Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Upír Pattinson Miláčkovi svědčí, přesto je to jen dobrý film

  14:15aktualizováno  14:15
Filmový debut Miláček divadelníků Declana Donnellana a Nicka Ormeroda je plejádou výjimečných hereckých výkonů a knižní předloze satirického románu Guy de Maupassanta nedělá ostudu, rozhodně ji ale nepředčí.

Zakladatelům britské divadelní společnosti Cheek by Jowl, která už více než dvacet let cestuje po světě, se musí nechat, že mají čich na vynikající herce. Roberta Pattinsona nevyjímaje. Skutečnost, že britský lamač srdcí v úloze bezskurpulózního kariéristy Georgese Duroye exceluje, musí uznat i ti, kterým z jeho nejslavnější role upíra v limonádové sérii Stmívání naskakuje kopřivka. Silný triumvirát Thurmanová – Thomasová – Ricciová ale ani jinou variantu nepřipouští. V tak výrazné trojici by totiž chabý Miláček zanikl.

Paříž roku 1885 je bujaře veselá a rozmařilá. Ne všem se ale v rozkvětu Třetí republiky daří. Vysloužilý důstojník, který se po vojenské službě v severní Africe ocitá před výlohou luxusní restaurace a hladově sleduje hostinu pařížské smetánky, je v podání Pattinsona lačným zvířetem ochotným udělat pro ukojení svých ambicí cokoliv.

Kristin Scott Thomasová, Uma Thurmanová a Christina Ricciová ve filmu Miláček

Kristin Scott Thomasová, Uma Thurmanová a Christina Ricciová ve filmu Miláček

Ode dna ho dělí už jen pár franků a ty zbývají sotva na pivo. Šťastná náhoda zachraňuje Georgese v nočním šantánu. Setkání s přítelem z války Forestierem je vstupenkou do vyšších pater společnosti. Hned při první večeři na stříbře sice neví, kterým z příborů se pustit do jídla, šosáctví ale zdatně kamufluje šarmem. Kouzlo osobnosti a krásná tvář otvírá první dveře a z pologramotného vojáka se stává přispěvatel prestižních novin La Vie Francaise, periodika, které má větší moc než vláda.

S novým postem končí svět kupované lásky v modrém světle shnilého podkrovního brlohu, spanilá jízda po ložnicích vyšší společnosti je cestou k celé sklizni trofejí. S jídlem roste chuť a prostředkem k dosažení cíle se stávají i přítelovy smrtelné souchotiny. Forestierovo tělo ještě nevychladlo a cílevědomý spratek už nabízí své srdce čerstvé vdově Madeleine a postupuje tak o další stupeň k vrcholu potravního řetězce.

Pattinsonův Duroy je dokonalou kreaturou, která vyvolává dávicí reflex. Jeho tvář bublá jako tekoucí láva, pod maskou kašírované laskavosti cítíme bezohlednost a perverzní chtíč po moci. Má také skvělé spoluhráče, ať už v něžně důvěřivé Clotilde v podání Christiny Ricciové, nebo v postavě hrdé Madeleine, kterou ztvárnila herecky vyzrálá Uma Thurmanová.

Miláček

 A ještě jeden pilíř má příběh o raketovém vzestupu bezduchého nýmanda, manželku ředitele novin Virginii. Její představitelka Kristin Scott Thomasová se s postavou postarší zamilované ženy, která trapně cukruje a je schopna plazit se před krásným Adonisem po zemi, doslova mazlí.

 Herecky není Miláčkovi co vytknout, trochu ale zklame prostředí. Na to, že se děj odehrává v hlavním městě Francie na začátku okouzlujícího období Belle Époque, není v něm Paříže ani za mák. Natáčelo se totiž v levnější Budapešti, která je možná úctyhodnou náhražkou, ale Champs-Elysées v ní nenajdete.

Přes skvělé herecké výkony není výsledný dojem filmu jednoznačný. Snad proto, že stejně jako zrazená Madeleine, "hloubku prázdnoty" nenasytného novináře pouze tušíme. Vlastně až ke konci se z jeho úst dozvídáme, že "maso shnije v zemi" a naděje na posmrtný život je jen pro blázny. Závěrečný triumf zkaženosti, která se za mocí neváhá vyšplhat po zádech nezkažené krásy, se tak s knižním vyzněním nedá vůbec srovnat. 

Hodnocení iDNES.cz: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz