Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Čtivá kniha dobře vystihuje bohéma Jiřího Štaidla

  8:18aktualizováno  8:18
Patřil mezi hudební osobnosti šedesátých let. Jiří Štaidl tehdy psal hity i Karlu Gottovi. Jaroslav Kříženecký ho představuje jako muže, který pořád za něčím chvátal až do své smrti při tragické autonehodě. V knize se neobjevuje jen povinný životopis, ale i texty Štaidlových písní.

Textař a hudebník Jiří Štaidl | foto: © Česká televize

Tam za vodou v rákosí, Lady Carneval či Hvězda na vrbě jsou písně, které zná skoro každý Čech. Texty k nim a desítkám dalších zlidovělých songů napsal Jiří Štaidl, jehož třicetiletý život se tragicky uzavřel v říjnu 1973.

Jaroslav Kříženecký - Jiří Štaidl (přebal knihy)Právě o jednom z nejnadanějších textařů, jenž dával styl i lesk českému popu šedesátých let, vypráví nová knížka Jaroslava Kříženeckého, nazvaná jednoduše Jiří Štaidl.

Nejde jen o jeho životopis, který přináší plno "povinných" údajů o rodinném zázemí, jeho prvních autorských pokusech či významném podílu na kariéře Karla Gotta. V osudu Jiřího Štaidla je zapsáno velké drama, které přesahuje běžný životní příběh textaře tvořícího spíše za scénou.

"Měl někde v podvědomí zakódováno, že si musí přichvátnout, protože osud k němu bude nespravedlivý," řekla Pavlína Filipovská. "A tak všechno dělal rychle, všude chtěl stačit, všude chtěl přijet první. Takže nás všechny předjel. I tam..."

I proto lze knížku číst jako příběh, který by se, pokud bychom žili v Americe, nejspíš dočkal hollywoodského zpracování. Vždyť před odchodem Jiřího Štaidla, který nepřežil autohavárii u Říčan, se zabila i jeho velká láska, krasobruslařka Hana Mašková.

Psal i dobré scénáře

Autor knížky udělal hodně, aby představil mnohostranný talent Jiřího Štaidla, který směřoval také k filmovým scénářům a muzikálům (Noc na Karlštejně). Jeho silné i slabé chvíle dokládají vzpomínky Evy Pilarové, Karla Gotta, Pavla Bobka, bratra Ladislava Štaidla či kolegy Pavla Vrby.

V textu nechybějí ukázky dobových recenzí, zvláště od publicisty Jiřího Černého, které nejsou vždy pochvalné. Jiří Štaidl nebyl jen bohém, povznesený nad denní trmácení. Dokázal být i pragmatický v tom, že se uměl podbídnout širšímu posluchačskému vkusu.

Textař a hudebník Jiří ŠtaidlV knižní mozaice, která barvitě skládá jeho osobnost, hrají důležitou roli fotografie z rodinného archivu i písňové texty vložené do vyprávění a otištěné většinou v plném znění. Je to dobrý nápad. Většina Štaidlových textů, které ilustrují jeho přesný cit pro zvukomalebnost češtiny, náladu i pointu písní, překračuje standardní úroveň řemesla. Do vyprávění tak vstupuje přímo osobnost, o které je v knížce řeč. K tomu autor v závěru přiložil čtyři povídky Jiřího Štaidla, jeho reportáž Můj výlet na tenký led. Nechybí ani podrobná diskografie.

Biografie o Jiřím Štaidlovi shromažďuje mnoho informací i názorů provázaných do čtivého proudu vyprávění. Knížku lze přivítat a také doufat, že bude odrazovým můstkem k dalším, odborněji zaměřeným publikacím.

Jaroslav Kříženecký: Jiří Štaidl
Nakladatelství XYZ, 384 stran, cena 249 korun
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

RECENZE: Jo Nesbo v Macbethovi prolévá krev, Perssonovi stačí mozek

Jo Nesbo při autogramiádě v Praze

Ze Skandinávie doputovaly na náš trh dva nové kriminální romány od renomovaných autorů. Jo Nesbo přináší variaci na...

RECENZE: Petra Hůlová má povedený návod, jak lze převychovat muže

Spisovatelka Petra Hůlová

Nová próza Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí láká už obálkou. Zaťatá pěst vypadá výhružně. Na koho míří? Na muže. Na...

Picasso byl dětinský, uznává jeho představitel Antonio Banderas

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Když Antonio Banderas jako malý s kamarády pobíhal okolo domu Pabla Picassa v rodné Malaze, mohl těžko tušit, že se z...

Najdete na iDNES.cz