RECENZE: Jediná přežila požár. Úspěšný román ukazuje jiný smutek

  12:57aktualizováno  12:57
V jednu chvíli mít všechno a v druhou vůbec nic. Scénář, který má na vině bezesné noci mnoha neurotiků, nabízí spisovatelům poctivě nakypřenou vypravěčskou půdu. Důkazem budiž román Měla jsi vůbec někdy rodinu? amerického spisovatele Billa Clegga.

Požár (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Hlavní hrdinku příběhu June Reidovou čeká důležitý den. Vdává se jí dcera. V malém connecticutském městě, kde žije, se proto sešli všichni její nejbližší včetně bývalého manžela i současného přítele. V předvečer svatby se však stane tragédie. Vinou úniku plynu dům vybuchne a všichni s výjimkou June umírají. Ač přežije, stává se protagonistka taktéž obětí neštěstí.

Sice za ně nezaplatila životem jako její rodina, přesto přišla o to jediné, co jí dávalo pocit bezpečí. Už od první stránky se tak románem line otázka: za co stojí život bez všech milovaných, kteří nás obklopují? Není to však jediný otazník, který Bill Clegg před čtenáři vykresluje. Dotýká se i problematiky viny a představy, že času máme na tomto světě dost.

Nezvyklý zármutek

Nepříliš originální, leč skvěle zpracovaný námět si na autenticitě dodává ve chvíli, kdy June prchá ze své domoviny a vydává se na cestu. Zármutek v jejím podání však zdaleka nevyjadřuje hysterický brek, nostalgické otevírání ran ani oddávaní se návykovým látkám, jak by se dalo očekávat. Je to emoce ve svém externím projevu velmi komorní, avšak v nitru propastně hluboká.

Měla jsi vůbec někdy rodinu?

Bill Clegg

přeložila Tereza Horáková

Domino, 295 stran

Hodnocení­: 75 %

Smrt blízkých June i další hrdiny přivede zpět k minulosti, řešení křivd a prohřešků zakopaných příliš nízko pod povrchem, než aby ve vypjaté situaci nevyšly najevo. Velká část vyprávění tak sestává z retrospektiv, vnitřních monologů, díky kterým se čtenář dostává k samotné podstatě jednotlivých hrdinů. S dialogem sice Clegg zacházel jako se šafránem, v tomto případě to však vůbec nevadí.

Nevadilo to ani porotě prestižního literárního ocenění Man Booker Prize, která autora zahrnula do širšího nominačního výběru. Pro muže, který teprve před pár lety zdolal těžkou závislost na kokainu, kvůli níž přišel o práci i zázemí, jde o úctyhodný výkon.
Nejčtenější

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...

Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....RECENZE: My nejsme rasisti. Ze seriálového Lynče dýchá objednávka

Ze seriálu Lynč

Jednak vděčný detektivní žánr, jednak okatý diktát politické korektnosti. Mezi oběma mlýnskými kameny se bude po osm...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži Czech Press Photo

Fotografie nominované do soutěže Czech Press Photo 2018

Dvacátý čtvrtý ročník soutěže Czech Press Photo už zná fotografie, které nejvíce zaujaly mezinárodní porotu. Ta...

Další z rubriky

Komu byste dali Nobelovu cenu za literaturu? Hlasujte v anketě iDNES.cz

Nobelova cena za literaturu pro Doris Lessingovou

Nobelova cena za literaturu se letos neuděluje. Zpravodajský portál iDNES.cz proto pořádá anketu, ve které si sami...

Tatéra z Osvětimi chtěli cenzurovat kvůli intimitě, prozradila autorka

Spisovatelka Heather Morrisová

Příběh Žida Laleho Sokolova mohl zůstat navždy utajen, nebýt iniciativy jeho syna. Muž, který tetoval ostatním vězňům v...

RECENZE: Mamon, vulgární kšefty, politika. Hod mrtvou labutí je rozkoš

Ze seriálu Případ pro exorcistu

Kdo je Ondřej Hübl? Textař, scenárista, kreativec, ročník 1976. Ale to není důvod, proč si zapamatovat jeho jméno....Najdete na iDNES.cz