Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rusko je mezi banánovými republikami, říká Kubišová k Pussy Riot

  17:52aktualizováno  17:52
Dvouleté odnětí svobody, kterým vyvrcholilo soudní jednání se členkami kapely Pussy Riot, považují čeští umělci a disidenti za skandální, nesmyslné a ostudné. "S Putinovým režimem si svoboda těžko může rozumět," uvedl muzikant Michal Prokop.

Soud s Pussy Riot | foto: Reuters

Moskevský soud v pátek odsoudil dívky za výtržnost v pravoslavném chrámu, kterou chtěly protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku.

Kubišová: Je to celé nesmysl

Marta Kubišová

Zpěvačka Marta Kubišová

"Rozsudkem se (Rusko) ocitlo na seznamu banánových republik. Je to celé nesmysl, už to, že jsou soudně stíhané," řekla Marta Kubišová, která kvůli komunistické perzekuci nemohla zpívat a veřejně vystupovat 20 let. Letos sedmdesátiletá zpěvačka drží palce všem pokračovatelkám a fandům mladých punkerek, kteří po celém světě už delší dobu pořádají akce na podporu odsouzených.

Malý: Když se omluvily, měly by dostat jen pokutu

Biskup Václav Malý

Biskup Václav Malý

Pussy Riot dostaly dva roky natvrdo

Za ostudu považuje celou akci i biskup Václav Malý. "Když se ta děvčata omluvila, měla by dostat nanejvýš pokutu, ale rozhodně nebýt vystavena trestnímu stíhání. Čekal bych od moskevského patriarchy, že řekne: Ta děvčata osvoboďte. Mrzí mě, že od vedení pravoslavné církve nezazněl ani jeden hlas, který by řekl: Toto trestní stíhání je nevěcné," řekl Malý.

Zároveň upozornil, že ve stínu procesu s Pussy Riot zůstávají další vážné případy umlčování či pronásledování umělců či blogerů v Rusku. "Je nebezpečí, že se na ně zapomene," dodal Malý. Na podporu muzikantek se v otevřeném dopise adresovaném moskevskému patriarchovi Kirillovi připojili i zástupci různých církví působících v Česku.

Wanek: Je to perzekuce na perzekuci

Už jsme doma (Miroslav Wanek)

Miroslav Wanek ze skupiny Už jsme doma

Tříhodinové čtení rozsudku sledoval i frontman skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek. "Bylo to děsné a absurdní. Dva roky je i na Rusko, které bych rád vnímal jako civilizovanou zemi, ale nejde to, je to moc. Je to perzekuce na perzekuci, celé 20. století i dál," uvedl Wanek, kterému páteční jednání moskevského soudu připomnělo někdejší chování českých úřadů.

"V disentu se kdysi používal termín 'předposranost' - mocnář ani nemusel říct, co by chtěl, a hodnostáři, policisté, soudci předem odhadovali jeho přání. Putin udělal geniální tah, když řekl: Buďte k nim shovívaví. Teď se může hájit, jak má nezávislé soudy," uvedl Wanek, který v Rusku několikrát koncertoval.

Prokop: S Putinovým režimem si svoboda těžko může rozumět

Michal Prokop (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Michal Prokop na Open Air Music Festivalu Trutnov 2012

Podle Michala Prokopa je celý soudní proces politickou kauzou. "S Putinovým režimem si svoboda těžko může rozumět," uvedl. Vystoupení muzikantek v kostele ho prý příliš neokouzlilo. "Ale mají právo dělat si, co chtějí. Řada kumštýřů má postavený svůj umělecký výraz na čáře nebo za ní. A provokace je celkem oblíbená umělecká metoda, která k punku patří," řekl muzikant.

Trestání muzikantů za postoj, který vyjadřují vůči establishmentu, považuje za nesmysl i Petr Štěpán z punkové kapely Hrdinové nové fronty.

Protesty před budovou soudu, kde probíhá proces s Pussy Riot (17. srpna 2012)

Protesty před budovou soudu, kde probíhá proces s Pussy Riot (17. srpna 2012)

Muzikantky Jekatěrina Samucevičová, Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová byly v únoru zadrženy při happeningu v hlavním moskevském pravoslavném chrámu Krista spasitele.

Podpora

Podporu ruským muzikantkám vyjádřili umělci po celém světě, mezi nimi například Madonna nebo Paul McCartney. V Česku se na jejich podporu konalo několik happeningů a koncertů, lidé na nich podepisovali petici za osvobození muzikantek.

Před oltářem v jedné z chrámových lodí zazpívaly s kuklami na hlavách a krátkých šatech bez rukávů "punkovou modlitbu" s refrénem "Bohorodičko, vyžeň Putina".

Chtěly tak prý protestovat proti rostoucímu vlivu pravoslaví na ruskou politiku. Obhajoba se chce proti dnešnímu rozsudku odvolat, žádala osvobození. Muzikantky odmítly přiznat vinu, ale už dříve se věřícím omluvily.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Poprvé v životě jsem měl tři nealko piva, ať to nepoděláme, říká Holý

J.A.R. mají i cenu za skladbu roku.

Skupina J.A.R. se stala hvězdou letošních Andělů. Se svou deskou Eskalace dobra proměnila tři ze čtyř nominací, včetně...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Najdete na iDNES.cz