Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Homola se na Čarovánkách úspěšně vymanil ze zvuku Wohnoutů

  20:11aktualizováno  20:11
Hudebník Honza Homola vsadil na své druhé sólové desce Čarovánky hlavně na instrumentální skladby a jeho písně mají místy až meditativní nádech. Je to staromilská nahrávka, která příjemně překvapí.

Honza Homola se na novou desku Čarovánky sám i vyfotil.

Když se kytarista, skladatel a zpěvák kapely rozhodne pro sólovou desku, nemá to nikdy jednoduché zejména s hledáním vlastního zvuku. Na svém prvním albu si Honza Homola v praxi vyzkoušel, že napsat a nahrát písničky tak, aby nezněly jako Wohnout bez Wohnoutů (a tedy tak trochu na půl plynu), není jen tak.

Přestože i na druhé sólovce Čarovánky je jeho rukopis rozpoznatelný, je to nahrávka plná překvapení a radosti z muzikantství, na níž se mu povedlo překročit stín své domácí formace a s posluchačem v batohu vyrazit za staromilským hudebním dobrodružstvím.

Jde to i bez zpěvu

Na začátku se musel odhodlat k překvapivému kroku: téměř přestat zpívat. Značná část z jedenácti písniček na Čarovánkách je instrumentální a je to jednoznačně plus. Homolovým základním nástrojem zůstává kytara a k dotvoření své hudební vize přizval řadu muzikantů, se kterými se mu snáze podařilo rozbít tradiční strukturu slok a refrénů a vytvořit atmosférické skladby.

V nich je nejdůležitější hudební um, zvuk a souhra nástrojů, mezi kterými nechybějí smyčce, klavír ani harfa. Díky těm má jeho deska místy až meditativní nádech a kvůli nahrávání v domácích podmínkách jistý šmrnc zašlých nahrávek, které zvukoví inženýři ve studiích nerovnali podle příkazů jedniček a nul.

I bez toho či hlučných rockových rutin mají Homolovy kompozice nebývalou energii a dovedou posluchače vtáhnout. Platí to už pro úvodní Techno anebo orientální smyčcovou jízdu Istanbul. Různorodosti desky přidává svým křehkým zpěvem i Radka Fišarová, jejíž hlas v písničce Do nebe skvěle podbarvuje zvuk pedálové steel kytary.

Romantika s ledničkou

Tvorbu Wohnoutů nejvíc připomíná vtipná "romantická" balada Lednička, v níž Homola zpívá: "Vím, že na mě čekáš v kuchyni, má milá. Vědomě, abys mne potrápila." Slabším místem je jen závěrečný přídavek Superstar, který svou obyčejností ze zvukově a aranžérsky pestré desky vyčnívá.

Honza Homola v každém případě na Čarovánkách ukázal, že jakkoliv to je dlouhodobě zábavné, ve vlastní produkci a vlastními silami dovede být i víc než jen jedním ze členů Svazu českých bohémů a rockových "pošuků" z Wohnout. Proto tahle deska příjemně překvapí i ty, kteří se třeba nepočítají mezi fanoušky jejich nahrávek.

Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz