Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Akta X - více krve a zamotaných vztahů, méně záhad

  0:54aktualizováno  0:54
Tentokrát v tom nemají prsty mimozemšťané, spíše víra a také láska. Nová Akta X se otevírají s příběhem Chci uvěřit, který nabízí záhady z pozemského světa.

Z filmu Akta X: Chci uvěřit - David Duchovny a Gillian Andersonová | foto: 20th Century Fox

Pátrání po ztracené agentce FBI Monice Bannanové, jež zmizela v lesích západní Virginie, vede Foxe Muldera a Danu Scullyovou na stopu podivných únosů a zločinů zvrhlé medicíny. Vyšetřování pomáhá otec Joe, bývalý kněz obdařený vidinami, jemuž však FBI ani Scullyová nevěří. Na rozdíl od Muldera.

Akta X: Chci uvěřit

USA, 2008, 105 minut.

režie Chris Carter,

hrají David Duchovny, Gillian Andersonová,

Hodnocení­: 60 %

Rozbíhá se sci-fi thriller, ve kterém se proplétají napínavé scény s romantickým vztahem Muldera a Scullyové. Oba si řeší osobní i etické problémy, zároveň jsou pohlcováni případem, který se stává pátráním po novodobém doktoru Frankensteinovi.

Avšak pro domácího fanouška bude jistě pikantní, že na straně zla pracuje česká zdravotní sestřička. A tak mezi angličtinou či občasnou ruštinou hlavních postav padnou ryze české věty, třeba: „Tak co budeme dělat?“

Zemitost a syrovost
Režisér a spoluscenárista Chris Carter, otec devíti seriálových řad Akt X, drží nový příběh více při zemi. Film dává přednost drsné škole a špinavé realitě. Děj neopustí zasněženou Virginii, kde v zamrzlé jezerní ploše nachází otec Joe, bývalý kněz, uřezané ruce.

Na rozdíl od předchozího filmu z roku 1998 se nová Akta X odehrávají v pravděpodobnější rovině. Občasné záblesky humoru, třeba když kamera zabere zarámovanou fotku prezidenta George Bushe a zazní znělka seriálu Akta X, jako by šlo o nějaké záhadné médium, jsou vítány.

Tajemných, významných pohledů a náznaků, klišé a la Akta X, je ve snímku Chci věřit méně. Příběhu to prospívá. Nechybí konflikt mezi silnou vírou, již představuje pedofilní kněz Joe, který zneužil 37 ministrantů, a dogmatickým přístupem církevní zdravotnické instituce, která chce odevzdaně vložit osud těžce nemocného hocha „do rukou božích“.

„Nevzdávejte to,“ říká otec Joe doktorce Scullyové, která chlapce léčí, a totéž vlastně platí i pro Muldera, jenž musí pátrat sám. Ale není to nic, co by Akta X posunulo dál.

Vyšperkovaná epizoda
Od filmu Akta X by člověk čekal asi více než vyšperkovanější seriálovou epizodu, protaženou na délku „celovečeráku“. Jistě, vztah mezi Mulderem a Scullyovou se prolne i do osobní, romantické roviny mnohem více než v předchozích epizodách. Zároveň zesílí odstředivé síly, které pudí oba hrdiny od sebe.

Mulder zpočátku nechce mít nic společného s novým případem, ale Scullyová jej přesvědčí a vtáhne do vyšetřování, pak se role obrátí. Protože doktorka Scullyová chce zachránit na smrt nemocného chlapce. To je pro ni důležitější než Frankensteinův případ.

Scullyová je racionálním protipólem fantazírujícího Muldera. Ale v novém filmu jsou jejich vztahy překombinované, přepsychologizované, jen aby děj získal další ohnisko napětí. Vznikla takzvaná „řadovka“. Zajímavý, lehce nadprůměrný příběh ze série Akta X, který však neotvírá nové, překvapivé téma.

Nicméně je to únosná volba při návštěvě kina i proto, že člověk nemusí být vybaven znalostmi o předchozích epizodách. Film Chci věřit funguje zcela samostatně.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Najdete na iDNES.cz