Vica Kerekes a Ondřej Vetchý ve filmu 7 dní hříchů (2012)

Vica Kerekes a Ondřej Vetchý ve filmu 7 dní hříchů (2012) | foto: Blue Sky Film

RECENZE: Vetchý vykupuje 7 dní hříchů. Sám však film nespasí

  • 23
Zpět do Sudet s týmž autorem. Josef Urban napsal román Habermannův mlýn i první verzi scénáře stejnojmenného filmu, nyní je podepsán pod příběhem 7 dní hříchů, jehož filmovou premiéru doprovází rovněž knížka.

Podobností je víc: oblast Sudet, děj mířící od svatby z konce 30. let do divokých odsunů 1945 i věčná klišé citového nátlaku prostřednictvím dětí; minule po nich zbyl medvídek, tentokrát panenka. Člověk má pocit, že sleduje stejnou historii, jen v trochu jiném žánru.

Málem desperát

Jestli koprodukcí poznamenaný Habermannův mlýn připomínal německý seriál ve špatném českém dabingu, 7 dní hříchů má v režii Jiřího Chlumského blíže k thrilleru. Což je slušivý styl, kdyby sebou nesmýkal ode zdi ke zdi.

7 dní hříchů

55 %

Česko, 2012, režie Jiří Chlumský, hrají Ondřej Vetchý, Vica Kerekes, Anna Šišková, Jarek Hylebrant, Jiří Schmitzer, Norbert Lichý, 107 minut.

Streamovací služby: Amazon Prime (CZ zvuk, titulky)

Kinobox: 52 %

IMDb: 5.5

Na jedné straně pouští divákově trpělivosti žilou unylý vypravěčův komentář "Vzpomínám, jako by to bylo dnes", na straně druhé se občas hraje "umělecký" horor na pokračování. Vrzání, skřípání, bafání, plížení kolem oken, dveří, schodů, leckdy s přepjatě dramatickou hudbou; taková sada pomůcek sice může ladit napětí, ale film síly Zániku samoty Berhof či Adelheid nevyrobí.

Nicméně dokud lidé mlčí a hraje krajina, revírníkův zdůvěrnělý les nebo takřka hmatatelná rozkoš jeho německé ženy z prvního kontaktu bosých nohou s jarní trávou, film má poctivou i podmanivou náladu. Ústřední dvojice - Ondřej Vetchý a Vica Kerekesová - spolu přirozeně ladí, rozhodující oporu celého snímku však představuje Vetchý. Jakkoli je osud jeho postavy předvídatelný, herecky co chvíli překvapuje; zatímco jeho protivníci v rámci tezí hodný - zlý - záludný - záhadný pouze zalidňují sudetskou verzi westernu, Vetchý kreslí svého nehrdinského hrdinu z vnitřní nejistoty bez patosu i mramoru. A ke konci, když už se drama blíží kovbojce, z jeho lesníka se stává téměř desperát na způsob Tří dní Kondora nebo Uprchlíka.

Ondřej Vetchý ve filmu 7 dní hříchů
Z filmu 7 dní hříchů
Vica Kerekes ve filmu 7 dní hříchů

Jenže právě a pouze útěk nestačí. Kdyby si film vytkl za svůj cíl 3 dny hříchů, mohl získat na sevřenosti a ztratit na nelogických odbočkách. Dny číslo dva až pět totiž nenesou nic jiného než variace útěků - manžela, manželky, Němců, Čechů, vrahů i jejich obětí.

A čím déle se smyčka utahuje, tím rušivěji vystupují sporné motivy. Teatrální kašel běženkyně v podání Anny Šiškové vyloženě pije krev a dramaturgické čarování s tajuplnou postavou Jiřího Schmitzera jakbysmet. Ve finále se pak znovu vyhrotí polohy, které prostě nemohou "lícovat", i kdyby se tvůrci zakleli postmodernou, totiž hudba typu Čelistí a výlevy a la F. L. Věk. Zkrátka ani výtečný Vetchý nedokáže z polovičatého filmu sejmout všechny jeho hříchy.