Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: DOX hostí anděla s ďáblem. Potkali se v působivé souhře

  14:33aktualizováno  14:33
Luciferův efekt v pražském DOX je velkolepá výstava. Připravil ji Jaroslav Anděl a je to vlastně dobrý vtip: anděl představuje ďábla.

Ústřední motiv výstavy Luciferův efekt: Střetnutí se zlem | foto: archiv DOX

Ale o jakého ďábla jde? Jistě ne o atraktivní středověké fantomy, o rohaté netvory, kteří požírají pokojné a spořádané zástupce lidského plemene. I když... Ďábel, kterého tematizuje renomovaná pražská výstavní síň, má sice tvář moderní, jeho domovem je převážně druhá polovina dvacátého století, ale podstata zůstává neměnná od dávnověku.

Lucifer je tu padlým andělem, pokušitelem dobra a svůdcem na cesty, které vedou za hranice morálky, čili na cesty zla. Vydatně mu v tom pomáhají nejrůznější moderní technologie, které umožňují jednomu kontrolovat a ovládat druhé. Všechny ty nástroje novodobých otrokářů, které kriticky nahlíží filozofie minimálně od Karla Marxe po Michela Foucaulta. Ale nejenom filozofie, také sociologie, jmenovitě třeba Zygmunt Bauman – a samozřejmě psychologie.

Právě kniha amerického psychologa Philipa Zimbarda, jež nese název shodný s titulem výstavy, dala k celému projektu impulz.

Kritika, provokace, pobouření

Co je tedy ve dvou patrech DOX k vidění? Fotografické práce vedle videoartu a filmu, záznamy happeningů po boku apelativních slovesných kreací. Koláže, montáže, konfrontáže. Celkem je tu představeno šestadvacet výtvarníků z různých koutů světa. Protože zlo má jednu, univerzální podobu. Ať se děje v rodině, ve škole, ať je jeho pachatelem stát nebo "neviditelná" ruka globálního trhu.

Luciferův efekt je výstava přirozeně kritická, má potenciál provokovat, pobuřovat. Vždyť záběry z koncentračních táborů, z věznic, z masových přísah na ikony nacismu, komunismu nebo mafiánského kapitalismu jsou opravdu nehezké. Jak to, že se člověk dokáže tak snadno vzdát ideálu dobra a vydat se pohodlnou, oportunistickou cestou zla?

Po kořenech sice výstavní projekt nepátrá, i tak je však působivý. Zejména když člověk na moment zavře oči před mohutným přívalem pestrobarevných obrazů a zaposlouchá se do zvukové koláže, poskládané z výkřiků, šepotů, zneklidňujících zvuků a hluků, které se k němu ze všech stran linou.

Luciferův efekt je v dobrém slova smyslu neodbytnou výstavou; jen tak svého diváka nepustí. A dává mu s sebou na cestu z galerie vydatnou porci nepříjemných otázek: Viděl jsem umělecké dílo, anebo angažované, ideologické gesto? Nejsou informace, s nimiž Luciferův efekt pracuje, poněkud jednostranné? Nestal jsem se obětí manipulace, proti které expozice vlastně protestovala? Jedna z vystavujících, Jenny Holzerová, říká: "Opravdu zlé lidi čeká strašný trest." Jsou to jen slova, dost slabá útěcha. Jenže zbývá nám tváří v tvář moderní době a jejím nemocem něco víc?

Luciferův efekt: Střetnutí se zlem
DOX – Centrum současného umění, Poupětova 1, Praha 7, kurátor Jaroslav Anděl, výstava trvá do 2. ledna 2012
Hodnocení: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz