Ray Charles

Ray Charles | foto: archiv

Ray Charles a Count Basie spolu ze záhrobí

Může někdo vydat nové album dva roky po smrti? A může ho na něm doprovázet někdo, kdo zemřel ještě o dalších dvacet let dřív? Nic není nemožné.

Předcházející sloupek Na okraj najdete ZDE

ALBUM TÝDNE
Ray CharlesRay Charles
zemřel v roce 2004. Kapelník Count Basie v roce 1984. A přesto jim vyšlo společné album s vtipným názvem Ray Sings, Basie Swings (Concord/Universal). Pravda, okolnosti jeho vzniku jsou poněkud podivné a název hodně zavádějící. Působí totiž dojmem, že se jedná o společné nahrávky Raye Charlese a orchestru pod vedením Counta Basieho. To je však méně než polopravda. Ve skutečnosti byly nalezeny nahrávky Charlesova zpěvu z roku 1973, původně skutečně zřejmě určené k společnému projektu s Basiem. Ty byly letos na jaře přimíchány k novým nahrávkám stále činného bigbandu Counta Basieho (samozřejmě dávno pod jiným vedením). Běhá vám z toho trochu mráz po zádech? Ano, právem. Taková je doba. Ale ta hudba je výborná.

Kromě Basieho bigbandu je zvláštním hostem nahrávky také slavný hráč na hammondky Joey DeFrancesco. Repertoárově se nejedná o žádné velké překvapení. Nechybějí samozřejmě Rayovy největší klasiky (I Can´t Stop Loving You, Busted, Cryin´ Time a pochopitelně Georgia On My Mind na závěr), moc pěkná verze Let The Good Times Roll, na kterou má "copyright" v posledních desetiletích spíše B.B. King. Ray Charles se rád zmocňoval jak muzikálových a jazzových čísel (zde Rodgers-Hammerstein a bratři Gershwinové), tak dobových hitů. Ve speciální aranži zde tak zní beatlovská The Long And Winding Road či hit dnes už pozapomenuté písničkářky Melanie Look Waht They´ve Done To My Song.

Ray Sings, Basie SwingsI přes podivné okolnosti vzniku alba je Ray SIngs, Basie Swings albem velmi příjemným, už proto, že zpěvák byl při nahrávání zjevně ve formě a Basieho pohrobci hrají skutečně dobře. Rozhodně toto album vypovídá o tom, proč se tomuhle chlapíkovi přezdívalo Genius, mnohem výmluvněji, než jeho poslední za živa natočené a notně přeceněné album duetů Genius Loves Company.

JEŠTĚ VYŠLO
E.S.T.Z koncertování v Čechách dobře známí vyslanci progresívního švédského jazzu Esbjorn Svensson Trio přichystali nové album Tuesday Wonderland (ACT Music/2HP). Rozmáchlé klavírní předivo, zajímavé nejen harmonicky, ale i melodicky, si skvěle tyká s moderní rytmikou, vše je jen místy a velmi citlivě proloženo elektronickými zvuky. E.S.T. nehrají žádný acid jazz, jde o převážně akustickou komorní muziku, která ale drží krok s dobou. Dokládá, že jazzová současnost je především záležitostí osobností a jejich talentu, nikoli pouze použitých prostředků.

REEDICE TÝDNE
Ray BrownV reediční řadě Discover Jazz došlo na další položku ze série legendárního kontrabasisty Raye Browna "Some Of My Best Friends Are...", tentokrát s doplňkem Singers (Telarc/Classic). Za doprovodu Brownova tria a dalších instrumentalistů (mimo jiné saxofonista Antonio Hart či kytarista Russell Malone) se zde prezentuje řada špičkových jazzových zpěvaček v čele s Dianou Krall a Dee Dee Bridgewater. Jediným zástupcem mužského zpěvu je Kevn Mahogany. Repertoár standartní, interpretace výtečná, cena mírná.