Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rapper Vec: Hip hop je konfliktní hudba

  14:45aktualizováno  14:45
Vec, nejstarší rapper slovenské hiphopové scény, přemítá nad názvem Funkčný Veterán, který dal svému druhému sólovému albu, a říká: "Pamatuju si leccos, zažil jsem hodně, ale furt je se mnou třeba počítat." Tohle odpoledne bude dlouhé. A skončí na baru.

Vec | foto: Jana Kusalová (Filter)

Zatím sedíme v kuchyni ve Vecově bytě v centru Bratislavy. Mluvíme pozvolna a z televize celou dobu hraje dechovka. Lidi různého věku a pohlaví v krojích divokých barev tancují a smějí se na sebe i přímo do kamer. Rok výroby 2008. "Lepší tohle než nějaké kokotiny," pronese Vec.

V rohu místnosti je koš z půlky plný sešlapaných pet lahví a nad ním instrukce, jak třídit umělou hmotu. Vec nám nabízí čaj. Snaží se být příjemný, ale pohled mu chtě nechtě pořád sklouzává k televizní obrazovce a ta má i v případě mnohoslovného rapera tendenci vypínat řečová centra.


Kdo je Vec?

Vl. jménem Jiří Weltz, původem ze Zlatých Moravců

V roce 1992 založil společně s Midim první slovenskou hiphopovou kapelu Trosky. O pět let později podepsali smlouvu na vydání alba. Deska Tozmemi se stala klíčovou pro celý slovenský hip hop. Vec tu napsal všechnu hudbu i texty. Po rozpuštění Trosek se umělecky ozval až v roce 2005, kdy pod svým jménem vydal kritikou a publikem přijaté album Dobré ráno s úspěšným singlem Na horách. Letos se Vec vrací s opět povedenou deskou Funkčný veterán, která zaujme už propracovaným obalem. Pokřtí ji na koncertě s Public Enemy 30.5. v Praze na Výstavišti.

Sice jsme přijeli s hodinovým zpožděním, ale jsme tu prostě brzo. "Normálně vstávám tak v jednu," povzdechne si trochu rozmrzele Vec. "Teď kolem alba je ale dost stresů. Promo aktivity jsou takový nutný zlo, který je třeba absolvovat. Ale to dělám pro sebe. Je toho hromada, vstávám... no i před jedenáctou. Ale na druhou stranu nechodím spát před třetí."

A my jsme sem přijeli dělat nutné zlo. Stíhat Vece - rapera s nejtrefnějšími a nejlépe vypointovanými rýmy široko daleko, hudebního producenta, co dokáže mít i dnes vlastní aktuální zvuk, a jednoho z nejšikovnějších dýdžejů široko daleko - celý den po Bratislavě.

"Buď dělám hudbu, nebo hraju hry, sportuju, nebo se někde flákám. Možností je hodně," shrnuje svůj běžný každodenní program Vec. Jedenáct let poté, co jako mladý nezkušený kluk z maloměsta Zlaté Moravce podepsal svou první smlouvu s labelem, si může dovolit hrát celý den basket na hřišti vedle baráku nebo Medal of Honour na Xboxu a pak prostě jít s kámošem na pivo a vrátit se kdovíkdy.

Nežije v kdovíjakém luxusu, ale žije se mu evidentně dobře. Teprve vzpomínky na úplné začátky, kdy to takhle vůbec nebylo, Vece konečně trochu rozmluví. "Plány byly úplně jiné. Myslel jsem si, že budu žít normálně - běžný život běžného člověka. Že ve třiadvaceti budu mít dvě děti a normální práci," směje se a na rapový pravěk v první slovenské hiphopové kapele Trosky dnes vzpomíná s pořádnými emocemi.

"Dostal jsem šanci. Koupili jsme si s Midim gramce a ta hudba nás bavila. Ponořili jsme se do ní a nepomysleli na to, že bychom mohli být nějak slavný. Ani jsem o ničem takovém nesnil, neměl jsem takové ambice, že bychom s tím mohli prorazit. Když zazvonil telefon a na druhém konci byl člověk ze Sony, tak jsme byli totálně šťastný a zaskočený jak hovado."

Mladý kluk, co neměl na práci nic lepšího než vysedávat ve Zlatých Moravcích na zastávce a každý večer se tři hodiny učit oposloucháváním starých nahrávek skrečovat, rapovat a skládat vlastní hudbu, si nemohl přát lepší začátek.

Celý čtyřstránkový článek o výjezdu za Vecem si můžete přečíst v aktuálním vydání časopisu Filter, které vychází 6. května 2008.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Do říjnového Filteru se vešli Kabáti, Oasis, Muse i učitelka zpěvu

Obal alba Fast Food Orchestra (Filter, říjen 2009)

Reportáž z koncertu skupiny Kabát na Vypichu. Přehled dvaceti lidí, kteří si myslí, že umí taky zpívat a není to...

V listopadovém Filteru došlo i na lásku. Kapitána Lásku

James Cole - Kapitán Láska

Do Prahy míří s novinkami Editors a Air. Na cestě je i deksa Anety Langerové, s níž pomáhal Martin Ledvina. Všechna...

Prolistujte si historicky poslední číslo časopisu Filter

Filter - prosinec 2009

Hudební časopis Filter končí. Poslední číslo, v němž se redakce ohlíží za rokem 2009 i svým fungováním, si můžete...

Najdete na iDNES.cz