Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Homola se na Čarovánkách úspěšně vymanil ze zvuku Wohnoutů

  20:11aktualizováno  20:11
Hudebník Honza Homola vsadil na své druhé sólové desce Čarovánky hlavně na instrumentální skladby a jeho písně mají místy až meditativní nádech. Je to staromilská nahrávka, která příjemně překvapí.

Honza Homola se na novou desku Čarovánky sám i vyfotil.

Když se kytarista, skladatel a zpěvák kapely rozhodne pro sólovou desku, nemá to nikdy jednoduché zejména s hledáním vlastního zvuku. Na svém prvním albu si Honza Homola v praxi vyzkoušel, že napsat a nahrát písničky tak, aby nezněly jako Wohnout bez Wohnoutů (a tedy tak trochu na půl plynu), není jen tak.

Přestože i na druhé sólovce Čarovánky je jeho rukopis rozpoznatelný, je to nahrávka plná překvapení a radosti z muzikantství, na níž se mu povedlo překročit stín své domácí formace a s posluchačem v batohu vyrazit za staromilským hudebním dobrodružstvím.

Jde to i bez zpěvu

Na začátku se musel odhodlat k překvapivému kroku: téměř přestat zpívat. Značná část z jedenácti písniček na Čarovánkách je instrumentální a je to jednoznačně plus. Homolovým základním nástrojem zůstává kytara a k dotvoření své hudební vize přizval řadu muzikantů, se kterými se mu snáze podařilo rozbít tradiční strukturu slok a refrénů a vytvořit atmosférické skladby.

V nich je nejdůležitější hudební um, zvuk a souhra nástrojů, mezi kterými nechybějí smyčce, klavír ani harfa. Díky těm má jeho deska místy až meditativní nádech a kvůli nahrávání v domácích podmínkách jistý šmrnc zašlých nahrávek, které zvukoví inženýři ve studiích nerovnali podle příkazů jedniček a nul.

I bez toho či hlučných rockových rutin mají Homolovy kompozice nebývalou energii a dovedou posluchače vtáhnout. Platí to už pro úvodní Techno anebo orientální smyčcovou jízdu Istanbul. Různorodosti desky přidává svým křehkým zpěvem i Radka Fišarová, jejíž hlas v písničce Do nebe skvěle podbarvuje zvuk pedálové steel kytary.

Romantika s ledničkou

Tvorbu Wohnoutů nejvíc připomíná vtipná "romantická" balada Lednička, v níž Homola zpívá: "Vím, že na mě čekáš v kuchyni, má milá. Vědomě, abys mne potrápila." Slabším místem je jen závěrečný přídavek Superstar, který svou obyčejností ze zvukově a aranžérsky pestré desky vyčnívá.

Honza Homola v každém případě na Čarovánkách ukázal, že jakkoliv to je dlouhodobě zábavné, ve vlastní produkci a vlastními silami dovede být i víc než jen jedním ze členů Svazu českých bohémů a rockových "pošuků" z Wohnout. Proto tahle deska příjemně překvapí i ty, kteří se třeba nepočítají mezi fanoušky jejich nahrávek.

Hodnocení: 80%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Charismatický Pepula. Sukův portrét dost říká, ale i zamlčuje

Josef Suk během koncertu Pražského jara v roce 2007

Novináři, kteří znali houslistu Josefa Suka, vědí, jak byl plachý a uzavřený. Přimět ho k rozhovoru bylo velmi obtížné....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

Najdete na iDNES.cz