Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Justin Bieber odmutoval a začal tvrdě pracovat na kariéře

  10:40aktualizováno  10:40
Justinu Bieberovi je osmnáct a vydává třetí desku. Nazval ji Believe a zachytil na ní svoji snahu proměnit se z dětské hvězdy ve skutečnou globální superstar současné populární hudby, ze které si dospělí nedělají šoufky.

Justin Bieber v Paříži (31. května 2012) | foto: Profimedia.cz

Přestože hlas se kanadskému zpěvákovi usazuje níž a níž a repertoár rozptyluje k různým posluchačům, z výsledku je zřejmé, že toho má na cestě ještě pořád dost před sebou.

Zpívající Rakeťák

Ušklíbat se nad Bieberem a jeho hudbou, protože je cucák a cukrouš pro holky, je sice svůdné, ale taky dost laciné. Nezpochybnitelně se totiž stal v uplynulých letech popovým hlasem dorůstající nebo čerstvě dorostlé generace.

A teď začíná být jeho tvorba zajímavá, protože řeší problém, ze kterého se dokázal snad nejlépe vykroutit jeho jmenovec Timberlake: jak se z hezouna, kterého obdivují hlavně čtrnáctky, stát respektovaným zpěvákem. Ne náhodou je jako spoluautor podepsaný pod dvanácti z třinácti písniček, jež na novinku nahrál.

Na desce Believe "odmutovaný" Bieber i tak zatím výrazem jen lavíruje mezi mužem a puberťákem, který se nestydí přirovnat sám sebe k Buzzovi Rakeťákovi. V některých písničkách (Be Alright) podává svůj doposud nejlepší pěvecký výkon, jinde (Take You) zní tak unaveně a znuděně, že by zasloužil rovnou vypnout.

Za pozornost stojí i několik momentů, ve kterých odkazuje k Michaelu Jacksonovi. Ať už to dělá vědomě jako v singlu Die In Your Arms, který přímo sampluje písničku We’ve Got a Good Thing Going, anebo nepřiznaně v refrénu skladby Catching Feelings, kde dokonce nechybějí ani typické jacksonovské zvonky.

Hodně široký záběr

Přestože sám sebe stále hledá, Bieberovi se povedlo to, s čím neúspěšně bojuje řada jeho kolegů: připravit nahrávku, která v rámci středního proudu uspokojí celé spektrum posluchačů. V úvodní písni All Around The World s hostujícím Ludacrisem se zdá, že se Bieber nechá unést už poněkud unavující eurodiskotékovou vlnou, která pohřbívá celý americký kontinent. V dalších písničkách však zvládá zpívat i bez efektů na hlase, a dokonce i jemně rapuje. Samozřejmě nemůže chybět ani módní dubstep. Přes všechny námitky se rozhodně nedá tvrdit, že by nudil stereotypní šablonou.

Album Believe sice není pro populární hudbu žádný přelomový zázrak, ale lze je brát jako zprávu o tom, že se Justin Bieber nenechává unést slávou a na své kariéře nadále velmi tvrdě pracuje. A nebojí se k tomu použít rádiové hity. Uvidíme, zda do budoucna přestanou být jen krátkého doletu.

Justin Bieber - Believe
CD, 399 korun
Hodnocení MF DNES: 60 %

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Najdete na iDNES.cz