RECENZE: Boxerský Fighter je poctivý rváč. Jen vlastně není o boxu

  • 10
Fighter spadá do kategorie takzvaných sympatických filmů. Nesnaží se oslnit formálními kejkly, nehraje si na něco, co není. Má v sobě poctivost, skromnost a zdravé zaujetí pro příběh a jeho protagonisté si právem mohou myslet na Oscary. Ne tak už film samotný.

Snímek Davida O. Russella bývá nejčastěji definován jako boxerské drama. Jakkoli důležitou roli v něm však boxerský ring hraje, o sport samotný tu až tak nejde. Alespoň ne v první řadě. Když už bychom chtěli škatulkovat, mnohem lépe by se Fighter hodil pod záložku sociálně - rodinného dramatu.

Rodinný ring

Micky (Mark Wahlberg) a Dicky (Christian Bale) jsou bratři. Oba žijí boxem, ale zatímco staršího Dickyho okolí oslavuje jako legendu (poslal k zemi šampiona  - co na to, že kdysi dávno), Micky  se může snažit, jak chce, ale vždycky bude až ten druhý.

Z filmu Fighter
Z filmu Fighter
Z filmu The Fighter

Z filmu Fighter: nominaci na Oscara má Amy Adamsová (vlevo) i Christian Bale (uprostřed). Na Marka Wahlberga se nedostalo. Právem: boxuje skvěle, ale herecky za kolegy zaostává.

Nutno říct, že roli otloukánka (v případě zápasů doslovného) hraje Micky dobrovolně. Bratrovo slovo je mantra a on mu naslouchá, i když je sám přesvědčený o opaku. "Ty to zvládneš," uslyší těsně předtím, než dostane nakládačku od boxera dvojnásobné váhy - kšeft, který Dicky bratříčkovi domluvil, aby si vydělal na vlastní nákladný život.

A nejen on: významným hybatelem Mickyho osudu je také matka obou sourozenců. Tahle odbarvená verze Peggy Bundové s laciným vkusem a slovníkem dlaždiče diriguje Mickyho život směrem, který se hodí výhradně jí a prvorozenému synovi.

Kdykoli se Micky pokusí vzbouřit, matka na něj bafne za hlasité podpory svých sedmi lítých dcer, a je po "revoluci". Ostatně v podobné pozici se nachází i její manžel, muž který pochopil, že za dané konstelace bude lepší mlčet (Nastěnčin otec by si s ním rozuměl). Tahle rodina má zkrátka odjakživa jenom jeden středobod - šampiona Dickyho.

Z filmu Fighter

Sestry Mickyho a Dickyho jsou svéráznou variací na chór z antických dramat. Zpovzdálí sledují a komentují dění a někdy to stojí opravdu za to.

Byť se zdá situace beznadějná, nakonec se pomlácený Micky k vzpouře odhodlá. Stane se tak ve chvíli, kdy jeho bratr - idol skončí ve vězení jako recidivista a narkoman. Tehdy se na popud své nové přítelkyně, barmanky Charlene (Amy Adamsová), rozhodne začít znovu od nuly a hlavně bez svých samozvaných manažerů. A protože jsme v hollywoodském filmu, uspěje. 

Až na dřeň

Jak naznačují předchozí řádky, Fighter zdaleka neukazuje jen zápas v ringu. Je také sledem malých vnitřních bojů - ať už těch v rámci rodiny, či v hlavě rozpolceného muže.

Jako každý správný sportovní film i tenhle smrdí potem a i v tomhle existují scény, jež živí divákovy smysly ryze fyzickými zážitky. Nicméně přestože z obrazu box nikdy zcela nezmizí, funguje  rozhodně víc jako kulisa než jeho hlavní aktér. Což je jen ku prospěchu věci.

Špatnou zprávou pro tvůrce je, že jakkoli nás Mickyho boj o život baví pozorovat, na zážitek roku je to pořád málo. Chybí ona příslovečná jiskra a chuť pohrát si i s jinou vrstvou, než je linka příběhu. To, čím O´Russela hravě převálcují Boyle či Aronofsky.

Z filmu Fighter

Matka ve skvělém podání Melissy Leo dělá svému mladšímu synovi manažerku. Nejčastější věta, kterou používá, zní: "Vždyť to všechno dělám pro tebe!"

Na druhou stranu - ne náhodou má Fighter sedm nominací na Oscara, z nichž téměř polovinu tvoří nominace herecké. Stejně jako v ringu i na place jdou všichni hlavní interpreti na samou hranici svých schopností. A někteří i dál. Christian Bale dokázal své postavě dát tolik poloh, až nám z toho přecházejí oči. Umí být přesvědčivý jako zištný egoista i jako obětavý bratr, syn s oidipovským komplexem i problémový zmetek, sportovec - šampion i lidská troska, lev salónů a i figurka budící lítost.

Schopnost vstát, i když už rozhodčí dávno odpočítal KO, nevychází jen z jeho houževnatosti a vnitřní pýchy, ale i ze vzácného daru sebeironie. Rošťáckému úsměvu v pohublé tváři, jímž občas připomene Rentona z Trainspottingu (jen o několik dávek a let zdevastovanějšího), se těžce vzdoruje. Ví to Charlene, matka i Micky. A poznáme to i my.  

Matka na telefonu

Ostatně je to právě Bale, kdo se postará i o dva nejpůsobivější okamžiky filmu. Neodehrávají se, jak by se u boxerského snímku dalo čekat, mezi provazy, nýbrž mezi mřížemi a ostnatými dráty, ve vězení. 

Tam padlý Dicky nejprve vidí dokument, jenž o sobě nechal natočit v bláhové víře, že jde o poklonu jeho šampionské kariéře (ve skutečnosti ukazuje, jak se z mistra boxu stane feťák). A tamtéž následně sleduje i první důležitý zápas svého znovuzrozeného bratra - už však nikoli v televizi, ale pouze prostřednictvím hlasu matky v telefonu ("Dokument, kde brečí můj syn, mi tu klidně pustí, ale box je prý pro vězně moc drsný!" okomentuje to suše). 

Z filmu Fighter
Z filmu Fighter
Z filmu Fighter

Bratrská láska je fajn, ale Charleen nad ní u Mickyho vyhrává.

Je pravdou, že když se Baleův esprit prolne s řízným rockovým doprovodem a všichni hrají jako o život (obzvláště Melissa Leo, bravurně lavírující mezi rolí zoufale milující matky a bezohledné semetriky, nemá konkurenci), odpustíme režisérovi i jindy neodpustitelné manýry a klišé včetně siláckých proslovů a chlapáckých gest. V oblacích se ale vznášet nebudeme.

Fighter je v oscarovém klání spíše umouněnou popelkou než favoritem a v lepším případě dosáhne jen na jednu dvě sošky ve vedlejších hereckých kategoriích. Nicméně je to taky solidní rváč, takže kdo ví, co nakonec bude. Třeba se mezi vítěze vetře stejně jako nezmar Dicky do šampionského videa. A my mu to rádi odpustíme.

HODNOCENÍ iDNES.cz 70%