Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Jak Americký gangster vzkřísil vypravěče

  1:22aktualizováno  1:22
Neobsahuje nic, co by divák mafiánských gangsterek ještě neviděl nebo nečekal. Ale to "nic" podává způsobem, jenž vrací Ridleyho Scotta mezi vrcholné vypravěče.

z filmu Americký gangster (Denzel Washington a Josh Brolin) | foto: Bontonfilm

Americký gangster totiž, vzdor silné herecké sestavě, znamená hlavně vzkříšení režiséra, jenž v látce odvozené ze skutečnosti našel půdu pro čistý žánr.

Hraje se klasická americká sága o dvou protichůdných kariérách, černošského krále zločinu v podání Denzela Washingtona a ryzího neúplatného policisty alias Russella Crowea na jeho stopě.

Americký gangster

USA, 156 min.

režie Ridley Scott,

hrají Russell Crowe, Denzel Washington, Josh Brolin,

Hodnocení­: 70 %

Líčí se hodně epicky, důkladně a zeširoka, nechybějí v ní unylá klišé, jako policistovo rozbité manželství a jeho stesk po synovi, jež beztak už zbytečně dlouhý film ještě pocitově nastavují.

Nicméně dech poctivé filmařiny smiřuje i s tím, že si muži zákona rádi zafilozofují, že Crowe tu herecky zůstává nejen ve Washingtonově stínu a že až na vzácné výjimky filmu chybí humor.

Zlosyn s kouzlem
Zato má přiléhavou náladu doby a prostředí, srovnatelnou s díly Martina Scorseseho, a smysl pro detail, jejž uplatňuje třeba na groteskním smutečním večírku po smrti bývalého vůdce podsvětí či v němých reakcích policistů na kolegu, který „nalezené“ miliony odevzdal do haléře.

Fotogalerie

Zkorumpovanou policejní síť však řeší každý druhý film, kdežto Washingtonův hrdina je vskutku originál: jak v hercově úsporném výrazu, tak po stránce faktické. Je zajímavé sledovat, jak si jediným „podnikatelským“ nápadem udělal kšeft z války ve Vietnamu a do rodu Afroameričanů zavádí metody sicilské mafie.

Paradoxně ústřední zlosyn, nikoli jeho nudnější rival si svým kouzlem získává jisté sympatie: když s dojemnou pýchou veze celou rodinu v čele s matkou do honosného sídla nebo se uchází o královnu krásy. Přitom mu není cizí ani věcně odtažitá krutost - to jsou náhlé scény, jimiž Scott vpadá divákovi do zad.

Z řemeslně pečlivé podívané, v níž se zaskví stylové retro třeba při zápase šampionů v boxu či na chodbách paneláku skrývajícího drogovou dílnu, nicméně trochu trčí nastavované čekání, kdy už se oba hrdinové octnou tváří v tvář.

Rozvolněný rytmus znovu naskočí, jakmile se smyčka vyšetřování začne stahovat - a pak se konečně dostaví okamžik přímé konfrontace, z nějž se zrodí málem klukovské spiklenectví.

Americký gangster je zkrátka filmový román, typická ukázka žánru natočená s přehledem a citem; nic v ní neruší, i když také nic nepřekvapí. Dobrá práce. Ale Kmotr nebo Čínská čtvrť to není.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz