Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Film Dubček připomíná chudší epizodu Českého století

  10:58aktualizováno  10:58
Adrian Jastraban v roli Alexandra Dubčeka? Proč ne. Ba právě naopak: jedině herec známý jako Oskar z Účastníků zájezdu drží politikův první hraný životopis nad vodou. Snímek, jejž v Česku uvádělo pouze pražské kino Lucerna, snad vyzní o chlup lépe v dnešní televizní premiéře na ČT1. Z obrazovky by totiž neměla tolik trčet jeho chudoba: jak produkční, tak tvůrčí.

Plakát filmu Dubček | foto: Rozhlas a televízia Slovenska/Česká televize

Logicky se vnucuje srovnání s rovněž premiérovým Janem Palachem, který sice o titulní osobnosti také nesdělí nic objevného, nicméně ve scénách ze soukromí, zejména v konfrontacích s matkou v podání skvostné Zuzany Bydžovské, alespoň hledá zajímavé portrétní rysy.

Kdežto v případě Dubčeka jsou právě rodinné výjevy nejprázdnější, téměř jalové, ač mimo jiné proto, že představitelka Dubčekovy manželky Táňa Radeva se nemůže ve výrazu s Bydžovskou měřit.

A ještě jedna podobnost se nabízí. Nejen kvůli tomu, že si Jiří Zapletal zopakoval v Dubčekovi roli Josefa Smrkovského z Českého století, působí snímek jako jedna kapitola z daného cyklu, účelově přetočená epizoda Musíme se dohodnout.

Fotogalerie

Z trojice scenáristů Dubčeka dva u filmu debutují a režisér Laco Halama podle slovenských médií dostal k dispozici dost omezený čas i prostředky, nicméně to ještě není důvod, aby vystavěli modelovou strukturu ve stylu naučeného divadla oživlých loutek. Včetně typicky školáckých pomůcek, počínaje vypravěčským komentářem hrdiny a konče archivními berličkami.

„Bylo pro mě důležité si osobu Dubčeka bezvýhradně obhájit. Lidsky, protože politicky to pro mě bylo velmi komplikované,“ prohlásil Jastraban o své postavě symbolu nadějí obrodného procesu, které ukončily tanky. Nepřímo tak naznačil, jak nejednoznačně bývá Dubček vnímán: ačkoli zosobňoval takzvaný „socialismus s lidskou tváří“, pořád to byl „jeden z nich“, tedy komunista.

Rovněž ve filmu, jehož rámec tvoří Dubčekova poslední cesta se služebním řidičem do Prahy, z hrdinových úst zazní zahořklé poznámky, že „nikoho už dneska nezajímá šedesátý osmý ani socialismus“. Z 90. let se Dubček vrátí do jara 1968, kdy je věčně u Brežněva na koberečku, načež líčí, že „Biľak s nimi souhlasil“, a v rozčilení si rozpálenou hlavu chladí pod vodovodem.

Popisnou mozaiku vesměs politických deklamací typu „inteligence chce všechno hned“ rozsvítí pouze výjev z plovárny, který postihne tehdejší Dubčekovu popularitu zvíci rockové hvězdy, a pak vypjatá nálada osudové noci s příjezdem armád, kdy Vasil Biľak vyzývá „Tak mě lynčujte“, Gustáv Husák telefonuje „Jsme s tebou“ a pod okny demonstruje až směšně úsporný komparz.

Dubček

Režie Laco Halama, hrají Adrian Jastraban, Táňa Radeva, Vladimír Hrabal, Jiří Zapletal, Radoslav Šopík, Peter Trník

Hodnocení­: 40 %

Sice ani tady, ani při jednáních v Moskvě nevyjde najevo žádné překvapivé zjištění, nicméně tam, kde má film vnitřní napětí, dává zapomenout na nudu plynoucí z filmařské i herecké konfekce. Nad ní stojí výtečný Jastraban, jehož zaskočený Dubček jako by měl neustále na krajíčku; jenom působí až příliš oduševněle, bezmála aristokraticky. A když po návratu z Kremlu pronáší do rozhlasu proslulý poraženecký projev, získává herec pro Dubčeka sympatie i u těch, kdo nevidí důvod jej oslavovat.

Z normalizačních dob se do filmu dostane krátká ilustrace, z polistopadové éry zklamání z pomlčkové česko-slovenské války. A povšechný portrét se nakonec smrskne na prvoplánový slogan „věřil jsem, protože věřit je lidské – a naivní“.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...

Klín z provokativního obrazu patří milence diplomata. Chtěl ji do sbírky

Návštěvníci galerie si prohlížejí obraz Původ světa od Gustava Courbeta.

Experti se dlouho dohadovali, které dámě patří klín vyobrazený francouzským malířem Gustavem Courbetem ve slavném díle...

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

Další z rubriky

Václav Postránecký kvůli nemoci končí v seriálu Krejzovi i v Receptáři

Václav Postránecký v seriálu Krejzovi

Ač v seriálu Krejzovi hraje klíčovou hlavu rodiny, musí se Václav Postránecký se svou rolí rozloučit. „Bohužel ho nemoc...

RECENZE: Tak má vypadat drzý start. Domestik se těší, až vás vyžene ze sálu

Z filmu Domestik

Adamu Sedlákovi ještě není třicet, vystudoval Filmovou akademii Miroslava Ondříčka v Písku a svou prvotinou Domestik...

Zemřel herec Milan Šimáček, známý jako vojín Vata z Černých baronů

Herec Milan Šimáček

Ve věku 56 let zemřel herec Milan Šimáček. Proslavila ho zejména role vojína Vaty v Černých baronech, zahrál si i v...

Audi A5 2.0 TDI 2017 ·
Audi A5 2.0 TDI 2017 ·

r.v. 2017, naj. 19 601 km, diesel
740 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz