Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Billy Elliot stvrdil britský zázrak

  14:32aktualizováno  14:32
Takzvaná „sociálka“ se ve Francii hýčká, u nás pomíjí a Britové ji umějí natočit. Zázrak vzkříšení ostrovní kinematografie, obdivovaný už několik let, teď stvrzuje Billy Elliot, nominovaný na ceny doma i v Americe a srovnávaný s hořkou komedií Do naha!

Jamie Bell | foto: Profimedia.cz

Tam šlo o nezaměstnané oceláře, kteří zkusili pánský striptýz, nyní jde o stávkující horníky, mezi nimiž zkouší školák Billy probojovat svůj sen o tanci. A oba snímky dokonale balancují na ostří humoru a slz, aniž citově vydírají či politicky agitují.

Billy Elliot

USA, 2000, 111 minut.

Režie: Stephen Daldry. Scénář: Lee Hall. Kamera: Brian Tufano. Hudba: Stephen Warbeck.

Hrají: Julie Waltersová, Jamie Bell, Jamie Draven, Gary Lewis, Jean Heywoodová, Stuart Wells, Mike Elliot, Janine Birkettová, Nicola Blackwellová a další.

Hodnocení­: 80 %

Sever Anglie, rok 1984: vláda zavírá doly, jedenáctiletý hrdina hlídá babičku a otec i bratr, vzbouření horníci, demonstrují proti stávkokazům. Zaťaté pěsti ostrých chlapů nutí Billyho ke stejně silácké zábavě - boxu; jenže v tělocvičně, kde on dostává do nosu, se holčičky učí baletu.

A Billy touží tančit: obyčejný, ušatý a pihovatý kluk, žádný sladký krasaveček a la Hollywood, v podání Jamieho Bella dokonalý herecky i pohybově. Snad by uspěl, kdyby žila maminka. Ale jak má vysvětlit mužským, kteří se rvou s poldy a jejichž svět u šachty začíná i končí, že opovrhovaný baleťák nemusí být slečinkou a homosexuálem z jejich předsudků? Navíc vrozenou soudržnost rodiny ovlivňuje beznaděj, rezignace a z ní bezděčně vybuchující zloba i vůči těm, které milujeme.

Přirozenost, s níž děti vnímají bouřlivé dny dospělých, kreslí režisér Stephen Daldry v jedinečně prostých obrazech. Holčička za chůze konverzuje a klacík, jímž přejíždí po zdech domů, drnčí všedně i po hradbě policejních štítů.

Billy mění boxérský ring za baletní školu

Billy Elliot je filmovým debutem  divadelního režiséra Stephena Daldryho. Film, vyprávějící příběh o mladém chlapci, který  se navzdory otcovým přáním touží stát slavným tanečníkem, měl premiéru na loňském  festivalu v Cannes, kde sklidil obrovské nadšení kritiků i diváků.

Drsný otec jedenáctiletého Billyho chce mít ze svého syna pořádného chlapa, a proto ho pošle do kurzů boxu v místním sportovním středisku. Billy se opravdu snaží proniknout do tajů tohoto drsného sportu, když ale vedle v sále  spatří trénink budoucích primabalerin, okamžitě je mu jasné, co by chtěl dělat. Hlavou mu však víří myšlenky typu, co by tomu řekl jeho otec nebo militantní bratr.

Touha je ale silnější než on a tak se domluví s paní Wilkinsonovou, která mladé baletky trénuje, aby ho zařadila mezi dívky. Brzy se ukáže, že jeho talent je obrovský a tak na nátlak paní Wilkinsonové zaplatí otec Billymu  hodiny na prestižní baletní škole. Neprohloupí... (cfa, kne)

„Máma je neukojená, proto učí tancovat,“ říká Billymu o své matce a jediné zastánkyni jeho snu, robustní dámě věčně s cigárem.

A chlapec míní: „Tanec místo sexu? Dospělí jsou vadný.“

Bez ohledů Billy jedná i s učitelkou, která ho tajně cvičí na konkurs do baletní školy (“Nejedete vy po mně?“), a ona s ním: přímým, nesentimentálním jazykem kraje. Když hochův sen hájí před jeho rodinou, srážejí se tu „měšťácké krávy“ s „pokryteckými zmetky“ a trpící Billy čelí přestřelce nadávek tancem, zoufale vzdorným, jejž zastaví až rezavý plot.

Někde za ním, za špinavým přístavem, kde poprvé slyšel o Labutím jezeru, tuší jiný svět: bílý, bez sazí. V silné scéně pak otec váhá, zda revoltu syna staršího zradí pro talent syna mladšího: ten má aspoň šanci. Ale jim nezbývá než fárat do tmy s vyhaslýma očima, od výplaty k výplatě, od šichty k hospodě, den za dnem.

Nic z toho ovšem film nekáže slovy. Vypráví obrazy a pohyby s příhodnou dobovou hudbou (Děti revoluce), prolnutím paží při tanci a demonstraci, krví na prádle strženém ze šňůry při bojích s policisty. Symboly vzkazuje: Je fuk, kdo vyhrál stávku; jediný možný vítěz je ten, kdo dohlédl za dvorky a černé haldy dětství.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz