Z filmu Drive | foto: © FilmDistrict / CSFD.cz

RECENZE: Drive má styl, ale je jen přešlechtěnou gangsterskou romancí

  • 32
Festivalové poroty "krvákům" moc nefandí, už proto cena za nejlepší režii dánskému tvůrci americké krimi Drive Nicolasu Windingu Refnovi vyvolala v Cannes skoro stejné pozdvižení jako Zlatá palma z roku 1994 pro Tarantinovy Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Ostatně s tarantinovskou paralelou přispěchali i nadšení fanoušci.

Teď "uhrančivý objev roku", jak někteří filmu říkají, přešel z festivalové trasy do kin: od Ameriky po Česko. Uvidí se, zda vůči bezbřehému zbožnění žánrových labužníků nezůstane běžný divák imunní.

Z filmu Drive

Nebylo by divu. Ano, Drive má styl a jeho režijní bravura je takřka hmatatelná – možná až zbytečně okázale vychutnávaná, vybarvovaná, vystavovaná, zkrátka přešlechtěná. Jak trefně napsal jeden zahraniční kritik, Drive je  "příliš cool na to, aby byl dobrý".

Na jedné straně přináší téměř rozkoš sledovat, jak vynalézavě režisér přemýšlí o každém záběru, jak provázaně pracuje s výtečnou hudbou, jak ovládá milimetrově přesné načasování. Ale na druhé straně se nestačí spoléhat výhradně na okrasnou formu: sotva se stylizovaná pěna přejí, vystrčí z ní růžky v podstatě všední gangsterská romance.

On, ona a její syn si v odcizeném velkoměstě samotářů, skleněných stěn a chladných barev vytvoří ve vší počestnosti vlastní útulný ostrůvek, než se její manžel vrátí z vězení – a s ním i hrozba mafie, jež nikomu nedovolí jen tak odejít.

Krvavé umění?

Podobných historek jsou videotéky plné, i když nutno přiznat, že Refnova fascinace světem zločinu má vyšší ambice než třeba akční série Rychle a zběsile. Ovšem na rozdíl od ní za Drive předvede jen zlomek očekávaných jízd, přestože se hrdina živí za volantem jako filmový kaskadér a příležitostný šofér podsvětí; nemluvě o slibované závodnické kariéře, jejíž motiv ze scénáře postupně zmizí beze slova.

Z filmu Drive

V úvodní noční předehře vyzařuje Drive dokonalou žánrovou náladu, počínaje podkresem z vysílaček a konče mlčenlivým, nezúčastněným hrdinou – přestože jej Ryan Gosling hraje s výrazem jelimánka. S Carey Mulliganovou vejde na plátno křehká něha a s Ronem Perlmanem již ustálená galerka mafiánských týpků s nádechem béčkových příběhů, nikoli však s Tarantinovou nadsázkou.

Drive je zkrátka natolik "cool", že se musí brát vážně. Případnou nákazu humorem tedy raději neriskuje – ani při prudkém stupňování brutální krutosti, která zbavena účelného odstupu účinkuje už jen jako schválnost. Přepjatá jatka se blíží nechtěné parodii krvavých krimi, jenže to si Drive nepřipustí: čiší z něj, že se pokládá za "lepší", poevropštělou čili uměleckou variantu žánru.

To je však sebeklam. Inteligentní režisér se smyslem pro styl prostě převedl výborné řemeslo – což potěší, ale na zázrak sezony rozhodně nepostačí.

Drive
USA, režie Nicolas Winding Refn, hrají Ryan Gosling, Ron Perlman, Carey Mulliganová, Christina Hendricksová,  Bryan Cranston, titulky, 100 minut
Hodnocení MF DNES: 60 %