Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reakce lidí se nedají předem odhadnout

  10:46aktualizováno  10:46
Jedenačtyřicetiletý francouzský spisovatel Benoit Duteurtre, jenž v minulých dnech četl a besedoval v Česku, ve své vlasti trvale popichuje - jak svými romány, tak hudebními kritikami, jež jdou proti vnucovaným pravdám. O jeho eseji Requiem za avantgardu (1995) poznamenal anglický konzervativní filozof Roger Scruton: "Jenom Francouz mohl napsat tuhle knihu, která odironizuje ironiky a ukazuje nedostatek inspirace u současných skladatelů." V češtině Duteurtreovi loni vyšel román Totální výprodej.
Připravuje se vydání dalšího titulu Divný čas, kterému Francouzská akademie přiřkla Cenu za román. Je rovněž čerstvým laureátem ceny Médicis za román Cesta do Francie.

Snil jste někdy o tom, že budete nejlepší současný hudební skladatel?
Hudba je pro mě posedlost. Ale ambice být profesionální muzikant jsem nikdy neměl. Radši poslouchám, než hraju.

A co takhle nejlepší současný spisovatel?
To jsem měl v plánu vždycky.

Říkáte, že umění není náboženství, ale zábava. Bavíte se také, když píšete své romány a hudební kritiky?
V tom je právě ten paradox. Když autor chce, aby text byl pro čtenáře potěšením, někdy dost vytrpí. Já zažíval muka u hudebních kritik: stále musíte něco vysvětlovat, porovnávat. Mnohem raději hudbu představuji - mám vlastní hudební program v rádiu France Musique.

V románu Totální výprodej s gustem karikujete doupata hudebních časopisů, jejichž recenzenti se řídí vkusem svého šéfa a ten předpokládaným vkusem svých čtenářů. Zažil jste něco podobného na vlastní kůži?
V jednom ženském časopise mi redaktorka odmítla přijmout článek o pianistovi. Jediný důvod byl, že ten skladatel byl moc starý. Snímky starých lidí prý čtenáři jejího magazínu nevidí rádi.

Takže jste se také přizpůsoboval?
Hudební kritik nikdy nemůže psát tak, jak by chtěl. Nevím, jak je to u vás, ale ve Francii podmínky diktuje orientace a vkus určitého listu. Spousta časopisů pro ženy si například libuje v takové podivně zakrývané vulgárnosti, která je nesnesitelná. Přivydělával jsem si také v policejním magazínu, kde se alespoň všechno říkalo otevřeně. Pracoval jsem s detailem, nic nevynechával. Bylo to nakonec daleko zajímavější než psát módní články, které jsou svým obsahem prázdné.

Jak vůbec ve Francii přijali vaši kritiku tamějších kulturních poměrů, do niž jste se položil v románu Totální výprodej?
Dostal jsem například dopis od jedné dámy, která všechny mé předešlé knihy spálila. Recenzenti a kritikové o mně prohlašovali, že jsem nechutný a svět vidím jen perverzníma očima. Ty nejhorší ohlasy jsem posbíral a všechny je otiskl v jedné literární revue. Ale na druhou stranu tu byly i pozitivní ohlasy - ozval se mi třeba Milan Kundera, kterého jsem do té doby osobně neznal. Pak jsem vydal román Divný čas a Kundera napsal do listu Le Novel Observateur velmi pochvalnou kritiku. Později tahle knížka vyšla ještě v kapesním vydání a můj nakladatel použil Kunderovu recenzi jako předmluvu. Dost jsme se spřátelili - ostatně hodně nás spojuje právě vášeň pro hudbu.

Stále se vám ještě daří svými díly budit takový rozruch?
Předloni vyšel v jedněch novinách článek Nejnenáviděnější člověk v Paříži. Byl o mně. Totální výprodej spustil vlnu, která ne a ne se zastavit. Každá moje nová kniha vyvolá polemiku.

A co takhle jednou něco méně jedovatého?
Vy si asi myslíte, že se na polemiky nějak specializuju (smích), a přitom třeba můj poslední román Cesta do Ameriky je vcelku mírumilovný. Jenže reakce lidí se nikdy nedá odhadnout. Někdy si myslím: napsal jsem knížku pro děti a on je z toho skandál!

Jedenačtyřicetiletý francouzský spisovatel Benoit Duteurtre, jenž v minulých dnech četl a besedoval v Česku.

Jedenačtyřicetiletý francouzský spisovatel Benoit Duteurtre, jenž v minulých dnech četl a besedoval v Česku.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz