Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Bryan Adams si na Benátské noci nechtěně zajamoval s Brichtou

  12:34aktualizováno  12:34
První ostrý den festivalu Benátská noc se ukázalo, že nový areál ve Vesci má ještě co vychytávat. Hlavními jmény na programu byl Jarek Nohavica a Bryan Adams, na které podle pořadatelů dorazilo kolem úctyhodných devatenácti tisíc fanoušků.

Benátská noc - Bryan Adams | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na parkovištích došla místa dávno před hlavním programem a prostor pod pódii by potřeboval dofouknout nebo minimálně v zadních partiích dozvučit. Při Nohavicově vystoupení to ještě šlo. V civilním "písničkářském" setu jej lidé podpořili zpíváním skoro všech slok, takže při závěrečné Kometě a Fotbalu přezpívali i dunění konkurenčního pódia. Vystoupení Bryana Adamse se však místy měnilo ve fiasko. Ovšem ne jeho vinou.

Několikrát si během něj postěžoval, proč slyší kapelu z vedlejšího pódia. A nakonec skončil o pět minut dřív, než bylo avizováno v programu, když mu do emotivního akustického přídavku v podobě písně Straight from the Heart zněla (odhadem) Brichtova Dívka s perlami ve vlasech.

Benátská noc - Bryan Adams

"Zdá se mi, jako bych tu s tou druhou kapelou jamoval," ucedil Adams uprostřed písničky a všechny emoce, které do té doby budoval, nenávratně mizely v dunění bicích od vedle. Pak sice odkráčel za potlesku publika, ale závěrečnou skladbu All for Love, kterou hrál zatím na všech ostatních koncertních zastávkách z poslední doby, už ve Vesci nepřidal.

Přestože se on i jeho hudebníci snažili, dojmu, který za sebou zanechali před rokem v O2 aréně, tentokrát nedosáhli, přestože show byla postavená takřka totožně. Adamsovi v tom ostatně příliš nepomáhalo ani publikum, které reagovalo velmi vlažně i na provařené refrény a vůbec nerozumělo, když se s ním snažil komunikovat.

Poprvé zabolelo, když v stoptimu písničky 18 Til I Die namísto diváckého chorálu zaznělo ticho. Krom refrénů nejznámějších písniček jako Summer of 69 nebo (Everything I Do) I Do It for You se zmohlo jen na tleskání do rytmu.

Benátská noc - Bryan Adams

Jako by si na Benátské noci moc neporozuměli. Tedy kromě slečny Moniky, kterou si Adams pozval z publika pro píseň When You're Gone a která s ním vedla obstojný dialog v angličtině. A dovedla i zazpívat slova celé písničky, takže se neopakovala ostuda z minula. Adams za to slíbil tričko jí i jejím rodičům, kteří byli také pod pódiem.

Koncert hlavní hvězdy nebyl v jádru špatný, ale bylo vidět, že ostražitost publika zpěváka trochu zaskočila. Stejně jako by ho, kdyby je viděl, zřejmě zarazily zprávy typu "Čauky, mňauky Martinko", "Vansdorf, vole!" nebo inzerát na prodej bišonků, které si lidé posílali SMS zprávami přes spodní lištu projekce.

Nepůsobí právě povzbudivě, když někdo během vašeho koncertu do projekce napíše: "Bryan je dobrý, ale Jarek je Jarek." S vědomím toho, jaký u nás odehrál koncert před rokem a že festivalový program v podstatě kopíroval halové turné, se tak rychle ukázalo, že tentokrát to byl z mnoha důvodů spíše odvar z toho, co Bryan Adams se svými muzikanty na pódiu obyčejně svede.

Benátská noc - Bryan Adams

Svědčil o tom nakonec i ohromný dav, jenž se ani nevešel pod scénu vyhrazenou zmíněnému Aleši Brichtovi, který končil dvacet minut po Adamsovi. Zájem o něj zcela přesáhl divočení na následující německé powermetalové kapele Gamma Ray, jejíž produkce byla ubíjející a kořeněná trapnými proslovy zpěváka ("Jsme rádi, že nám dělal předkapelu Bryan Adams. Haha, dělám si srandu.").

Jenže na festivalu se už v době, kdy hráli, nedalo moc kam hnout. Jen čekat na natáčení DVD kapely Škwor nebo zamířit na diskotéku do stanu Evropy 2, kde pouštěl písničky Pavel Cejnar a doprovázel je různými výkřiky a vtípky ("stromeček si ozdobím" namísto věty "Everyday I'm shuffling" v písni Party Rock Anthem od LMFAO a podobně). Každý podle svého gusta.

Zvláštní dramaturgie Benátské noci, která střídá tvrdé rockové party s revivaly a rodinnými popovými kapelami, je už daná. Otázkou je, zda do dalších dvou dnů, během nichž vystoupí jako hlavní hvězdy Kabát a kontroverzní Daniel Landa, dokáže festival v novém areálu a s takřka zaplněnou kapacitou vychytat chyby. Ty začínají už nekonečně dlouhými frontami na pivo a i kvůli takovým zanechal první večer spíše rozpačitý dojem.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Festival Sziget láká na Gorillaz, Gallaghera i vylepšené sprchy a toalety

Na víc než týden se kvůli hudebnímu festivalu Sziget proměnila tato část...

Ostrov Óbudai na Dunaji v centru Budapešti se od středy na týden opět promění v ostrov svobody a hvězdné hudby. Začíná...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz