ze...

Najdete na iDNES.cz