Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Coelhovi vyšel další román, měl si ho však radši odpustit

  6:08aktualizováno  6:08
Brazilský bestsellerista Paulo Coelho má další knihu v češtině. Staršímu románu Valkýry se prý sám trochu bránil. Asi tušil proč.

Spisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu. | foto: Michal Šula, MF DNES

Možná měl brazilský bestsellerista Paulo Coelho napsat jenom jednu knihu. Alchymistu. Protože většina děl, které stvořil před či po něm, je jen přežvykováním stejného moudra: Prožívejte své sny.

V románu Valkýry, který právě vyšel v češtině, tahle věta padne asi tak patnáctkrát. Jde o starší autorovu knihu z roku 1992, nad kterou údajně váhal i samotný Coelho – nebo přinejmenším zrovna nespěchal na překlady do dalších jazyků. Právem. Už jen popis děje zní jako parodie na ezoteriku.

Zjevně autobiografického hrdinu, spisovatele Paula, v mládí posedla černá magie. Když se démoni ozvali, zahnal je ledovou sprchou, ale ztratil přitom víru v sebe. A tak se vydává s dlouholetou přítelkyní Chris do Mohavské pouště naslouchat andělům. Ty mu přivolají divoženky valkýry, které brousí pouští a zvěstují otevřené brány ráje.

Paulo Coelho v PrazeSpisovatel Paulo Coelho natáčel v Praze reklamu

Paulo Coelho na návštěvě Prahy v roce 2009

Za zmínku snad stojí, že valkýry v novém brazilském vydání jezdí na koních, zatímco v tom prvním byly na motorkách. Což by aspoň vysvětlovalo jejich černé kožené overaly. Jenže co si vybrat pro český překlad? Na dotaz nakladatelství Argo přišla z Brazílie stručná odpověď: koně.

Jak promlouvat s anděly

Ještě pozoruhodnější je okolnost, že božské prostřednice holdují uvolněnému stylu, provázenému pivem a náhodnými milenci. Z toho vzejde jediná "bitka" jinak příšerně rozvleklého románu: valkýra Vahalla (nikoli Valhalla) soupeří o Paula s Chris, aby se ukázalo, že pravá láska vždycky zvítězí nad chvilkovou vášní.

Rámec příběhu volně vychází ze severských mytologií o krásných válečnicích boha Ódina, do nichž Coelho montuje myšlenky New Age či křesťanství. Předává je typicky nabubřelým stylem, v němž vibruje energie duše světa a zjevují se zlaté paže.

Malá ukázka: "Vždycky k večeru si spolu sedli, bourali hradbu druhé mysli, modlili se k svému andělovi a invokovali ho. ‚Věřím v ten nový svět,‘ řekl Paulo Chris, když končili další channeling."

Obálka knihy alkýry P. CoelhaChanneling je v alternativních naukách prý docela rozšířené slovo. Znamená "napojení na vesmírný kanál, ze kterého můžeme čerpat odpovědi na všechny otázky, které nás trápí." Potíž je však s českým překladem – neznělo by trochu divně, kdyby Paulo s Chris končili další kanalizaci?

Ať tak či onak, vlastně jediné zajímavější pasáže knihy jsou ty neezoterické. Třeba pár dialogů, z nichž vyplývá napružený vztah ústředního páru. A dochází ke komickému obratu: ten arogantní žák velkého Mistra Paulo je nakonec zastíněný svou jednodušší, spontánní přítelkyní, která začíná rozmlouvat s anděly dřív než on.

Román Valkýry psal Coelho podle svých slov před začátkem "nové války", která lidstvo rozdělí na věřící a nevěřící. Jestli se pro víru přesvědčuje takhle, tak je snad lepší zůstat bezvěrcem.

Paulo Coelho: Valkýry
Argo, Praha 2010
180 stran, 238 korun
HODNOCENÍ MF DNES 20 %
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

RECENZE: Jen takový mistr slova, jako je Kundera, si může dovolit banalitu

Milan Kundera (karikatura) - z knihy Karikatury, slavné tváře v čarách

Raději ať se smějí ďáblové než andělé slibující lidstvu šťastný život pro všechny, jejichž sliby se mění v kriminály,...

Hvězdné války začaly katastrofou. Přečtěte si ukázku z knihy o Lucasovi

George Lucas na setkání  v rámci CinemaCon v Las Vegas

Stejně jako zrod každé legendy, ani Hvězdné války se v začátcích neobešly bez problémů. Režisérovi Georgi Lucasovi se...

RECENZE: Do nitra mužů i žen. Formanová napsala Povídky na tělo bravurně

Martina Formanová

Spisovatelka a scenáristka Martina Formanová se v Povídkách na tělo stává zapisovatelkou obyčejných životních příběhů....Najdete na iDNES.cz