Matt Damon ve filmu Dannyho parťáci (2007)

Matt Damon ve filmu Dannyho parťáci (2007) | foto: © Warner Bros. Pictures

RECENZE: Klukovská pomsta Dannyho parťáků

  • 1
Po lehkém zklamání z třetích Pirátů z Karibiku či Shreka Třetího konečně prolomili kletbu filmových "trojek" skutečně povedení Dannyho parťáci 3.

Pokorným návratem k podstatě, na půdu prvního filmu, překonali druhý díl, kterému - ač nebyl špatný - evropské ladění, přebujelá romance a rozbředlé finále příliš nesedly.

Zato třetí příběh jako by tuhle pokusnou odbočku zlehka vymazal z paměti a navázal tam, kde poprvé skončil a kde to mistrovské partě salonních podvodníků nejvíc sluší: na ohňostrojové přehlídce marnotratnosti a marnosti, v kasinu.

Jejich heslem tu však není zisk, nýbrž pomsta. A pomsta, jak známo, je sladká; v případě Dannyho parťáků 3 navíc i rafinovaná, labužnická a opravdu velmi nevšední, tak trochu rozverně klukovská a bezmála jánošíkovská.

Bez facek, bez krve
Tým, jehož pilíře šarmu tvoří George Clooney a Brad Pitt, se dá znovu dohromady ve chvíli, kdy Al Pacino coby majitel kasina zle podrazí jejich dávného přítele. Nepřímo tak ohlásí konec starých dobrých časů: ten, kdo stiskl ruku Sinatrovi, míval úctu navždy, leč s Pacinovou postavou přichází éra dravých bossů bez pravidel a cti.

Dannyho parťáci 3

70 %

USA, 122 minut

režie Steven Soderbergh,

hrají George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Al Pacino, titulky,

Kinobox: 74 %

IMDb: 6.9

Je tedy zjevné, že ve jménu odvety musí zlosynovo kasino těžce prohrát; ale jak, to je právě ta věda, která zařizuje půl kouzla filmu. Tu druhou půlku příjemné zábavy obstarají herci.

Sice i „trojka“ nejprve udolá záplavou řečí, nežli se hrdinové odhodlají, ale akce ji vykoupí parádními okamžiky. A zápletka se na rozdíl od „dvojky“ zdá překombinovaná jen na chvíli; brzy se vyjasní, vytříbí a vystupňuje. Plán pomsty má přesné zázemí ve velikášsky bizarním hotelu, kde Pacinův snob výtečně kontrastuje se svou pobočnicí, rozháranou myškou alias Ellen Barkinovou.

Kromě šikovných kulis „trojce“ vládne vtip a styl. Tihle Dannyho parťáci jsou lehce zastydlí mimoňové, kteří se zprvu nechytají, analogoví hráči v prudce se rozvíjejícím digitálním světě, jejž řídí totální abstrakce vyšší matematiky. A právě v tom, jak se obyčejný „starý“ důvtip pouští do křížku s moderními vynálezy, tkví neselhávající půvab snímku. Přičemž starosvětský nádech ani tolik nevadí, neboť je často odlehčován sebeironií.

Julia Robertsová, George Clooney a Brad Pitt ve filmu Dannyho parťáci (2001)
Dannyho parťáci 3 - snímek z filmu
Dannyho parťáci 3 - snímek z filmu

Podvodníci století se zkrátka chytře poučili od Bonda. Drží se pravidel, která si sami stanovili; jsou stále vzorně elegantní, stále si vychutnávají šaškovské převleky, nesáhnou ani k jediné facce, natož ke krvi. Stejná zůstává také stavba příběhu: plán, přípravy, potíže, detaily, improvizace, hodina H, úžasné akční finále, nezbytný dvojitý zvrat v závěru. A hlavně zabírá smích.

K nejtřeskutějším nápadům „trojky“ patří falešný asijský hráč, hra s bakteriemi a jedinečná mexická „revoluce“. Hody korunuje něžný sentiment „vyměklé“ dvojice Clooney-Pitt a nepokazí je ani nevtíravá obratnost, s níž tvůrci do děje pašují sponzorské výrobky v čele s křiklavým vrcholem nevkusu, zlatým telefonem.